Eli vaikuttaako naisten mielikuvaan miehen ammatti?
Palomies vs kaupan kassa, vartija vs alkoholineuvoja...
Miltä kuulostaa: Duunari, pakkaaja, prosessinhoitaja, viimeistelijä, lopputuotteen ja asiakaslähtöisen pakkauksen tekijä sekä tarkastaja?
Kaikki samaa ammattia ja työtä. Miltä kuulostaa vai pitääkö olla etuliittteitä esim. DI, diblomi-insinööri. Tai CV-asiantuntija?
(Coboltti Viimeistelijä Asiantuntija) Eli ammattimies ja duunari, pitäisi vaan saada pirun tärkeä kutsumanimi jotta olisi edes pieni mahis insinöörien vietäessä naisia kuin heinää.
Palomies vs kaupan kassa, vartija vs alkoholineuvoja...
Miltä kuulostaa: Duunari, pakkaaja, prosessinhoitaja, viimeistelijä, lopputuotteen ja asiakaslähtöisen pakkauksen tekijä sekä tarkastaja?
Kaikki samaa ammattia ja työtä. Miltä kuulostaa vai pitääkö olla etuliittteitä esim. DI, diblomi-insinööri. Tai CV-asiantuntija?
(Coboltti Viimeistelijä Asiantuntija) Eli ammattimies ja duunari, pitäisi vaan saada pirun tärkeä kutsumanimi jotta olisi edes pieni mahis insinöörien vietäessä naisia kuin heinää.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Miulle on ihan sama mitä mies tekee työkseen. Existä löytyy niin opiskelijoita, työttömiä kuin hienon ammattinimikkeen omaavia ihmisiäkin. Oishan se kieltämättä hienoa, jos vois esitellä sukulaisille "Tää on X, ammatiltaan ydinfyysikko".. :) Tärkeintä on kuitenki se, että mies tekee työtä jossa se ite viihtyy.
sen suhteen on aivan sama -- miehillä--
joillekin ..niin vaikuttaako???
Kirjaston täti, diagonissa, naispappi, grillikioskin myyjä, strippari, pornotähti, makkaratehtaan taikinan sekoittaja, naisbussikuski, työtön (sekin käy ammatista monille)
duunina Yh-äiti ;)
.. ja se se vasta on työtä !Lasten hoito/kodinhoito yms.
tärkintä on , että mies viihtyy työssään , ja jos ei viihdy- ei haittaa-
Mulla ollut -miehissäni--- metalli-duunareita,työttömiä,insinöörejä,muusikkoa,kriitikkoa, leipomon pullakuskia,lehdenjakajaa,yms.laidasta laitaan - ei väliä ammatilla.
Eriasia on sitten roolileikit:)molemmilla:)aikuisten leikeissä.
työtön juuri nyt, varmaan tosi seksikästä..?!
Kokemuksesta tiedän että siivooja on kuitenkin liikaa vaikka on omistus asunto ja kesämökki ja muutenkin menee hyvin. Hetken aikaa menee hyvin mutta heti kun työ tulee puheeksi niin kyllä nainen lähtee.
"ranskalainen sisäkkö/siivooja" ?
... tunnustaa sen että kuinka moni mies/nainen olisi jäänyt huomioimatta ilman vaikuttavaa ammattinimikettä?
ole ammattikohdassa mitään..
silti tulee kymmeniä yhteydenottoja minuutissa,siis heti kun avaan on -lineen.
ps. ja olen työtön
Bentley--- mä olen ollut muuatman kerran Bentleyn kyydissä Jenkeissä , siis automerkin,Bentley :)
Joo ei mun kyydis oo ollu paljo ketää :)
.. ;DDDDDDD
:O Mulle jo jopa nauretaan täällä... :'(
magee juttu hei! Tosi sexyä !
Mä olen siis työtön!
Mitä mieltä? Tulisko pakit?
pakit ?
ite oon DI, mutta sattumalta myös melko köriläs mieheksi. Naiset ovat pinnallisia ja kiinnittävät enemmän huomiota ulkomuotoon. Se DI on sitten ollut enemmänkin bonus, josta on voinut kertoa vanhemmille. Loppupeleissä, jos sukset menee ristiin, niin on aivan sama mikä aivokirurgi oot.
Eli pääasia, että tulee toimeen omillaan.
kysyn itse aina, että pidätkö työstäsi ja miksi. Se on sata kertaa tärkeämpää kuin se mitä työtä tekee. En halua elämääni onnetonta ihmistä, olipa työ miten hieno ja arvostettu tahansa. Intohimo tekemäänsä kohtaan on aina viehättävää.
