HUMMER H2 KUORMA-AUTO?

Wondering

Onko Hummer h2 kuorma-auto? Eli verotetaanko H2:sta autoveroa lainkaan, sillä kuorma-autoistahan ei tavallisesti veroja peritä jos on tuontiauto.

Sitten toinen kysymys: Onko Cadillac Escalade kuorma-auto? Näistä kahdesta autosta tulee niin erilaista tietoa jokapuolelta joten olisi mukava saada tietää se oikea totuus.

9

6770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katastelija

      Kuorma-auto se on, koska kokonaismassa on yli 3500 kg. Eli ajoneuvoluokka on N2.

      • Laitahyökkääjä

        Kuorma-autoksihan nuo tietenkin yritetään autoveron takia Suomessa rekisteröidä, mutta onkohan asia ihan ehdoton? Ainakin ennen EU-aikaa rekisteröidyissä ajoneuvoissa oli painavampiakin henkilöautoja. Nytkin se lienee teoriassa mahdollista jos uudempi auto on vain tyyppihyväksytty EU-säännösten mukaisesti henkilöautoksi. Hummer ei ehkä ole, mutta varmaan joku panssaroitu auto voi olla. AKE:lla on jopa nettisivullaan alennetut autoverot yli 4500 kg:n henkilöautoille: http://www.ake.fi/AKE/Verotus/Autovero/Autovero Suomessa/Ajoneuvojen luokittelu ja eri ajoneuvoluokkien ja -ryhmien autoveroasema.htm

        Ajokortti näille yli 3500 kiloisille on kuitenkin C tai C1 (Ruotsissa tiettävästi myös siellä jonkinverran ennen EU-aikaa myönnetty B-kortti, päivämäärää en muista).


    • Laaksonen .

      Siitä Cadillacista en tiedä mutta Hummerista olen Varma, sallittu kokonaismassa yli 3500 niin kyllä menee Suomessa kuorma-autoksi. Ei autoveroja, ei vuotuista käyttömaksua, vain dieselvero.

      Tiedän koska olen sellaisen H2:sen itselleni tuonut.

      • Minkälainen

        sun dieselkonees on?

        Onko v-8 ja moniventtiili vai mikä?


      • CEL
        Minkälainen kirjoitti:

        sun dieselkonees on?

        Onko v-8 ja moniventtiili vai mikä?

        sitä lava cadillacia et tule koskaan saamaan suomenkilpiin!!!!
        FAKTA


      • h2:nen

        H 2 ole aina bensakoneella.Mistä lähtien sellaisen on saanut dieselillä tehdasvalmiina??


      • mieltä minäkin
        h2:nen kirjoitti:

        H 2 ole aina bensakoneella.Mistä lähtien sellaisen on saanut dieselillä tehdasvalmiina??

        olen, ja juuri siitä syystä sitä "laaksoselta" kyselin?

        Onko tehneet siellä GM:llä laaksoselle ihan oman version?

        Elikkä nim.merkki "laaksonen" on taas niitä "oikeita asiantuntijoita"? Ja oikein omistajakin. Hahahahahaaaaaa!


    • HMW

      Hummer h2 painaa 3200-3900kg minkä takia se luokitellaan kuorma-autoksi

    • Fammu2121

      On h2 kuorma-auto, minulla on sellainen 2006vm 5hengen ja pienilava takaosassa kansi. Sopii myös perheautoksi, koska olen maa ja metsätilan omistaja. Huippuauto ajaa!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2643
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      103
      1799
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1545
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      17
      1247
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      23
      1070
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      983
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      48
      970
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      958
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      121
      941
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      339
      839
    Aihe