Ystävyyden katkeaminen

En tiedä mikä menee aina pieleen.
Sain taas hyviä ystäviä.Tulin aluksi heidän kanssaan loistavasti toimeen.Mutta sitten tapahtuu AINA jotain, mikä saa minut ihmettelemään että "Häh?". Ystäväni jossain vaiheessa alkavat olla torjuvan oloisia ja kääntävät minulle usein selkänsä.Nyt sama kaava taas toistui.Enkä minä voi käsittää miksi minua epäonnistaa näin hirveästi ystävyyssuhteissa.Tällä hetkellä olen yksinäinen ja onneton.Usein myös itken.Kukaan ei huomaa sisälleni.On todella ontto olo.
3472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mä olen myös huomannut tuon saman kaavan elämässäni.. Yhtä äkkiä huomaa että on toisarvoinen niille ihmisille joiden luuli olevan ystäviään. Mutta mä olen aikanaan päättänyt että niiden ystävyyttä mä en rupee 'kerjäämään'. Olen sitten vaikka yksin... Ja uusia ihmisiä tulee elämään sillon tällöin.

Äänestä

Eli jos soittaa ja ehdottaa menoa, niin ei käy? Pitkäaikaisiakin ystäviä? Onko ehkä oma elämäntilanne muuttunut että et ole enää niin kiehtova: mies löytynyt tai sitten olet saanut unelmatyöpaikan, tai lapsi syntynyt?

Joillekin tuntuu olevan todella vaikea sulattaa totuus että muut ovat löytäneet oman tasapainon. Aiemmin kun oli opiskelemassa kamujen kanssa ja meni ulos, oli sinkkuna ja touhusi kaikkea ja oli päivittäisessä yhteydessä, se tuki oli omassa sakissa. Nyt tilanne on toinen, ja ajatusmalli se että jos toisen kuviot ei sovi omiin, ei yhteyttä tahdota pitää. Pari kamuani on aina kiireisiä, ja olen ihmetellyt missä syy. Ehkä se on vain sitä että töissä on kiireitä. Kuitenkin epäilen että he ovat ottaneet etäisyyttä tähän muuhunkin rinkiin, ei vain minuun. Joten olen vähitellen asian hyväksynyt, ja antanut tilanteen olla, enkä jaksa enää surra.

Toisaalta pitää avata simmut uusille jutuille ja ideoille: tämähän antaa omaa aikaa muille ihmisille, jopa uusille tutuille, ja ties mitä tulee vastaan. =) Eikö? Surut silmistä pois, tosiystävät pysyvät, ja ne jotka eivät ole sunlaisia, pudottautuvat kuin evoluutioteorian mukaisesti kisasta. Itsehän tahdot vain parasta, eikös juu? :>

-T NM

Äänestä

ps. jos olet jo päälle 20, ota mies, jollet,
odottele kunnes olet ja ota sitten mies

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anette kirjoitti:

En tiedä mikä menee aina pieleen.
Sain taas hyviä ystäviä.Tulin aluksi heidän kanssaan loistavasti toimeen.Mutta sitten tapahtuu AINA jotain, mikä saa minut ihmettelemään että "Häh?". Ystäväni jossain vaiheessa alkavat olla torjuvan oloisia ja kääntävät minulle usein selkänsä.Nyt sama kaava taas toistui.Enkä minä voi käsittää miksi minua epäonnistaa näin hirveästi ystävyyssuhteissa.Tällä hetkellä olen yksinäinen ja onneton.Usein myös itken.Kukaan ei huomaa sisälleni.On todella ontto olo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu