Mulla on hyvä kaveri, joka on vastikään alkanut seurustelemaan, ja se ei puhu kuin ja vain ja ainoastaan siitä tai niistä. Miten sanoisin sille, etten oikein ole kiinnostunut. Olen yrittänyt vaihtaa puheenaihetta tai poistua, mutta se ei huomaa. Miten sille voisi sanoa siitä?
miten sanoa kauniisti
ettei kiinnosta
71288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vain että anteeksi mutta ei nyt kiinnosta. Kaverisi on hieman itsekeskeinen jos vain tuosta puhuu eikä muuta osaa.
rakastunut se on.
huomioon, että joillekin (esim. mulle, ketjun ensimmäisen viestin kirjoittajan tilanteesta EN nyt puhu) saattaa olla todella kipeä paikka se, ettei itsellä ole sitä seurustelukumppania. Tällöin jatkuva toisen onnestaan puhumisen kuuntelu on todella tuskallista. Totta kai saa puhua, mutta voisi miettiä kuinka paljon.
On varmasti rasittavaa aluksi että hän puhuu vain seurustelustaan koska se on ymmärrettävää että rakastumisen huumassa puhuu vain siitä unelmien miehestä. Joten neuvoisin sinua ymmärtämään häntä, mutta jos tämä jatkuu ja jatkuu eikä hän puhu kuin omista asioistaan nii ota asia puheeks. Onnea ystävyydellenne. :)
Tilanne tuttua.
Kaverisi ón rakastunut,ja haluaa kaverilleen asiasta puhua.
Sinun täytyy kaverina kestää asia,koska tuskin se loputtomiin kestää.
Siksihän kaverit ovat joille puhutaan ilot ja surut.
Ymmärrät asian (toivottavasti) kunhan itsellesi tapahtuu myönteistä ja haluat puhua siitä kaverillesi,voihan olla että olet jo puhunutkin muttet vaan ole tiedostanut että se on myös rasittanut kaveriasi vaikkei tämä ole siitä sinulle maininnut??
Mielestäni olet itsekäs,haluat siis vaan että puhutte asoista joista sinä haluat puhua ja jotka sinua kiinnostaa.
Jos olet oikea kaveri,kestät kyllä moisen.
EI tarvitse kestää ystävältäkään mitä tahansa. EI ole pakko kuunnella koko ajan yhtä ja samaa. Kaikilla on oikeus omiin tunteisiin. Oman jaksamisen ja kestämisen huomioon ottaminen EI ole itsekkyyttä.
Jos on liian epäitsekäs, palaa jossain vaiheessa loppuun. Kenenkään ei tarvi olla tuollainen yli-ihminen vain siksi ettei olisi "itsekäs".
että velvollisuuteni on ollut kuunnella ja kannustaa ystäviäni, seurustelun aloitettua ei muta elämää ole ollutkaan, puhmattakaan häiden jälkeen.Oisinpa joskus tajunnut sanoa ettei kiinosta.