Joissakin Helsingin kaupungin halleissa, kuten Ruoholahdessa on miesten osastolla kyttäilyä. Kävin itse siellä useamman vuoden ja jotkin toiset miehet eivät edes mene uimaan lainkaan. Ovat vaan suihkussa ja suihkut kun ovat vastakkain, eikä esimerkiksi käytävällä lokeroituina, toisesta suihkusta voi katsella kaikkia muita suihkuja. Minua katseltiin usein. En itse tuijottanut takaisin, mutta aina nämä "peseytyjä sedät" peseytyivät kääntyneenä toisia kävijöitä(minua) kohti ja sivusilmällä näin minne kasvot olivat. Saunassa sitten lauteet kun on - yllätys - vastakkain, niin vastapäiselle lauteelle tulee joku setä jalat ihan auki ja roikottaa kaluaan parikymppisille nuorille uimarivartaloille. Tässä yhteydessä on ollut kalun koskettelua ja silmäkontaktia haettu. On jollakin tavalla traumaattista kokoe joka kerta munan tyrkyttelyä ja esittelyä vaikka urheilu olisi päätarkoitus. Sittemmin lopetin harrastuksen homoseksuaalien takia. Lisäksi kyseisessä saunassa on lasiovi, josta voi myös katsella suihkussa olevia alastomia vartaloita ja sekin luultavasti motiivi tulla "uimaan". Itse aloin loppuaikoina peseytyä uikkarit jalassa ja olla menemättä saunaan juuri lainkaan. Siellä kun oli aina joku virnistelijä jalat auki. Kerran 40 vuotta minua vanhempi mies pyysi minua iltateelle!
Halleissa pitäisi olla maitolasiset tai pleksiset suihkukopit jossa saisi rauhassa peseytyä. Kuitenkin näkisi sumuisasti läpi jotta tietäisi, että siellä on joku. Lisäksi saunaan vain yhdelle puolelle lauteet jolloin fiksuimmat homoseksuaalisedät eivät kehtaa ainakaan koko aikaa katsoa. Homoseksuaalit tulisi ohjata jollakin keinoin sinne Yrjönkadulle eikä niin, että tuijotellaan heteropoikia ilman lupaa. Kuinka vastenmielistä ja säälittävää se onkaan seisottaa tirkistelemällä nuoria poikia.
Otin tästä viestistä kopion talteen.
Halleissa pitäisi olla maitolasiset tai pleksiset suihkukopit jossa saisi rauhassa peseytyä. Kuitenkin näkisi sumuisasti läpi jotta tietäisi, että siellä on joku. Lisäksi saunaan vain yhdelle puolelle lauteet jolloin fiksuimmat homoseksuaalisedät eivät kehtaa ainakaan koko aikaa katsoa. Homoseksuaalit tulisi ohjata jollakin keinoin sinne Yrjönkadulle eikä niin, että tuijotellaan heteropoikia ilman lupaa. Kuinka vastenmielistä ja säälittävää se onkaan seisottaa tirkistelemällä nuoria poikia.
Otin tästä viestistä kopion talteen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sinä olet itse homo.
Kyllä, ainakin minun mielestäni on todellakin omaperäistä tarinointia. Vaikea siis uskoa lukemaani todeksi. Käyttämässäni uimahallissa ei ole mitään suihkukoppeja olemassakaan ja suihkupisteet sijaitsevat jokaisella pesuhuoneen seinustalla. Eli neljällä eri seinällä siis. Ja lauteetkin ovat vastakkain. Eiköhän tuo järjestely ole aika yleinen Suomen uimahalleissa. Oletkohan sinä ylireagoinut? Tai liian herkkänahkainen? Inhoan itsekin kuvaamiasi perverssejä, mutta en jaksa uskoa, että kohdallasi tuollaisesta oli kyse. Olet ymmärtänyt kierossa päässäsi jotain väärin...:)
Tuskin kukaan kilpauintia kauan ja tosissaan harrastanut lopettaisi "uransa" tuollaisten tirkistelijöiden takia. Kyllä sinulla joku muu perimmäinen syy lopettamiseesi oli. Pääkaupungissa on varaa vaihtaa uimahallia johonkin toiseen, jos tuollaista ilmenee. Tuskin ne "pervo sedät" perässäsi tulisivat. Lisäksi olisin ihmetellyt sitä, mitä tarkoitit tuolla "otin kopion tekstistä itselleni" tai jotakin tuonne päin :))
Joo oon sita tampereen uimahallissa tullu saunassa istuskeltua ja esim joku sellanen 55 vee ukko runkannu toisessa kulmassa. kaikki vaan yritti muka olla nakematta. Ei oo tullu kaytya viimeseen 10 vuoteen suomessa uimahallissa, mutta jos nyt nakisin niin vetasin turpaan.
Ai niin olin silloin 13 vee !!
no ei tuo kovin uutta ole, kyllä siellä miesten puolella on semmosia setiä jotka tulevat melkeinpä varta vasten runkkaamaan sinne.
Monesti yhteiskunnassa lyödään ikävät asiat lekkeriksi tai viitataan kintaalla. Luonnollisesti naiset eivät pääse miesten puolelle näkemään menoa. Ei normaalit miehet osaa/kehtaa puuttua härskiin menoon. Myös uimavalvojille on turha mennä sanomaan, että saunaosastolla on joku pervo. He vain vaivaantuvat ja toivovat, että se lähtisi pian pois. Tulevat ehkä kääntymään suihkuosastolla, mutta ainakaan ei ole koskaan todisteita mistään epäsiveellisestä kun tekijä leikkii tietämätöntä.
Kerroin ottaneeni kopion, koska kirjoitin niin pitkästi asiasta. Yleistä keskustelupalstoilla on, että jonkun kirjoitettua tosissaan ja jostakin ihmisryhmästä kipeästi, nopeasti tulee jostain joku vaatimaan kirjoituksen poistoa. Alkuperäisessä kirjoituksessa ei ollut kuitenkaan rasismia tai kehoitusta rikokseen.
Ja te liian hyväuskoisest perheenäidit voisitte myös avata silmänne. Ei ne naistenraiskaajatkaan etukäteen ilmoita kun hyökkäävät jostain puskasta. Poikien kyttäily julkisissa saunoissa on ihan samaa luokkaa, salaista ja annetaan asian vain olla ikävänä lieveilmiönä.
Uin matkaa ja noin 2 tuntia yhteen menoon. En ota siihen päälle tunnin(meno-paluu) bussimatkaa toiselle puolen kaupunkia pervosetien takia!
Katsoin, että asut Heinolassa! Muutapa tänne vapaamieliseen Helsinkiin jossa pahimmat pervot saavat asua täysin tuntemattomina. Siellä pienessä Heinolassa sosiaalinen paine pitää pervot kurissa.
... ensinnäkin, mistähän päättelet minun olevan nainen ja vieläpä kotiäiti?!! En ole ikinä törmännyt uimahallin suihkuhuoneessa ja/tai saunassa runkkaaviin setiin. Olen myös asunut Helsingissä, Vantaalla, Tampereella ja monessa muussa isossakin paikkakunnassa, enkä ole ikinä moiseen kuvailemaasi tapaukseen törmännyt.
Pienet paikkakunnat ovat sitäpaitsi tuossa kyttäyshommassa kaikenkaikkiaan vieläkin pahempia. Sosiaalinen paine on iso pikku kunnissa. Katseleehan nuo ihmiset minuakin uimahallilla, mutta viittaan niille kintaalla. Jossakinhan heidänkin on silmänsä pidettävä...:)
Jos sinä olisit järkevä, antaisit tietoja kuinka paljon tuollaista esiintyy. On aika hävytöntä pilata uimahallien mainetta, kun tuollaista toimintaa ei kuitenkaan ole yleisesti havaittu. Uimahalleissa ja saunoissa on aina paljon väkeä. Se on mahdollisimman huono paikka yrittää seksuaalista väkivaltaa. Onhan uimahallin ulkopuolella paljon paremmat mahdollisuudet. Väkivallantekoja sattuu metsissä ja muissa paikoissa, missä ei ole näkijöitä.
kerrakseen. Katsopas linkki http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=109&conference=1500000000000134&posting=22000000014226292 keskustelusta.
Tuskin nämä ihan tyhjästä tarinoita kertovat.
Ootko tyhjäpää vai itsekinkö olet samanlainen kuin nämä?
Ei kande kyseenalaistaa ja vähätellä, nuorille kundeille on tosi vaikeeta kertoa tämmöisistä kokemuksista. En yhtään epäile Riku19:n juttuja, tuskinpa ihan huvikseen tulee kertoilemaan satuja.
En lukeudu uimahallipervoksi, mutta en miksikään fanaattiseksi tai luulosairaaksi ihmiseksikään. Eihän täällä missään voisi käydä jos joutuu pelkäämään koko ajan. Ja en itse katsele ketään hallilla sillä silmällä, mutta en myöskään epäile muita pervoksi, jos he minuun vilkaisevat. Kattokoon jos kiinnostaa, kunhan ei käsiksi käy...Jossainhan heidän on silmänsä pidettävä:)
Entä tuijotus ja peniksen esittely lähellä saunan valaisinta sekä erektio?
siis ilmoita asiasta henkilökunnalle.
Ja kyllä sitä voi itsekkin sanoa suoraan sellaiselle.
Siis noita äijiä on mutta naisten puolelta löytyy myös naisia jotka tekevät samaa.
Kun aktiivikävijät huomaavat niin aika nopeasti sellaiset hlöt häippäsevät.
Ihan suoraan sanot mitä ajattelet ja ilmoita henkilökunnalle asiasta.
vaikea uskoa, että kilpauinti urasi olisi tuollaiseen loppunut ja, että se syy lopettamiseen.
Kun mainitset hallin nimen niin näyttöä oltava ja miten yleinen on kyseissä hallissa ja onko henkilökunnalle tiedotettu asiasta.
Miten näyttö saadaan? Haen jonkun ja silloin mies on jo pukuhuoneessa pukemassa ja lähdössä?
