Aloittelijan kuntosaliohjelma

Vilja

Ajattelin selattuani epätoivoisesti netissä löytämättä tietoa, kysyä täältä..

Haluaisin aloittaa kuntosalilla käymisen. Ei ole varaa mennä kursseille tai henkilöhohtaiseen ohjaukseen. Minulla on nuoresta iästä huolimatta päässyt kunto rapistumaan ja vatsa muuttunut pehmeäksi pullaksi. Ryhti huonontunut, jne.. Pullaa on tullut syötyä ja liikuttua tosi huonosti. Ai niin, olen nainen n. 168 cm ja 62 kg Nyt haluaisin kuitenkin ryhdistäytyä (ennenkuin on liian myöhäistä). Ongelmaksi tulee se, etten tiedä mitä ja mitenpaljon kuntosalilla tekisin. Laitteita löytyy, mutta saatan vahingossa rehkiä itseni puhki ja sitten en jaksakkaan enää mitään ja makaan 3 päivää kipeänä vuoteessa. Toisekseen en tiedä, mitä laitteita kannattaisi käyttää ja paljonko. Osaako joku neuvoa minulle jonkin toimivan perusohjelman? Montako kertaa viikossa? Mitä laitteita, kuinka monta toistoa ja missä järjestyksessä mihinkin laitteeseen?

6

21601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jamo

      Todellakin tuollainen tieto tuntuu olevan internetissä kiven alla.

      Suosittelisin kuitenkin lämpimästi, että ottaisit yhteyttä kuntosalin henkilökuntaan ja pyytäisit heitä laatimaan kuntosaliohjelman, joka sopii sinun tavoitteesesi.

      Kuntosalien laitteet eivät ole täysin yksiselitteisiä käyttää ja ihan oman turvallisuutesi vuoksi olisi hyvä, jos saisit asiantuntevaa neuvontaa kuntoiluharrastuksesi alkuun.

      Onnea uuteen harrastukseen

      • Kirsi

        Kysyjä oli aloittelija, eikä hänelle kyseinen kuntosaliohjelma sano varmasti mitään (ei kuvia, ei selityksiä, pelkät liikkeet/toistot).

        Kyllä kuntosaleilta varmaan saa ilmaisenkin
        ohjelman, ainakin opastusta laitteiden käytössä.


    • :-)

      tässä jotain perusjuttuja
      joiden päälle voi olla hyvä
      rakentaa ja jotain muuta pientä.

      1. 3 kertaa viikossa.
      2. Keskity yhteen lihasryhmään lähinnä
      kerralla, esim ma kädet, ke, selkä/vatsa
      pe jalat.


      Olennaista on tietää se että jos alat
      kuntoilemaan säännöllisesti niin
      ruokavalion radikaali muuttaminen
      ei välttämättä ole tarpeellista.

      Idea on siinä, että lihakset kuluttavat
      energiaa enemmän kuin rasva, joten
      pelkkä lihasmassan pienikin kasvattaminen
      on hyvä homma, ei välttämättä tarvi
      vähentää syömistä, kunhan muistaa kuntoilla.

      Sitten toinen juttu, kannattaa ehkä myös
      punttiksen ohella tehdä jotain muutakin
      kuten juosta tai uida tms.

      Kolmas vinkki: Juo paljon vettä.

      Tärkeintä, ole kärsivällinen,
      eli opettele konttaamaan ennen juoksemista.
      Tarkoitan että älä vaadi itseltäsi täydellisyyttä
      heti,
      vaan Aluksi

      1. lähde liikkeele ( käy säännöllisesti
      punttiksella / uimassa(

      2. ala vähitellen syömään vähän fiksummin

      3. lisää suoritusta kun olet valmis

      Monella homma kaatuu siihen että
      vaatii itseltään aivan liikaa, ja
      sitten luopuu kun ei onnistunut
      "kunnolla" , onnistu edes vähän aluksi
      ja kunnolla myöhemmin!!

      :)

      • Vilja

        Kiitoksia kaikille neuvoista. Sain sitten erään ystäväni, joka on salilla ennekin käynyt lähtemään mukaani. Koitimme yhdessä sitten kehitellä ohjelmaa, jossa kaikki lihakset pääsisivät hommiin. Tuli tehtyä 1½ tuntia, mutta kunnon pitkien venyttelyjen jälkeen ei ole kovinkaan kipeä olo. Ylihuomenna uudestaan. Ajattelin käydä joka toinen pivä. Tämä kuntosali on lisäksi uimahallilla, joten samalla lipulla pääsee vielä uimaankin ja lopuksi saunaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe