millasia on teidän haastattelut ollu oleskelulupaa varten? Mulla ois haastattelu edessä torstaina, mutta en ymmärrä miks mun miehellä ei oo, tai ei ainakaan vielä oo ilmoitettu siitä. hän on tällä hetkellä säilöönottokeskuksessa.
meillä on tosi erikoinen tilanne tässä ja nyt sit pistettiin vauhtii uviin ja poliisiin asian käsittelyssä.
meillä on tosi erikoinen tilanne tässä ja nyt sit pistettiin vauhtii uviin ja poliisiin asian käsittelyssä.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Miksi miehesi on säilössä? Onko tehnyt rikoksen? Eihän ketään voi säilössä pitää ilman syytä!!
Mies on tullut Suomeen väärennetyillä papereilla ja pidetään säiössä kunnes henkilöllisyys selviää. Tai mies on saanut turvapaikkahakemukseensa kielteisen päätöksen ja odottaa palautusta kotimaahansa.
Eikö suomalaiset naiset ikinä opi, ettei pidä naida miestä, jonka turvapaikkahakemuksen käsittely on kesken?
nii eli säilöönotettu sen takia, koska korkeinhallinto-oikeus päätti käännyttää hänet takaisin, vaikka meille on tulossa lapsi huhtikuussa. he eivät huomioineet sitä millään tavalla. täsä taas huomaa miten hyvin ihmisen perusoikeudet otetaan huomioon, ei siis suomeks mitenkään. Ja oleskelulupahakemuskin oli jo uvilla. Toivottavasti nyt saatas pian asialle jotain selkeyttä... Asia on vähemmistövaltuutetun ja eduskunnan oikeusasiamiehen käsittelyssä. Mm. poliisien toimet.
Oletteko alunperin hakenut lupaa avioliiton perusteella? Oletteko ollut jo kauan aviossa?
Osan ihmisten viestit ovat täällä älyttömiä, jokaisella on oikeus mennä avioon valitsemansa kanssa. Lukee jo eu laissa. Mutta uvi sekä oikeudet eivät siitä piittaa, Suomen virastot ovat rasistisia ja diktaattoreita, pittaamatta ihmisten oikeuksista, eletään kuitenkin jo 2006 lukua. Olo on kun 50 luvulla, jolloin piti vielä pokkailla isoja herroja.
vaikkeivat aina kysyjää miellyttäisikään.
Sama juttu, eli lapsi tulossa heinäkuun lopussa, mutta KHO päätti käännyttää. Just päästiin muuttamaan saman katon alle, kun poliisi kävi hakemassa pois. Just oli perhe-elämä alkamassa, kun mies revittiin siitä irti. Poliisi sanoi vaan:"Ei pidä tunteilla."
Mä en enää ymmärrä suomalaisia käytäntöjä. Eikö lapsella ole oikeus isään?
myös sitä isän valintaa. Ei ole mitään järkeä valita lapsensa isäksi laitonta maahanmuuttajaa tai turvapaikkashoppailijaa. Vastuu asiasta on lapsen äidilla ei yhteiskunnalla.
Tiesikö oikeus että lapsi oli tulossa? Miksi voi olla kielteinen päätös jos olette aviossa ja lapsi tulossa. Ei sitä voida lumeksi epäillä.
Tottakai voidaan käännytttää. Ei pitäisi mennä naimisiin laittoman maahanmuuttajan kanssa. Puhumattakaan, että hankkiutuu tälle raskaaksi.
Jos ollaan huolissaan lapsen isättömyydestä, asia on helppo ratkaista muuttamalla miehen kotimaahan. Ai että ei huvita? Mutta huvitti kuitenkin raskaaksi hankkiutua?
uvin tapaisesta laitoksesta vaikka ei ole koskaan tarvinnut yhteydessä olla. Ilman sitä täällä hyppelis varmaan ties mitä kiihkomuslimeita suomalaisnaisia hyväksikäyttäen. Ite en siihen uskontokuntaan sekaantuisi vaikka kuinka olisi komea mies nokan edessä. Onneksi tähän mennessä kaikki mielenositukset menneet hyvin. Saa nähdä kuinka kauan.
rakastaa niin perään vain. Vai voittaako ylellinen elämä sittenkin rakkauden? Itse muuttaisin vaikka etelävanalle mieheni kanssa, jos sellainen olisi ja sitä suinkin rakastaisin.
En ole raskaana, eli älä minulta kysele. Enkä ole samassa tilanteessa kuin hän, kyselen vain.
Missä kohtaa lajissa on, ettei voi mennä turvapaikan hakijan kanssa naimisiin? Ei varmaan missään. Ihmisiä on turvapaikan hakijatkin.
ei ole, eikä tule koskaan olemaan. Ole siis onnellinen lehmä, sun ei tarvitse muuttaa etelänavalle :D.
Minä en ikinä saisi sielunrauhaa, jos olisin mennyt naimisiin turvapaikanhakijan kanssa, jonka asian käsittely on kesken. Miten ikinä voisin olla varma, että hän halusi mennä naimisiin minun, ei oleskeluluvan vuoksi? Eikö teitä kiusaisi tälläinen ajatus?
Mulla ei ole tälläistä ongelmaa, mutta en lähde kuitenkaan arvostelemaan kenekään liittoa, kai sitä sitten joidenkin on pakko kokeilla tälläistäkin. Maailma on ihmeitä täynnä. Enkä ota stressiä toisten liitoista, autan kyllä jos joku haluaa apua. Mutta ei voi koskaan sanoa ei koskaan. Sanoinhan itsekkin joskus vuosia sitten, etten koskaan ottaisi ulkkis miestä, ja kuiteskin sitten rakastuin ja avioiduin vuosia sitten.
yliarvostettua. Jos haluat mennä naimisiin jokaisen miespuolisen turvapaikkashoppailijan kanssa niin mene ihmeessä mutta älä tee sitä täällä Suomessa.
Kuka on sanonut että olisin mennyt turvapaikan hakijan kanssa naimisiin??
Mutta jos olis niin muuttaisin.. : )
Meillä samassa tilanteessa korkein hallinto-oikeus näki, että käännyttäminen ja oleskeluluvan myöntämättä jättäminen on kohtuutonta. Mitä todisteita teillä on ollut oikeudessa? Oletteko naimisissa? Jos olette, miten kauan olette olleet? Jos et halua täällä levitellä asiaa ja sinulla on anonyymi sähköpostiosoite voit laittaa sen tänne näkyviin (voin myös antaa oman sähköpostiosoitteeni jos sinulla ei ole sellaista jonka voit tänne kirjoittaa).
käännytettiinkö sun mies sit maasta jo?
ei oo anonyymia osoitetta, mut jossa sulla on nii ois kiva jos pistäisit sen tänne. Vauva päättikin syntyä 5vko etuajassa, siksi en ole ollut täällä.
.. on mun sähköpostiosoite: [email protected]
hän ei ole siis syyllistynyt mihinkään rikokseen. enkä tarvitse yhtään tollaisia vähä-älyisiä kommentteja kiitos!
tuolla vähä-älyisillä tarkoitin siis tuota turvapaikanhakija kommenttia
Miehen käännytysprosessi on kesken, siksi hänet on otettu säilöön. Sinä olet julma nainen, kun olet hankkiutunut raskaaksi tietäen, että lapsi voi joutua kasvamaan isättömänä. Etkö olisi voinut odottaa edes sen vertaa, että asia olisi saanut lainvoimaisen päätöksen? Vai kuvittelitteko itsekkäästi hyötyvänne raskaudestasi? Luojan kiitos Suomen oikeusjärjestelmää ei voi hyväksikäyttää edes kaltaisenne ihmiset.
sinä kuule täysidiootti!
Nainen hakeutui raskaaksi koska haluaa lasta rakastamansa miehen kanssa, ja hänellä ON OIKEUS siihen, ja hänellä on myös oikeus avioitua sen miehen kanssa ja elää yhdessä JUURI SUOMESSA jos niin lystää!
Sinun sairasta mielipidettäsi ei tässä tapauksessa kysytä :D. ( Eikä muissa tapauksissakaan halleluja).
...ja Suomen oikeusjärjestelmän on kyllä hyväksyttävä sen. Eivätkä kaikki säilöönotettuja käännytetä.
Nykyään kyllä katsotaan, ettei suomitytön raskaus ole käännytystä estävä asia. Niinkuin pitääkin.
Mutta onneksi mikään ei ole lopullista ja lapsen isä pääsee lopulta lapsensa ja vaimonsa luokse, kun viranomaiset on ensin hallinto-oikeudessa tai muissa oikeusasteissa pistetty ruotuun.
Suomen maahanmuuttoviranomaiset rikkovat säännöllisesti lastensuojelu- ja lasten oikeuksia turvaavia pykäliä. Ja esim. UVI on kasvattanut maamme isättömien lasten tilastoja vuosien mittaan. Kaikki kun eivät osaa ja jaksa taistella sellaisia viranomaisia vastaan, jotka käyttävät omaa asemaansa väärin eivätkä noudata lakeja.
Lapsella on oikeus isäänsä! Siitähän viime aikoina on meuhkattu hedelmällisyyshoitokeskusteluissakin. Kumma että yksi hihhuli-viranomaisryhmä saa kuitenkin vuodesta toiseen aiheuttaa maamme lapsille keinotekoista väliaikaista tai pysyvää isättömyyttä.
Voimia alkuperäiselle kirjoittajalle :)
onneks asiat ei ihan noin yksinkertaisesti kuitenkaan mene ja viranomaisetkin joutuu myöntämään tekevänsä virheitä. Ulkomaalaislaissakin sanotaan, että perhe ja lapsen oikeus tulee ottaa huomioon!!
että kasvattaisitte lapsenne yhdessä miehesi kotimaassa? Nyt kun se on todettu viranomaistenkin toimesta turvalliseksi. Luulen lisäksi, että kokisitte vähemmän syrjintää ja rasismia, jos muuttaisitte pois Suomesta.
ei ainakaan tässä vaiheessa tule asia kyseeseen. ilmeisesti olet miespuolinen ihminen, joka ei tällaisista asioista ymmärrä. kuinka moni olisi valmis lähtemään synnyttämään afrikkaan? terveydenhoito hieman erilaista.. enkä enää tässä vaiheessa raskautta pääsisi edes lentokoneeseen. ja eiköhän jokaisella suomenkansalaisella ole vapaus elää kotimaassaan perheensä kanssa.
mutta afrikkalaiset voisivat asua Afrikassa. Jos joku sitten haluaa elää yhdessä ja tehdä lapsia afrikkalaisen kanssa, sen voisi tehdä afrikassa. Tai jos se on pakko tehdä Suomessa, niin edes afrikkalaisen kanssa, jolla on pysyvä oleskelulupa Suomeen.
"kuinka moni olisi valmis lähtemään synnyttämään afrikkaan? terveydenhoito hieman erilaista.."
se sun miehes on ihan suoraan verrannollinen siihen afrikkalaiseen terveydenhoitoon.
isää? Eihän rakastuminen ole kuin hormonimylläkkä joka loppuu viimiestään arjen tullessa. Harva nainen jää suremaan kuollutta miestäkään, vaan etsii ennen pitkää uuden..
Tyypillinen suomalainen kylmä nainen vain vastaa tuolla lailla, ihan kuin ihmiset olisi sun mielestä jotain tavaroita.
Ei mikään uusi mies korvaa lapsen omaa isää, et varmaan itsekkään omaa isääsi vaihtaisi, senkin kylmä tunteeton pölvästi!!
Vanhemmat tekee sen mikä parhaaksi katsovat. Ja jos äitini olisi ottanut uuden isän kun olsisin vielä sikiönä potkiskellut niin tuksin olisin tiennyt mikä on oikea isä ja mikä ei.. ehkä olisin saanut jopa paremman isän. Kannattais joskus ajatella järjellä eikä tunteella. Vaikka siksi kait niitä eroja niin paljon tuleekin "kun ei tunnu hyvältä".
Itse en ainakaan jäisi haikaileen vuosiksi jonku ukon perään. Aina löytyy uusia. Se nyt vain on totuus.
No ehkä se on sinun valintasi, mutta ei varmaan jonkun muun.
Mutta ajattele lapsen kannalta, kyllä lapsi varmasti alkaa jossain vaiheessa olla kiinnostunut biologisesta isästä, näin se vaan on.
Me olimme haastattelussa juuri viime viikolla, eikä se ollut lainkaan erikoinen. Poliisi kyseli enimmäkseen meidän kaikista tapaamisistamme, kihloihin ja naimisiin menosta, jotain myös tulevaisuuden suunnitelmistamme. Hän myös kysyi kuinka hyvin tunnen puolisoni ja hänen perheensä/taustansa. Kodistamme tai ajastamme Suomessa hän ei kysynyt mitään. Haastattelun paino ehdottomasti teidän yhteisessä historiassanne. Poliisi myös haluaa varmistaa ettei miehelläsi ole minkäänlaisia kytköksiä erilaisiin aktiiviryhmiin. Niistä hän kyseli etupäässä mieheltäni.
Jos ei ole mitään salattavaa/huijattavaa ja todella tuntee puolisonsa, haastattelu on aika leppoisa ja rento.
Onnea sinulle haastatteluusi. Älä turhaan jännitä, kyllä se sujuu hyvin. Toivottavasti saatte asioita pian eteen päin. Onnea!
eli alunperin läksin kyselemään siitä haastattelusta. eli niistä lisää kokemuksia olisi kiva kuulla
Miehesi tuskin saa täältä oleskelulupaa koska syy miksi hän tänne haluaa on kaikille muille paitsi sinulle ilmeinen. Ei kuitenkaan hätää, Suomi tekee kaikkensa perheiden yhdistämiseksi ja sinulla on hyvät mahdollisuudet saada matka-avustusta miehesi kotimaahan. Siellä miehesi pitää sinusta ja lapsestanne hyvää huolta ja voitte elää siellä elämänne onnellisina loppuun asti.
suomen Nostradamus :))))).
olen kyllä erittäin onnellinen, että täällä on joku joka tietää asiasta kaiken. Toivottavasti sulla on erittäin korkea ammatti, ettei tuo tietosi menisi aivan hukkaan. Osaat jo muutaman viestin perusteella koko asian taustat ym. Kunnioitettavaa toimintaa!