Mistä ohjelmia???

topi72

Olen aika noviisi tässä linus touhussa. Mutta ongelmana on se ostin vara koneen huutonetistä ja siinä on Mandrake 10.1 Käyttöjärjestelmä... Ja olen ajatellut pitää sen toistaiseksi koneella.

Onnistunut jopa asentamaankin siihen muutamia ohjelmia lisää. Mutta nyt vielä pitäisi saada joku mikä purkaa rar tiedostoja, AVI elokuviin tekstityksen ajastus ohjelma(timeadjusterin tapainen), amule, dc, java, shokware ja flasplayer.... googlaillu olen mutta sopivia ei ole löytynyt ja asennuslevyjä en siihen omista????

Ei viitsisi noitten puutteiden takia vielä lähteä konetta muuttamaan Winnukaksi, niin ajattelin kysyä että löytyykö täältä apuja. Ainoat ohjelmat jotka noista olen löytänyt niin on ollu tar.gz... ym muita mitä en ole osannut laittamaan koneeseen. Pitäisi ilmeisesti olla rpm. muodossa????

5

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .avi tiedostojen ajastukseen en usko että löytyy suoraan.
      dc ==> DCGUI.
      javan saat ihan SUNin sivuilta
      shockwavea et saa suoraan toimimaan, koska siitä ei ole vielä ainakaan Linux porttausta!
      rar ==> unrar paketilla.

    • tohvelibanaani

      distron pakentinhallinnalla kannattaa ettiä ja asennella niin ei surhvailla pitkin nettiä ettimässä vaan saa muutamalla klikkauksella mitä nyt tarvii...jos listoilta löytyy.

    • urpmq
    • ter23

      Tämä sinun kirjoitus on niin uskomaton,että ennemmin uskon Harry Potterin tuloon meille tänään.

    • tumppu1st

      ...on kaikessa sama: oikotie ei johda onneen. Googlaa mieluummin linux-oppaita. Suurin osa noista kysymistäsi on ihan perusjuttuja, jopa aloittelijalle, mutta opettelematta varhais-nuubiaa.

      Kirjastoistamme saa varsin mainioita opuksia ja netistä löytää vielä enemmän - englanniksi. Suomeksikin tosin on ihan mainioita, tästä voi lähteä lohkomaan, muiden linkit tervetulleita:

      http://cs.stadia.fi/~kuivanen/linux/
      http://tapsa.terae.net/linux/
      http://www.linux.fi//index.php/Etusivu
      http://www.raja-antura.org/
      http://sal-faq.sourceforge.net/other-formats/sal-faq.html
      http://www.flug.fi/

      -T

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4014
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      47
      3409
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2471
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1685
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1491
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1309
    9. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1307
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      45
      1224
    Aihe