Jälkikäteen vihainen

Erosin miehestäni syksyllä, koska hänellä oli ollut ystävänä nainen pitkän aikaa. Nainen vieraili kodissni minun tietämättä. Mies ei ollut koskaan jäänyt kiinni valehtelusta minulle, ja luulin, että hän kertoo aina totuuden. Vannoi, ettei tuon naisen kanssa ollut muuta kuin ystävyyttä. Uskoin. Suhteemme oli ollut jo jonkin aikaa aika jumissa ja päädyimme eroon. Vaikeaahan se oli eroprosessi, viidentoista vuoden jälkeen, nuoruuden ensirakkaus. Selvisin kuitenkin. Nyt olen saanut jälkikäteen tietää, että he olivat pettäneet minua parin vuoden ajan! Olen ihan raivoissani ja viha hallitsee päiviäni! Olenko ihan väärässä, saako jälkikäteen vihata?
132605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Saat vihata sillä sehän on merkki siitä että miehesi ja sinun välillä on ollut jotain syvempää.Eipä ole ihme että vihaat koska ei nuo pettämisjutut koskaan mitään helppoja ole varsinkaan petetylle.Jaksamista sinulle!

Äänestä
  • kokenu ja se viha oli välillä hirveetä kun uusi nainen hänkin oli vaan ns.ystävä,kävi kotonamme ja kuinka kehtaskaan nukkua jopa sängyssäni.Ei ole omaatuntoa sellasella ihmisellä.Vielä saa kokea hänkin kantapään kautta mitä elämä on kun joutuu petetyksi sillä tuskin ex-ni muuttuu,oli uskoton koko avioliittomme ajan.

    Äänestä

Jos joku perhetuttunee tai ystävänne ovat tietäneet, mutta ei kertoneet, oletko myös heille vihainen?
Minä katkaisin ystävyyssuhteet jos eivät kertoisi.
Rehellisyys maan perii AINA!
Saa jälkikäteen vihata!!! KUULUUKIN!

Äänestä
  • ...mutta eivät tietysti minulle. Jouduin olemaan työni vuoksi poissa kotoa paljon. Meillä ei onneksi ole lapsia. Miehen äiti oli pelännyt tämän naisen rikkovan liittomme, ei vain kertonut sitä pelkoa minulle. Ystävät supisivat, mutta puhuivat kuuluvalla äänellä vasta kun asia paljastui... VIHAAN HEITÄKIN! Aion rypeä tässä vihassa aikani, ja sitten aion nousta täsät suosta. KIITTI kommenteista!

    Äänestä

  • RaivoHärkä kirjoitti:

    ...mutta eivät tietysti minulle. Jouduin olemaan työni vuoksi poissa kotoa paljon. Meillä ei onneksi ole lapsia. Miehen äiti oli pelännyt tämän naisen rikkovan liittomme, ei vain kertonut sitä pelkoa minulle. Ystävät supisivat, mutta puhuivat kuuluvalla äänellä vasta kun asia paljastui... VIHAAN HEITÄKIN! Aion rypeä tässä vihassa aikani, ja sitten aion nousta täsät suosta. KIITTI kommenteista!

    erottuani tajusin miten paljon entinen poikaystäväni oli minua pettänyt, kun olimme yhdessä. Tunsin pitkään raivoa ja katkeruutta, mutta eräänä päivänä huomasin tunteen muuttuneen täydelliseksi välinpitämättömyydeksi tätä miestä kohtaan, tosin säälin hänen vaimoaan, koska uskoen ettei tämä mies ikinä muuta tapojaan.

    Äänestä

Tietysti on oikeus olla vihainen. Pari neuvoa kuitenkin
a) pura se viha oikein, lähde ulkoilemaan, siivoa
b) älä suunnittele kostoa, et kuitenkaan saa toisille pahaa oloa aikaan vaikka itse niin kuvittelet
c) ajattele vain itseäsi ja kun viha hellittää, tee oikeita ratkaisuja, sen olet ansainnut ja voi olla, että tuo kokemus avaa silmäsi niin, että totaalista katastrofia ei elämääsi koskaan tule.

Äänestä

että edestään löytävät tuon pettämisen. Sinä selviät tästä vielä elämään. Puhtaalla omalla tunnolla on hyvä elää. Älä anna vihan myrkyttää mieltäsi. Sinä itse kärsit siitä eivätkä nuo vihasi kohteena olevat ihmiset. Ex-miehesi teki väärin, mutta jätä hänen tuomitsemisensa Korkeimman käteen.
Kevät on tulossa ja erosta alkaa olla jo sopivasti aikaa. Uuden ystävän löytäminen on enemmän kuin mahdollista. Hymyä huuleen ja menoksi..Viha on samaa sukua kuin pettäminenkin. Ne ovat pimeyden tunteita, eikä niille kannata antaa valtaa.
Siunausta ja iloa sinulle toivottaen..

