UPM on toiminnallaan osoittanut kuinka USA kohtelee muita maita: imetään rahat pois.
Perustelut:
UPM:n omistuspohja on pitkälti USA:laisten sijoittajien ja rahastojen käsissä, ja kvarttaalitalouden "moraalilla" pyöritellään pelkkiä lukuja.
Ehdotankin kyseisen yhtiön johtoportaan henkilöstöä nähdessänne vetämään suoraan turpaan.
Että kiitosta vaan.
Perustelut:
UPM:n omistuspohja on pitkälti USA:laisten sijoittajien ja rahastojen käsissä, ja kvarttaalitalouden "moraalilla" pyöritellään pelkkiä lukuja.
Ehdotankin kyseisen yhtiön johtoportaan henkilöstöä nähdessänne vetämään suoraan turpaan.
Että kiitosta vaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miten olisi jos vaihtaisit kohteen oikeisiin syyllisiin eli hallitukseen ja demaripuolueen johtoon? Hallitushan meillä ylläpitää työttömyyttä estämällä uusien työpaikkojen synnyttämisen (eli tekemällä sen rangaistavaksi jolloin uutta työtä ei synny).
Just niin kuin USA WTO:ssa tai IMF:ssä käskee.
"Suomi samoin kuin useimmat maat maailmassa ovat samassa velkakierteessä. Maailma on joutunut kansainvälisten pankkiirein orjuuteen ja se näkyy kaikkialla harjoitetussa politiikassa.
Maksamme siitä että saamme tarvittaessa lainaa Kansainväliseltä valuuttarahastolta ja että se saa määrätä lainaehtojen perusteella minkalaista politiikkaa Suomessa harjoitetaan. Rahoitusneuvos Nars sanoi: "Suomi on joutunut rahoittajien armoille" (Aamulehti 14.8.94).
http://www.helsinki.fi/agora/vara/yleista/markkinavoimista.html
Samasta paikasta löytyy hyvä kirjoitus "Investoinnitko luovat työpaikkoja?"
http://www.helsinki.fi/agora/vara/mielipide/investoinnitko_luovat_tyopaikkoja.html
"Valtaosa nykyisistä taloustieteilijöistä ovat kuorossa säestäneet Teollisuuden työnantajia hokemalla, että maltilliset palkankorotukset luovat uusia työpaikkoja."
Monta muuta asiaa hallitus joutuu tekemään mainitsemiesi tahojen vaatumuksesta, mutta työttömyyttä nämä tahot eivät vaadi pitämään.
Ehdottamani työttömyysturvalakimuutos voidaan tehdä aivan hallituksen omin avuin. Jos sitä kysytään mainitsemiltasi tahoilta, he eivät vastusta muutoksen tekemistä sillä sehän toisi heidän edustamilleen tahoille lisää rahaa.
Joten hallitus on syypää meillä kaikkeen ja voisi muuttaa tilanteen niin halutessaan. Mutta kun se pelkää äänestäjien menettämistä kun ei ole enää köyhiä.
Jotta homma menisi toivomusten mukaan, täytyy palkat olla alhaalla. Paras keino pitää palkkataso alhaalla on korkea työttömyys.
Suomi on paska maa.