Tapaamissani duunarimiehissä on ollut erittäin hyviä puolia ja ihmettelen naisia, jotka duunareita dissaavat vain siksi, että he ovat duunareita. Ensinnäkin, ruumillinen työ johtaa (yleensä) upeaan kroppaan. Sellaista ei istumatyössä, vaikka kävisikin salilla, saa aikaan. Toiseksi, käsistään kätevissä miehissä vaan on jotain miehekkään seksikästä. Ei tarvihe turvautua vieraisiin miehiin kaikissa ongelmissa ;)
gynegologi,..
jos on jossain erittäin naisellisessa ammatissa.ehkä vois vähän vaikuttaa?
...että lähes kaikilla naisilla profiileissa on vain "pitkä, urheilullinen, huumorintajuinen ja luotettava". Oon lukenut varmaan satoja profiileja ja niissä käytetyt adjektiivit tulikin jo listattua tuossa. Eikö mikään muu merkkaa vai eikö vaan viitsitä suoraan laittaa?
Yhden profiilin löysin, jossa puhuttiin sentäs oikeistoarvoista. Itse en voisi kuvitella seurustelevani amiksen tai peruskoululaisen kanssa, kun oman elämäni olen koulutukselle antanut.
Minä ainakin saan tuoretta lihaa helposti! vitsi, vitsi....!
Varsinkin nuorempana kun oli työssä, jossa piti tehdä
tosi rankkaa fyysistä (painon lisäys 57-65kg:aan pelkästään lihasten
kasvusta -sen jälkeen tullu kyllä hötöäkin) jobbendaalia,
niin porukat arveli että "oot tainnu SALILLA käydä treenaas".
Enkä ollu kertaakaan, -kaik tuli töitä tekemällä. Siis aidot,
ei mitkään tekemällä tehdyt! Niin voikin vain todeta:
tätä nykyä vielä enemmän, on kowaa valuuttaa oikeet kunnon duunarityypit,
on muutenkin SITÄ JOTAIN, semmosta jotain mitä
EI SAA tietsikkaa näpyttelemällä.
DUUNARI RULETTAA!
Onhan noita mielikuvia tottakai. Tämän naisen logiikalla ikäluokassa 30 DI:t, johtajat, KTM:t tms. tyypillisesti kohtuupalkkaisessa hommelissa aiheuttavat mielikuvan juoksee työnsä perässä niin lujaa että ei ehdi tutustua ainakaan minuun, kun taas työtön, opiskelija & duunarit kuulostaa siltä että niitä pelottaa meikäläisen koulutus ja asema työelämässä... joten olen tullut siihen johtopäätökseen että ei auta tehdä liikaa johtopäätöksiä ammatin suhteen vaan pitää selvitellä ihmisestä vähän enemmän, mutta kyllä ihminen joka ilmoittaa ammatikseen asiakaslähtöisen pakkauksen tekijä, ei voi olla ainakaan läpeensä paha ihminen :)
Kumman tehdastyöläinen ilmoittaa ammatikseen? Käyttömiehen tai laitosmiehen vaiko tutkinnon joka suoritettu ammattikoulussa, kauppakoulussa, AMK:ssa tai Yliopistossa? Tietenkin on vastaanottajasta selkeämpää, kun tehdastyöläinen ilmoittaa ammatikseen käyttömies eikä esimerkiksi LVI-asentaja. Toisaalta käyttömies ei ole ammatti... Voisihan tätä jaanausta jatkaa loputtomiin :)
....vaikkei ammatti olisi seksikäs, mutta kun ei ole selkeää ammattinimikettä, aina saan selittää mitä teen.... ainakin on jutun juurta....
Metallimiehiä on monta tuttavapiirissä, kaikki aivan loistavia tyyppejä! Harmi vaan kun kaikki ovat varattuja pitkissä suhteissaan...
akateeminen nainen
ois varmaan aik. seksy ammatti =PP
ehkä sielt kärkipääst
Eli ei tarvitse tehdä töitä pimeästi, lainailla rahaa, tai käyttää sitä valtaosin viinaan.
Enemmin katselen reipasta, kohtuullisesti alkoholia käyttävää miesmyyjää, kun rutosti tienaavaa liikaa alkoholia nauttivaa snobipelleä (ts. ihan sama mitä tekee) :)
Sen verran kun vaan tienaa, että on omat asiat järjestyksessä eli ei etsi naisesta elättäjää (eikä toisinkaan päin).
Ps. Insinööri voi olla pikemminkin turn off... näin jos nimikettä miettii - eikä ihmistä
Luulen, että miehen ammatilla ei ole väliä ainakaan korkeasti koulutetuille naisille, jotka pärjäävät erittäin hyvin omilla rahoillaan. Sama varmasti koskee kaikkia niitä, jotka hakevat tositarkoituksella kumppania. Ei sitä voi tietää kohtaloaan ja sitä kuka se oikea on ennen kuin kohdalle osuu. Sääliksi käy, jos joku kulkee omien ennakkoluulojensa vuoksi onnensa ohi!!! Rehellisyys on tärkeää, jos ei ole sitä mitä on sanonut olevansa tai kuvat hamasta nuoruudesta...ennemmin tai myöhemmin paljastuu ja valheen perustalle on huono mitään rakentaa...