HUMMER H2 KUORMA-AUTO?

Wondering

Onko Hummer h2 kuorma-auto? Eli verotetaanko H2:sta autoveroa lainkaan, sillä kuorma-autoistahan ei tavallisesti veroja peritä jos on tuontiauto.

Sitten toinen kysymys: Onko Cadillac Escalade kuorma-auto? Näistä kahdesta autosta tulee niin erilaista tietoa jokapuolelta joten olisi mukava saada tietää se oikea totuus.

9

6613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katastelija

      Kuorma-auto se on, koska kokonaismassa on yli 3500 kg. Eli ajoneuvoluokka on N2.

      • Laitahyökkääjä

        Kuorma-autoksihan nuo tietenkin yritetään autoveron takia Suomessa rekisteröidä, mutta onkohan asia ihan ehdoton? Ainakin ennen EU-aikaa rekisteröidyissä ajoneuvoissa oli painavampiakin henkilöautoja. Nytkin se lienee teoriassa mahdollista jos uudempi auto on vain tyyppihyväksytty EU-säännösten mukaisesti henkilöautoksi. Hummer ei ehkä ole, mutta varmaan joku panssaroitu auto voi olla. AKE:lla on jopa nettisivullaan alennetut autoverot yli 4500 kg:n henkilöautoille: http://www.ake.fi/AKE/Verotus/Autovero/Autovero Suomessa/Ajoneuvojen luokittelu ja eri ajoneuvoluokkien ja -ryhmien autoveroasema.htm

        Ajokortti näille yli 3500 kiloisille on kuitenkin C tai C1 (Ruotsissa tiettävästi myös siellä jonkinverran ennen EU-aikaa myönnetty B-kortti, päivämäärää en muista).


    • Laaksonen .

      Siitä Cadillacista en tiedä mutta Hummerista olen Varma, sallittu kokonaismassa yli 3500 niin kyllä menee Suomessa kuorma-autoksi. Ei autoveroja, ei vuotuista käyttömaksua, vain dieselvero.

      Tiedän koska olen sellaisen H2:sen itselleni tuonut.

      • Minkälainen

        sun dieselkonees on?

        Onko v-8 ja moniventtiili vai mikä?


      • CEL
        Minkälainen kirjoitti:

        sun dieselkonees on?

        Onko v-8 ja moniventtiili vai mikä?

        sitä lava cadillacia et tule koskaan saamaan suomenkilpiin!!!!
        FAKTA


      • h2:nen

        H 2 ole aina bensakoneella.Mistä lähtien sellaisen on saanut dieselillä tehdasvalmiina??


      • mieltä minäkin
        h2:nen kirjoitti:

        H 2 ole aina bensakoneella.Mistä lähtien sellaisen on saanut dieselillä tehdasvalmiina??

        olen, ja juuri siitä syystä sitä "laaksoselta" kyselin?

        Onko tehneet siellä GM:llä laaksoselle ihan oman version?

        Elikkä nim.merkki "laaksonen" on taas niitä "oikeita asiantuntijoita"? Ja oikein omistajakin. Hahahahahaaaaaa!


    • HMW

      Hummer h2 painaa 3200-3900kg minkä takia se luokitellaan kuorma-autoksi

    • Fammu2121

      On h2 kuorma-auto, minulla on sellainen 2006vm 5hengen ja pienilava takaosassa kansi. Sopii myös perheautoksi, koska olen maa ja metsätilan omistaja. Huippuauto ajaa!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      127
      3902
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3255
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3209
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2855
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2617
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2607
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2387
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe