Harrastan jo riittävästi aerobista liikuntaa ja painonikin alkaa olla jo lähes ihannepainossa. Mutta peilikuva ei vielä oikeen miellytä. Nyt kysyisinkin että miten voisi kiinteyttää lihaksia muuta kuin kuntosalilla? tiedän että se olisi parasta, mutta tilanteeni on sellainen että mahdollisuutta kuntosaliharjoitteluun ei ole. Joten siis mitä hyviä koti vinkkejä olisi, jotta ehtisin vielä kesäksi saada vartalon timmiin kuntoon varsinkin vatsan alueelta? vatsastani erottuu selvä ylinääräinen alue jonka haluisin pois... Toimivia vinkkejä?
-KIITOS-
-KIITOS-
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei! Solakkuutta ja notkeutta olemukseen saa rauhallisella venyttelyllä yhdistettynä hengitykseen. Itse yhdistelen joogaa ja pilatesta sekaisin, fiilisten ja jaksamisen mukaan. Syvät vatsalihakset saa treeniä ja koko kroppa! On muuten rankkaa, jos niin haluaa!
Käy muutamalla pilates,bodybalans tms.tunnilla, niin pääset hyvään alkuun. :)
Parhaat vatsalihasohjeet olen saanut KuntoPlussan mukana, saattanevat löytyä nettisivuiltaan.
Parista kapeasta vesipullosta tein käsipainot, käsi selkälihaksiin löytyy ohjeita mahdollisesti HyväTerveys-lehden sivuilta tai KuntoPlussasta =)
Hyviä apuja kotiharjoitteluun ovat matto ja tavallinen tuoli, jos leuanvetotanko tai muuta extraa löytyy niin hyvä vaan.
Paras apu kotiharjoitteluun on hyvä keskittyminen ja motivaatio... kuin myös iloinen mieli!