riittävästi liikuntaa??

yritän tässä laihdutella niin kyselisin että mikä on riittävä liikunta määrä? Nyt viikkoohjelmani on suunnilleen tälläinen:
3x 30min. juoksua
1x 40 min. kuntosalia
2x 30 kävelyä
2x 20 min. jumppaa ja loput kuntopyöräilyä nin että joka viikko on tultava väh. 8 tuntia liikuntaa...
4396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Määrä varmasti riittää, mutta minkälaisella sykkeellä tuota touhua vedät? Ainakin silmääni pistää 3x30 minuuttia juoksua... Sykealue pitäisi olla 2-3 jotta rasvanpoltto olisi tehokkaimmillaan ja jos et nyt ihan huippukuntoinen ole niin epäilisin juoksemalla sykkeen nousevan turhan korkealle.

Äänestä

Mä lisäisin yhden salitreenin, yks on aika vähän jos haluaa kehittyä, riittää ehkä ylläpitoon mutta ei lihasten kasvattamiseen.

Äänestä

Riippuu ihan mikä sun tavoite on; nostattaa kuntoa vai laihtua vai ylipäätään heilua niin paljon kuin mahdollista.

Sun voisi olla fiksua järkevöittää tota sun ohjelmaa. Esim. kävelyt olisi järkevämpi vetää yhtenä pidempänä lenkkinä, niin siinä kuntokin nousisi paremmin. Kalorithan palaa tietty vaikka lattiaa pestessä, sen suhteen ei oo merkitystä käveletkö pienissä erissä usein mutta kunnon kannalta pitkäkestoiset sessiot on parempia.

Ja sitten tosiaan, samaa mieltä olen aiemman kirjoittajan kanssa, että juosten syke saattaa olla turhan korkealla jos tarkoitus on vain polttaa rasvaa mahdollisimman paljon. Siihenkin suosittelisin vauhdin hiljentämistä vaikka sauvakävelyyn ja liikuntatuokioiden pidentämistä, mutta silloin voi huoletta jättää yhden kerran kokonaan pois ohjelmasta.

8 tuntia urheilua viikossa on todella paljon tavalliselle ihmiselle. Kannattaa varoa ylikuntoa.

Äänestä

jos mahdollista! Itse olen nyt hiihdellyt 1-2 tuntia joka päivä, ja se tosiaan vaikuttaa. Hiihtoloman jälkeen farkut tuntuivat löysiltä!Hiihto kuluttaa kaloreita ja tuntuu kuntokin nousseen, vaikka olen kävelyä harrastanut aiemminkin päivittäin n tunnin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.......... kirjoitti:

yritän tässä laihdutella niin kyselisin että mikä on riittävä liikunta määrä? Nyt viikkoohjelmani on suunnilleen tälläinen:
3x 30min. juoksua
1x 40 min. kuntosalia
2x 30 kävelyä
2x 20 min. jumppaa ja loput kuntopyöräilyä nin että joka viikko on tultava väh. 8 tuntia liikuntaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu