Luin kaikki ongelmaani käsittelevät aiheet sivulle 25 asti, mutten silti tiedä mitä teen. Eli mä värjäsin toissapäivänä hiukset, ja piti tulla tummanruskeat. Sitten niistä tulikin mustat ja tahtoisin saada ne vaalenemaan ruskean asteelle. Olen pessyt ainakin viisi kertaa hiukset tavallisella shampoolla, muttei väri tunnu irtoavan. Kuulin että syväpuhdistava shampoo voisi auttaa? Sitruunamehuakin olen kuullut suositeltavan, mutta se kuulostaa epäluotettavalta. Jotakin neuvoja, ja mielellään kotikonsteja, sillä ei riitä köyhän opiskelijan rahat parturiin. :)
LIIAN tumma värjäystulos
pääräjähtää
51438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saat tuoreen värin jonkin verran vaalenemaan käyttämällä öljyhoitoa. Esim. XZ öljyä ohjeen mukaan.
Erittäin ravitseva ja kuiville hiuksille tarkoitettu hiushoitoaine tai miel. sellainen hiusnaamio irrottaa hyvin väriä. Laitat reilusti tukkaan ja annat olla pitkäääääään.
Mulla tapahtui joskus jotain vastaavaa, tosin vaaleahkon punertavasta tulikin tummahkon ruskeanpunainen. No pari päivää kokeilin ties mitä öljysydeemejä paniikissa, mutta ilman tuloksia.
Parissa viikossa värin kyllä luulis haalistuvan sen verran, mutta jos ei jaksa odottaa (turhaan?) niin yks vaihtoehto on vetää vaaleampia raitoja päälle, joka tekee hiusten yleisilmeen vaaleammaksi. (raitojen määrää, paksuutta, vaaleusastetta voi säätää oman maun mukaan) Mä tein niin ja kappas, tulin keksineeni itselleni niin täydellisen värjäyssydeemin, että harrastan sitä vieläkin ihan tarkoituksella. Eli reilusti tummemmalla koko pää (siis semmosella mikä itsekseen tuntuis ihan liian tummalta tämmöiselle henkiselle blondille) ja sitten raitoja päälle oman maun mukaan. Ja olen ollut todella tyytyväinen.
Jos paketissa lukee tummanruskea, tulos on musta.
Jos paketissa lukee keskiruskea, tulos on lähes musta.
Jos paketissa lukee vaaleanruskea, tulos on tummahko keskiruskea.
Aina kannattaa katsoa värimallitupsuista ja jos hius on vähänkään huokoisa tai kuiva tai permanentattu niin valita astetta vaaleampi väri.
Ja sitten haalistamiseen. Osta marketista syväpuhdistavaa shampoota. Halpa on tähän hyvää koska halvoissa ei ole värisuojaa ja ainetta kuluu paljon. Kampaa syväpuhdistavaa shampoota kuiviin hiuksiin reippaasti annostellen. Anna vaikuttaa ainakin 15 minuuttia. Lisää vettä ja vaahdota, huuhtele huolella pois.
Myös lämmin öljy saattaa haalistaa väriä. Lämmitä ruokaöljyä noin 40-asteiseksi, levitä reippaasti kuiviin hiuksiin. Anna vaikuttaa pitkään. Pese shampoolla pois. Öljy vaatii useamman vaahdotuksen.
kaikille. Nyt on vähän infoa, että mitä sitä upeis tekemään. :)