Hei hyvät paperimiehet ja naiset UPM:llä! Mitä jos
osoittaisitte solidaarisuutta ja toimisitte siten,
ettei ketään tarvitsisi irtisanoa. UPM on ilmoit-
tanut tavoittelevansa 200MM€ säästöjä vuodessa.
Tämä tarkoittaa palkoissa 200MM€:3000=66.666€/hlö
sosiaalikustannuksineen. Jos jokainen työntekijä
UPM:llä suostuisi n. 1000€ palkanalennukseen/kk,
säästyisi työnantajalta 216MM€ palkkakustannuksia,
eikä ketään tarvitsisi irtisanoa! Vastaava palkan-
alennusmalli toimisi toki koko yhteiskunnassa jol-
loin saataisiin ihmisiä työllistettyä ja maamme
kilpailukykyä halpatyövoimamaita vastaan paran-
nettua! Jos ansaitset esim. 3000€/kk, on se sen-
tään vanhaan kunnon markka-aikaan muunnettuna
18000,-/kk. Itse olen yrittäjä, joka työllistää
10 henkilöä ja työllistäisin lisää, elleivät ny-
kyiset palkka/sosiaalikustannukset olisi näin tol-
kuttomia! Ansaitsen n. 2600€/kk ja useimmat työn-
tekijöistäni pesevät minut mennen tullen palkoil-
laan! Mutta nykyisellä ansiotasollani tulen aivan
mukavasti toimeen tarvitsematta tinkiä asumisesta,
autosta ja muista, enemmän tai vähemmän elämänlaa-
tua parantavista hyödykkeistä! Vaimoni ansaitsee
osa-aikatyöllään n. 1000€/kk, joten bruttotulomme
ovat n.3600€/kk ja nettona n.2600€/kk. Voisiko
edellä mainituista olla hyötyä Suomen ja suoma-
laisten tulevaisuudelle?
osoittaisitte solidaarisuutta ja toimisitte siten,
ettei ketään tarvitsisi irtisanoa. UPM on ilmoit-
tanut tavoittelevansa 200MM€ säästöjä vuodessa.
Tämä tarkoittaa palkoissa 200MM€:3000=66.666€/hlö
sosiaalikustannuksineen. Jos jokainen työntekijä
UPM:llä suostuisi n. 1000€ palkanalennukseen/kk,
säästyisi työnantajalta 216MM€ palkkakustannuksia,
eikä ketään tarvitsisi irtisanoa! Vastaava palkan-
alennusmalli toimisi toki koko yhteiskunnassa jol-
loin saataisiin ihmisiä työllistettyä ja maamme
kilpailukykyä halpatyövoimamaita vastaan paran-
nettua! Jos ansaitset esim. 3000€/kk, on se sen-
tään vanhaan kunnon markka-aikaan muunnettuna
18000,-/kk. Itse olen yrittäjä, joka työllistää
10 henkilöä ja työllistäisin lisää, elleivät ny-
kyiset palkka/sosiaalikustannukset olisi näin tol-
kuttomia! Ansaitsen n. 2600€/kk ja useimmat työn-
tekijöistäni pesevät minut mennen tullen palkoil-
laan! Mutta nykyisellä ansiotasollani tulen aivan
mukavasti toimeen tarvitsematta tinkiä asumisesta,
autosta ja muista, enemmän tai vähemmän elämänlaa-
tua parantavista hyödykkeistä! Vaimoni ansaitsee
osa-aikatyöllään n. 1000€/kk, joten bruttotulomme
ovat n.3600€/kk ja nettona n.2600€/kk. Voisiko
edellä mainituista olla hyötyä Suomen ja suoma-
laisten tulevaisuudelle?
Vastaukset 15
Vanhimmat
...jos myös elämiskustannukset putoavat suhteessa samanverran.
Toisaatla ihmetyttää tässä kiina-ilmiössä että miksi ei koskaan puhuta johtajien säästöistä.Firman johtamisen voisi kanssa ulkoistaa vaikkapa zimbabween jossa esim UPM toimitusjohtajan palkka voisi olla luokkaa 100€/kk? Säästöä se olisi sekin! Sitten kun vielä laskee kaikkien johtajien palkat,optiot ja etuisuudet jotka leikkaantuvat pelkäksi kuukausipalkaksi niin säästö olisi jo huomattava!
Meinaatko tosissaan, että vain paperimiehen elinkustannuksia tässä vielä pitäisi ruveta keventämään ? Entäs se pienempipalkkainen työntekijä ? Myös hänellä on elinkustannukset maksettavana.