Äänestä
  • Aion kuitenkin ensin riutua tämän vihani loppuun. Se jää muuten kuitenkin joksikin möykyksi jonnekin. Kiitos sanoistasi! Pimeyden tunteita ovat, siksi yritän saada ne sinne takaisin itsestäni.

    Äänestä

Samaa sairasta kastia koko pettäjärotu, niin alhaista ja läpeensä mätää ihmistä. Niin kuin Lentsun Heidi joka ajaa nykyään Nokian luonnon kaljulla Ferrarilla, hävetkää saastat.

Äänestä

kävi myös samoin. Vihasin kaikkia asian salanneita aika pitkään. Katkaisin kaikki välit yhteisiin tuttuihin ja entiseen avoon. Suhtauduin häneen todella kylmäkiskoisesti sillä hänen näkemisensäkin sai minut voimaan pahoin. Sitten vasta viha hellitti, kun löysin uuden ihanan miehen. Näin kuitenkin alkuun painajaisunia entisestä avostani (että olimme palanneet yhteen). Herätessäni itkin helpotuksesta, että se oli vain unta. Näin jälkeenpäin olen kuullut että entinen avoni on jatkanut samoja vammaisia pelejään. Joskus hän on yrittänyt lähestyä minua anteeksipyytämismielessä. Huomaan kyllä että jotakin asioita minussa jäi kaipaamaan. Minulle hän on kuitenkin täysin yhdentekevä ihminen nyt, ikinä en voisi kuvitella olevani hänen kanssaan toista kertaa. Olisi sitten vaikka maailman viimeinen mies..

Äänestä

mutta en anna katkeruuteni näkyä exälle enkä hänen nyxälle.
Aion pysyä niin hyvissä väleissä exäni kanssa, että hänen nyxänsä saa elää jatkuvasti miettien mitä meidän välillämme on.


Meillä on paljon yhteisiä asioita mitä meidän pitää hoitaa yhdessä, on suku ja vanhukset, on yhteiset lapset ja lapsien lapset, on yhteistä omaisuutta, jota emme tule jakamaan vaan tulemme siirtämään sitä yhteisille lapsillemme.

Miettiköön nyxänsä ihan rauhassa mitä teemme, kun hän on luonani hoitamassa näitä asioita tulevaisuudessa.
Naisena myös tiedän keinoja miten voin viattomilla pikku vihjeillä lisätä hänen epäluuloaan :DDDDDD

Äänestä
  • Sinähän olet varsinainen naikkonen!! Olet varmaan hiton ylpeä itsestäsi jos mitenkään pääset kostamaan.

    Äänestä

  • tapauksia on :( kirjoitti:

    Sinähän olet varsinainen naikkonen!! Olet varmaan hiton ylpeä itsestäsi jos mitenkään pääset kostamaan.

    hänen nyksänsä olleen ylpeä tekosistaan sen parin vuoden aikana,jolloin pettivät minua?
    Jotenkin mielestäni tuo naikkonen nimitys sopii kuitenkin häneen paremmin.
    Voihan kuitenkin olla, ettei hän kauaa viitsi odotella jättipottia, kun saa todeta ettei tule saamankaan omaisuuttamme, vaan sai ainoastaan vanhahkon käytetyn miehen ja hänetkin vain osaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RaivoHärkä kirjoitti:

Erosin miehestäni syksyllä, koska hänellä oli ollut ystävänä nainen pitkän aikaa. Nainen vieraili kodissni minun tietämättä. Mies ei ollut koskaan jäänyt kiinni valehtelusta minulle, ja luulin, että hän kertoo aina totuuden. Vannoi, ettei tuon naisen kanssa ollut muuta kuin ystävyyttä. Uskoin. Suhteemme oli ollut jo jonkin aikaa aika jumissa ja päädyimme eroon. Vaikeaahan se oli eroprosessi, viidentoista vuoden jälkeen, nuoruuden ensirakkaus. Selvisin kuitenkin. Nyt olen saanut jälkikäteen tietää, että he olivat pettäneet minua parin vuoden ajan! Olen ihan raivoissani ja viha hallitsee päiviäni! Olenko ihan väärässä, saako jälkikäteen vihata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu