Laitoimme mieheni kanssa yhteisen avioerohakemuksen viime viikolla käräjäoikeuteen. Kuinka kauan menee ennenkuin sieltä tulee papruja? Minkälainen paperi yleensäkään tulee? Lasku tulee vissiin mukana. Muistaako kukaan?
AVIOEROPAPRUISTA
kyselisin...
81752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rosiksesta tulee vahvistus jossa kerrotaan että teillä alkaa avioeron harkinta-aika, siinä kerrotaan myös milloin voitte hakea lopullista eroa ja se maksaa ainakin täällä vantaalla muistaakseni 57 euroo,Kitoos.. meillä vahvistuksen tulo kesti kuukauden verran..
Koska olette erohakemuksen ensimmäisen vaiheen täyttäneet yhdessä, niin varmaan tulevalla viikolla saatte ilmoituksen harkinta-ajan alkamisesta. Siinä lukee milloin lopullista avioeroa voi aikaisintaan hakea (nyt plus 6kk, noin), ja mihin mennessä (nyt plus 12kk, noin) tai eroasianne raukeaa.
Lasku tulee sen nimellä, kenen tiedot yhteisessä erohakeuksessa kirjattu ylimmäiseksi. Voinette sopia maksun puoliksi...
Jos lopullista eroa haette, menettely sama ... mutta postista saatte silloin ilmoituksen "teidät on tuomittu avioeroon alkean pp.kk.vvvv"
Meillä ainakin lasku tuli miehen kuoressa, vaikka vaimon nimi oli ylinnä. Eli luulen, että lasku tulee aina miehelle, jos hakemus on lähetetty molempien nimissä.
... en käy väittämään...
ja jos niin, vosi perustellusti kysyä missä tasa-arvoisuus :-)
Kiitos tarkennuksestasi.
Meillä taas lasku tuli minulle, vaikka yhdessä oli paperit allekirjoitettu. Eli siis liiton naispuoliselle jäsenelle =)
Lasku tulee sille, joka eroa on HAKENUT. Hakemuksen takana lukee, että hakija maksaa 72 euroa, mutta asia voidaan myös sopia niin, että molemmat maksaa puoliksi tai vain toinen, ei välttämättä hakija. Ellei erikseen sovita, niin se on hakija, joka maksaa. Sama juttu kakkosvaiheessa.
Tosiaan moisen valinnan luulisi löytyvän erohakemuksesta ... en osaa sanoa, kun en koskaan ole hakeut eroa :-)
ja kun minun nimeni sattui olemaan ekana, niin lasku tuli mulle. Mies kyllä lupasi maksaa - hän kun oli se joka lähtikin. Ei kyllä vois uskoo mihin sitä joutuu! 11 vuotta yhdessä, pieni tyttö ja tähän on tultu. Pitää yrittää vain ajatella että aurinko paistaa vaikkei sitä näy..