Meillä päin on tapana sanoa että eletään suu säkkiä myöten. Kyllä alle 3000 eur/kk palkalla elää. Jos ei elä, omissa kulutustottumuksissa on silloin tarkistamisen varaa.
jos storaenson pääjohtaja härmälän kokouspalkkio on nytte 17000ekua kokous,niin mitä luulet tarkottavan nuo työntekijävähennykset?siis sitä,että sekään ei riitä.orjatyö käyttöön ja se ei onnistu muualla kuin kehitysmaissa.jotain on pielessä.
palkka ois -300 euroo eli mun pitäis maksaa siitä et oon töis maksatko ite?
katsomassa paperiliiton sivuilla palkkataulokko ennen kuin rupeat tuomoisia idiotteeja ratkaisuja edottelee.
Jos joku paperi mies saa 3000e/kk niin hän tekee ylitöitä niin silloinhan hän on palkkansa ansainnut.
Meinaat siis teettää ilmaisiksi töitä? Työkkäristähän niitä tekijöitä saa, eikä tarvii maksaa.
Kannattaisi varmaan herätä tähän päivään.Jollain keski-ikäisillä äijillä kiiltelee edelleen silmissä vanhat ajat varmasta isosta palkasta.
Tänä päivänä on varsin tavallista pätkätyöt, epävarmuus ja monella alalla ei makseta todellakaan tuollaisia palkkoja, joten monet siis esimerkiksi siivoojista ovat"ilmaistyövoimaa".
Ja työkkäristähän saa"ilmaistyövoimaa"..?Eli onko työttömän hyväksikäyttö sallittavaa toisin kuin palkollisen?Ehkä huomaat tuolla ajattelutavalla saavasi vain halveksuntaa.
ymmärtänyt mitä tarkoitin, voinen selventää.
En usko kenenkään paperimiehen palkan olevan 3000-4000e mitä täällä palstalla on väitetty olevan.
jos joku paperimies saa kuukaudessa 3000e tai niin on hän tehnyt perkeleesti ylitöitä.
toinen pointi
oli yrittäjän komenttiin että hän työllistäisi jos palkat ja palkan kulut eivät olisi niin korkeat. Työllistäminen on ainoita keinoja monella paikkakunnalla saada yleensä töitä ja se ei vaadi yrittäjältä paskaakaan investointia, työntekijän palkan maksaa valtio. Että se niistä kuluista.
Työntekijä yleensä yrityksessä kuin yrityksessä tienaa ainakin oman palkkansa verran. Työllistetty yleensä enemmän vielä kuin normaali duunari, koska hänen kohdalla ei ole palkkakuluja.
Minä taas olen käsittänyt jo 5-vuotta sitten että palkkatyö nykymuodossaan on vanhentunut, senhän näkee jo rekrytointi firmojen nousussa ja työntekijöiden irtisanomisessä.
Työttömällä on taas mahdollisuuksia toteuttaa itseään jos haluaa.
Orjatyön"työkkärin työllistys"palkka seuraava pelkällä työmarkkinatuella ja ylläpitokorvauksella on osapuilleen 530 euroa netto, josta ei voi normityöläisen mukaisia etuja vähentää.Kilometrit esimerkiksi.
8 euron ylläpitokorvauksesta maksat matkat, joten eipä siinä käy puhuminen että työllistetty tienaisi enemmän.
Ja mitä yrittäjyyteen tulee..otat aina henkilökohtaisen riskin..niin isossa kuin pienessä luukussa.Jos menee päin helvettiä niin siinä ei kommaridemarit ole kuin halveksumassa.Tukia aivan turha saada, koska yrittäjähän ei ole näille edes ihminen.
Pääasiassa yrittäjänä joudut aloittamaan velkarahalla, joten helppohan tuota on kritisoida palkkatyöläisenä, kun murheet verotuksesta, vakuutuksista, säännöksistä kantaa joku muu kuin itse.Palkka on helppo nostaa, mutta unohtuu, että sen tilittämisen eteen tekee moni muukin aika lailla työtä.
Työttömällä mahdollisuus toteuttaa itseään?Eli joka kuukausi toimittaa kommarilappu KELA:aan saadakseen tuon päivärahansa.Tottahan tuo itsensä toteuttamista on..
Tuo karkeana esimerkkinä, mutta tosiasiassa olet nykyisin samankaltaisessa asemassa työttömänä kuin ehdonalaista rikoksista kärsivä"piece of shit"..
luepa tuo:
Palkkatuki muodostuu kahdesta osasta, perustuesta ja lisäosasta. Vuonna 2006 perustuen suuruus on 23,50 euroa/päivä. Lisäosan suuruus vaihtelee tapauksittain työvoimatoimiston harkinnan mukaan. Lisäosan suuruus on perustuki enintään 60 %:lla korotettuna, joissakin tapauksissa enintään 90 %:lla korotettuna. Tuen määrään vaikuttavat työnhakijaan liittyvät seikat.