Ehdotukseni on muuttaa rakennustapoja niin, että saunassa ja suihkussa olisi yksityisempää. Monesti kuntosaleilla on omat loosinsa joka suihkulla. Saunatkin usein yksilauteisia.
... edelleenkään siihen, että miten olet lopettanut rakkaan uintiharrastuksesi tuohon. Ei tainut ollakaan sinulle niin mukava juttu tuo uiminen. Löysit tästä ehkä sopivan syntipukin, miksi lopettaa uiminen. En usko monenkaan aidosti uimista harrastavan ja siitä pitävän noin tekevän. Esim. vanhemmille, valmentajille ja muille on helpompi perustella harrastuksen lopettaminen esim. juuri noilla pervosedillä. Jos ei ole pokkaa siis sanoa, että kiinnostus on lopahtanut eikä enää jaksa...
Entisenä uimavalvojana joudun valitettavasti olemaan samaa mieltä Riku19:n kanssa. Vaikken ole itse koskaan mainitussa hallissa käynyt edes asiakkaana uskon kyllä hyvin, mitä kerrotaan.
Ollessani kahteen otteeseen pätkittäin uimavalvojana jouduin kaikkiaan viisi kertaa tilanteeseen, jossa miesten puolella oli tapahtunut häirintää ja kyseinen häirikkö oli poistettava. Porttarin kera, eli kyseessä oli viisi eri henkilöä. Valittajat olivat noin 10-20-vuotiaita poikia, joista jotkut olivat hallissa yksin, jotkut porukassa. Vain yhdessä tapauksessa poikia oli yritetty suoranaisesti lähennellä, muut olivat lähinnä huohottajia tai kikkelikalleja, jotka halusivat runkata poikien nähden.
Yllättävin tapaus sattui kuitenkin naisten puolella erään vähän päälle nelikymppisen emännän ruvetessa hiplaamaan saunassa olleita pieniä lapsia. Hän oli pyytänyt näitä istumaan polvelleen ja jalkojensa väliin -ja antanut kätensä ohjautua intiimeihinkin paikkoihin. Tapaus yllätti juuri siksi, että pedofilia-termiä harvemmin yhdistetään naisiin, vaikka voisi toisinaan olla syytäkin.
Ongelmalle ei ole olemassa patenttiratkaisua. Paitsi tietysti uimahallien kieltäminen, mikä tuskin lienee kenenkään toivelistoilla.
esille, vaikken ole moiseen koskaan törmännyt.
Joo, tuommoistahan se on siellä jos on nuori ja hyväkroppainen. Jos on häijyn näköinen ehdotuksia tulee vähemmän, kaveriporukan kanssa tuskin lainkaan. Pervot pelkäävät. Sitä paitsi tuollaiset kontaktit otetaan niitä salavihkaa ettei sitä tahdo asiasta sivulliset edes huomata. Vaikka vain vilkaisisit sinnepäin saati silmiin, niin kohta on seksiaddiktiosta kärsivä tekemässä vienoja ehdotuksiaan.
Jonkun verran tulee käytyä Ruoholahdenkin hallissa ja olen luullut ettei siellä tuommoista oikeastaan lainkaan. Siinä se taas nähdään että tuommoiset kontaktit otetaan vaivihkaa.
Täytyy kyllä sanoa että en haluaisi laittaa rippikouluikäistäkään poikaa yksin suurkaupungin uimahalliin ei nyt niinkään sen takia että pelkäisin jotain "semmoista" tapahtuvan vaan siitä, että nolottaa, suututtaa ja hävettää jos se joutuu näkemään ja kestämään ukkojen ruokottomia ehdotuksia. Armeijan käynyt (ts. yli 20 v.) on jo mies vastaamaan itsestään. Kyllähän meno Helsingin uimahalleissa on kummasti rauhoittunut se jälkeen kun homot ovat saaneet perustaa omia tapaamispaikkojaan.
Väliin on tullut mieleen että tuollainenko on naisen osa vapailla markkinoilla - tansseissa ja baareissa? Arvelen kyllä että tuon veroinen vonkaaminen ei kyllä ole häiväys siitä mitä naisiin kohdistuu.
...asia Riku, että nostit kissan pöydälle. Karmea kuvaus, mutta tuota tapahtuu. Omalla kohdallani, nyt olen jo pitkälti yli 30v - ei ole ihan samaa sattunut, mutta enemmän tai vähemmän hienovaraista lähentelyä olen itsekin joutunut uimarina kokemaan ainakin Töölön hallissa vuosia sitten - itse myös lopetin siellä käynnin. Vaihdoin paikkaa, mutta siitä lähtien uimahalliin menemiseen on aina liittynyt tuo ikävä sivupiirre. Pahimmassa maineessa olevia halleja ei voi ajatellakaan. Ja normaaleimmassakin halleissa valvojalle ilmoittamisen tulisi myös johtaa johonkin ! Jos nykyisin joku tulisi tekemään jotain tollaista, huutaisin pirun kovaa ja vetäisin lättyyn. Se on ihan mahdollista - hyvä kun aiheesta edes keskustellaan !