Heip, mitä hyviä keinoja kiinteyttää takareisiä, kuulemma kyykkyhypyt auttaa enemmänkin etureisiin. Ja siis sellasia keinoja joita pystyy kotona tekemään. Myös idiksiä jolla saa kiinteytettyä takamustaan. Kiitos.
Takareisien kiinteytys?
789
615862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mene salille! Kotona on hankala treenata mitään.
Kuulehan, kaikki liikkeet joissa ojennat/suoristat polvea, vaikuttaa etureiden lihaksiin. Siispä ajattele kääntäen: teet liikkeitä, joissa koukistat polvea, niin takareidet toimii! Hamstringejä on tosiaan vaikeampaa treenata kotona, mutta yksi mahdollisuus on kuminauhajumppa (kumppari kiinni jalkaan ja toinen pää johonkin tukevaan, makuulla tai istuen polven koukistuksia.. muista vastuksen suunta!).
jos kunto on kohdallaan voit juosta esim 2x5x40-50m vetoja suhtkoht kovaa, vetojen välissä 2-3min ja sarjapalautus 5-8min.
****Alkaa pakarat ja takareidet kiinteytymään.***
esim. 1 x vko, alkuviikosta mieluiten kun jalat ovat levänneet ettei tule vammoja.
Normaalit alkuverkat, venyttelyt ja loppuverkat ja venyttelyt tietysti tehtävä aina juoksutreenin yhteydessä.
menet mahalleen makuulle kynärpät rinnassa kiinni ja pyydät kaveria (puolapuut salilla) nilkojen/pohkeitten päälle painoksi. Sit koukistat itsesi ylös takareisillä. teet muutaman toiston, mutta voin vakuuttaa että on raskas liike ja ei toimi aloittelijoilla.
Heissan!Ite olen tehnyt kotona tällaista liikettä:
Seisoma-asennosta ota askel eteen ja kyykisty samalla niin että toinen polvi koskettaa lattiaa, varsinainen pepussa tuntuva treeni on asennosta takaisin ylösnoustessa, jännitä pakaralihas ja nouse takaisin seisoma-asentoon paino mahdollisimman paljon kantapäällä. Keskity erityisesti noustessasi ylös että jännität pakaralihasta ja että paino olisi kantapäällä,muuten liike tuntuu liikaa reisissä, myös käsipainot tahostavat liikettä. Tee molemmilla jaloilla 3X15 useasti viikossa. Ainakin itelläni tehonnut takapuoleen ja takareisiin, vaikka siis täysin aloittelija olen enkä mitään kontoilusta tiedäkään.
askelkyykky. :-)