Määräaikaisuuksista

Puuttuuko lainsäädäntö mitenkään siihen, kauanko yksittäistä työntekijää voidaan pitää sijaisena, ketjuttaa työsopimuspätkiä putkeen, ilman velvollisuutta antaa hklölle vakinainen toimi? Avoimia paikkoja tulee tuon tuosta auki, mutta useimmiten joku ulkopuolinen valitaan näihin toimiin - näin pidetään sijaiset tallissa ja vältytään työvoimapulalta.
4643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis näin voi tehdä, hänkin on jo monta vuotta tehnyt sijaisuutta, vaikka ei ole kenenkään sijainen. Mutta pian taitaa ollakin jo työntekijän markkinat, odotellaan sitä aikaa. Telkkarissa oli joitakin kuukausia sitten juttua jostakin naisesta, joka oli tehnyt sijaisuuksia samassa paikassa jo yli seitsemän vuotta.

Äänestä
  • Ystäväni valmistui 4-kymppisenä hoitoalalle, jonne siirtyi kun ei saanut oman alansa töitä. Hänelle sanottiin melko heti aika suoraan, ettei kannata vakituisesta virasta enää siinä iässä haaveilla. Hänet palkataan aina uudelleen ja uudelleen vuodeksi kerrallaan. Onneksi perheen talous ei kaadu hänen palkkansa mahdolliseen loppumiseen. Tilanne on tosi kurja, mutta sille ei ilmeisesti voi mitään.

    Äänestä

että ruoho on vihreämpää aidan toisella puolella eli ulkoatuleva työntekijä on kiinnostavampi kuin jo talossa oleva.

Äänestä
  • Ei ole kannattavaa tehdä sijaisuukia pyllyt penkkin ja odottelemaan vakipaikkoja. Muuten laki sano selkeästi montako kertaa saa käyttää siaisena ja jos siaisuus jatkuu, niin sitten on palkattava vakituiseksi.
    TYÖSUOJELULAKI löytyy googlestakin .. tutustukaa

    VALITUS ON SE TIE JOKA KANNATTAA MUTTA SIIHEN PITÄISI SITOUTUA KAIKKI.... VALITETTAVASTI NAIS ALALLA KUN AINA ON NIITÄ NS. "KILTTEJÄ" JOTKA HYPPÄÄVÄT VAIKKA KAIVOON JOS POMO KÄSKEE...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sairaanhoitaja_ kirjoitti:

Puuttuuko lainsäädäntö mitenkään siihen, kauanko yksittäistä työntekijää voidaan pitää sijaisena, ketjuttaa työsopimuspätkiä putkeen, ilman velvollisuutta antaa hklölle vakinainen toimi? Avoimia paikkoja tulee tuon tuosta auki, mutta useimmiten joku ulkopuolinen valitaan näihin toimiin - näin pidetään sijaiset tallissa ja vältytään työvoimapulalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu