marsissa lentokone

über

soveltuisiko tellukselle suunnitellun lentokoneen aerodynamiikka marsissa lentämiseen. moottorit ei vissiin toimi siellä marsissa. miksei nasa tehe sinne marsiin semmosta hienoa luotainta, "lentävää siipeä" minkä ne on jo täälä kotoplaneetallakin tehneet. toimii aurinkoenergialla, ja pystyy periaatteessa lentämään kauan aikaa. silloin ei tarvittis koko ajan ryömiä sielä marsin pinnalla, ja päästäis esim. napa-alueelta toiselle nopiasti.

6

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taida niin

      toimia, ei. koska puttuu se aine mikä lennättää.

      • Luulis siellä nyt jonkun laisen kaasukehän olevan. Ei välttämättä tiheydeltään ja koostumukseltaan samanlaisen kun täällä maassa, mutta kuitenki.


    • tota noin

      Muistaakseni Nasa on kaavaillut Marsiin jonkunlaista lennokkia tutkimuskäyttöön. Marsin kaasukehä on vähemmän tiheä kuin Maan kaasukehä, tämä on huomioitava lennokin suunnittelussa.

      • Muistelen sen olevan sadas osa maanpinnan ilmakehästä. Kuitenkin siellä on pieniä ja vähän suurempia pölypyörteitä, joten aika ohutta pölyä pitää olla ette jaksaa niin heikko tuulenpaine sitä nostaa, toisaalta painovoimakin on pienempi.


      • über

        kiitoksia tästä. olishan tuo nyt itekkin pitäny löytää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5659
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3820
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3504
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2888
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2419
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2184
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2091
    9. 33
      1879
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      430
      1752
    Aihe