en tiedä onko oikea palsta mutta.. Minulla on jostain syystä aika huomattava kaksoisleuka vaikka olen suht hoikka muuten (168/58).. Onko keinoja miten sitä saisi kiinteytettyä muuten kuin leikkauksella vai onko minun vain kestettävä sitä sillä en aio laihduttaakaan..
kaksoisleuka hoikalla
8
5841
Vastaukset
- jumppaa
Oikeastaan vain leikkaus auttaa, jollei halua anorektiseksi laihduttaa.
Mutta yksi konsti on:
Otapa kieli käyttöön ja paina sillä mahdollisimman lujasti yläkitalakea vasten. Kokeile samaan aikaan kädellä leuan alta, niin tunnet kun siellä lihakset liikkuu. Jos tuota kielijumppaa harrastat päivittäin montakymmentä kertaa, kaksoisleuka ainakin pienenee. - ..........
Tämä ei ole mikään vitsi, vaan toimiva kiinteytysvinkki:
Jännitä leukaasi niin, että kaksoisleukasi on kireä. Sitten läpsit kädellä leukaa vasten melko lujaa. Alussa tämä saattaa tuntua kipeältä, mutta kun joka päivä treenaat, huomaat tulokset melko äkkiä. Jo kuukauden päästä kaksoisleukasi on varmasti kiinteytynyt ja lätkiminenkään ei satu enää.
Sama pätee poskiin: jännitä poskia ja hakkaa kämmenellä.- juu..
Tosiaan kuulostaa hassulta (näyttää vielä enemmän) mutta toimii :)
- kysyjä vaan
Joskus kauan sitten eräs venäläinen tuttuni kertoi että tuo leuan läpsiminen tehoaa jos tahtoo kaksoisleuan pois.. Otin tämän 'tietoiskun' vastaan pelkkänä vitsinä..
Mutta kun luin juttusi tästä läpsimisestä, kokeilin pari päivää ja sehän toimii!! Miksi se toimii...?? Olispa hienoa kun mahankin sais litteäks pelkällä läpsyttelyllä:D ..
- Nimetön
Tämän pitäisi myös toimia: kieli ulos, vie lähelle leuanpäätä, sitten mahdollisimman lähelle nenää. Tätä vuorotellen toistaen. Sekava selitys, mutta toivottavasti oleellinen tuli selväksi =)
- ella
Sama ongelma täällä! oon muuten pieni ja normaalikokoinen, mutta rasva kertyy yläkroppaan (käsiin, leuan alle...). Todella rasittavaa! paljon häiritsevämpää kuin jos olisi vaikka vähän mahaa, sen saa kuitenkin piiloon vaatteiden alle ja voi helpommin laihduttaa. kokeilin joskus leukajumppia, ne kuitenkin jäi (en huomannut juuri mitään tapahtuneen) ja päätin nyt aloittaa alusta. Jumpan lisäksi olen suunnitellut käyttäväni selluliittivoidetta.
Olen kuullut, että jo 5 min jumppa/päivä auttaa, onko totta, vai täytyykö tehdä enemmän? Sillon kuin tein tätä jumppaa, se kesti ehkä viitisen minuuttia, tein muistaakseni 4 eri liikettä, kutakin n. 20 toistoa.
Kuinka nopeasti tulokset pitäisi huomata jos syö muuten terveellisesti ja liikkuu? Onko muuta "muistettavaa"? - Keho kertoo
Rasvan kertyminen tiettyihin osiin vartaloa kertoo yleensä hormoniepätasapainosta (katso Kaisa Jaakkolan kirja: Hormonidieetti). Leuan alle ja poskiin kertyvä rasva (varsinkin muuten hoikalla) voi olla merkki sienistä elimistössä. Se hoidetaan lähinnä ravinnolla: lihaa, kasviksia, kuitupitoista ja hyviä rasvoja syömällä. Ruokavaliosta pitää poistaa sokeri, alkoholi, makeiset, säilykkeet, maitotuotteet ja hiivaa sisältävät tuotteet. Juo vettä 3 l/päivä. Syö myös inkivääriä, kanelia ja sipulia. Aluksi (1-2) viikkoa ei myöskään makeita hedelmiä eikä marjoja, ainoastaan karpaloa, puolukkaa ja tyrniä voi käyttää. Kannattaa harrastaa voima- ja intervalliharjoittelua sekä rentouttavaa harjoitetta (esim. jooga). Stressi on tärkeimpiä epäsuosuotuisan bakteerikannan syitä ja edistää sienten kasvua elimistössä. Mene nukkumaan viimeistään klo 22.
- noh tuota.....
Huono ryhti
ja
pieni alaleuka
saavat kyllä leuanalusen pussittamaan.
Suomalaisilla on usein onnettoman surkea leuka, kuin sisässä.
Ja jokainen voi katsoa pelistä sivusuunnassa, miltä LEUKA näyttää, kun hartiat roikkuvat eteenpäin kiertyneenä ja miltä se näyttää, kun pyöräyttää hartiat alas taakse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4223145SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis842436Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj802053Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1251768- 1431657
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi81330- 731299
Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2941116Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li161097Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021049