Työnantaja hakee palkkatukea Hakemus palkkatuesta -lomakkeella siltä työvoimatoimistolta, jonka toimialueella työpaikka sijaitsee tai jonka työnhakijoita tuella on tarkoitus palkata.
yrittäjän riski taas riippuu alasta, rahaa ei välttämättä tarvitse yrityksen perustamiseen olenkaan. Mitä tukia ei yrittäjä muka saa?
Työttömällä on kaikenlaisia tukimuotoja itsensä työllistämiseen ja kouluttamiseen jos on yhtään omaa aktiviteettiä.
Hyvä idea, mutta palkkojen alentaminen on Suomessa vaikeampi asia saada läpi kuin irtisanomiset. Suomessa on totuttu siihen, että palkat koko ajan nousee, ei koskaan laske. Koko ongelmahan kyllä johtuu siitä, että palkkakustannukset on Suomessa moninkertaiset esim. Kiinaan verrattuna eli teollinen suorittava työ, jossa massavalmistetaan jotain suuria määriä, tulee siirtymään kokonaan sinne. Osin tietysti siksi, että siellä on niin paljon suuremmat markkinat, ja sillehän ei kukaan täällä voi mitään.
Paras vaan suomalaisten työläisten tottua asiaan, sillä vanhaan ei enää ole paluuta. Elintaso luultavasti laskee totutusta reippaasti, ja vastaavasti kiinalaisen työläisen nousee (ja on kyllä varaakin). Kyse on hintakilpailusta, ja siinä kiinalainen peittoaa suomalaisen, ikävä kyllä. Suomessa (ja koko läntisessä maailmassa) on teollisuudessa totuttu liian korkeaan palkkatasoon työn tuottavuuteen nähden, kiitos lähinnä automaation. Se tulee muuttumaan, lähinnä siten että teollisuustyöpaikat täältä häviää kokonaan, koska ay-liike ei halua sopeutua muutokseen. Kaiken päälle vielä suomalaisten työmoraali ja -halu on alhaisempi kuin Aasiassa. Miksi ihmeessä suomalaisille pitäisikään maksaa 10-20 kertaa enemmän kuin kiinalaisille, samasta työstä?
olen erimieltä.
Nykyinen systeemi tulee varmasti kokemaan muutoksen. Työnantajat käyttävät työntekijää vain sen aikaa kun tarvitsevat ja eivätkä maksa turhasta (esim. lomat/vapaat yms.). Eli ihmiset tulevat työskentelemään rekrytointiyrityksien kautta tai itsenäisenä ammatinharjoittajana eli yrittäjänä. Tältä uskon tulevaisuuden näyttävän.
Uskokaa hyvät veljet ja siskot,että tulevaisuudes-
sa me suomalaiset työllistämme itsemme pääasiassa myymällä piraattielokuvia ja halpaa kossua elinta-
soaan kasvattaneille naapurimaan kansalaisille!
Täysin käsittämätöntä tämä nykymeno, jossa palkat pitää hilata taivaisiin. Ymmärtäisitte nyt jo,et- teivät suuret yritykset pitkän päälle välitä paskaakaan vaateistanne, vaan kettuunnuttuaan haistattavat teille pitkät ja siirtyvät sinne missä ei ole rutisijoita. Tämä ilmiö on Suomessa käynnistynyt ja takuuvarmasti lähivuosina tilasto-
tiedot maamme sijoituksista kansainvälisessä ver- tailuissa tulevat tuon vahvistamaan.
AMMATTIYHDISTYSIHMISET! VAATIKAA LISÄÄ PALKKAA!
...onhan tuo matkapuhelinalalla esim. jo nähty...työntekijäporukka joustaa palkoissa, työajassa, aivan kaikessa...ja yllätys, yllätys työnantaja siirtää vehkeet ja työmaat Viroon ja Kiinaan...näibn paperimiehenä olen muuten sitä mieltä, että kaikenmaailman työttömyyskorvaukset tulisi lopettaa rahanhaaskuuna...opettaa vaan laiskaksi ja katkeraksi...
vaikka paperimiehet tekis töitä riisiannoksella ei sekään riittäs osakkeenomistajille.valitettavasti tuotanto viedään maihin,missä ei tunneta yhteiskunnallista vastuuta.orjatyö käyttöön ja maissa missä solidaarisuutta ei tunneta se onnistuu jonkun vuoden...
Mutta rakas yrittäjä kun kyse ei olekaan palkoista, vaan ylikapasiteetista. Paperia tehdään liikaa ja se tietää hinnan laskua. Senhän takia Voikkaakaan ei ole edes myynnissä, vaan se pitää lopettaa. Näinhän Pesonen sanoi.