Miten välttää vammat?

Eeca

Onko jotain keinoa olemassa, millä voisi ainakin yrittää välttää urheiluvammat? Pari kertaa oon ottanu pallon ilmasta kiinni, ja pallo on osunu sormeen (jolloin sormi on "suorana"). Sattu ihan hitosti ja ekalla kerralla sormi laitettiin siteeseen. Onko siis jotain keinoa välttää ne?

4

1038

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vahvista sormia

      Vahvista sormia puristelemalla tennispalloa telkkaria katsellessasi.

      Nilkkoja kannattaa vahvistaa tasapainolaudalla.

      Älä pelaa tai treenaa väsyneenä. Keskity.

      • näin on

        "Älä pelaa tai treenaa väsyneenä. Keskity."

        olen itse huomannut että kun väsyneenä on kuitenkin (luonut itselleen pakon) mennyt harkkoihin niin silloin suurella todennäköisyydellä on jokin paikka mennyt rikki.


    • Lissu...

      Kun lämmittelet niin muista lämmitellä myös sormet, kädet suoriks eteen vaan ja leikkimään tuiki tuiki tähtöstä...

    • wattu

      nii no eipä siihen kummemin mikään voij autaa itse olen harrastanut koripalloa 2 vuotta... pitää vain muistaa että miten ne kädet laittaa kun ottaa palloa...jalkavammat (mustelmat,paljo jäljet) voit välttää polvisukilla .. en taa että se auttaa 100% : sesti..mutta minua se on auttanut paljon ;)

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe