UPM:n yhtiökokous ja johto toimi järkevästi. Yhtiön markkina-arvo nousi sen verran paljon, ettei se olekaan enää pääostokohteita muille paperijäteille. Näillä markkinoilla yritysoston tarkoitus olisi ollut ostaa pois kilpailua. Silloin useampi PK olisi tullut ajetuksi alas suomesta. Nyt pidettiin suurempi määrä työpaikkoja suomessa. Hyvin toimittu ja osoittaa todellista strategista johtamisen taitoa.
Pesonen toimi järkevästi
jeps
5626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikea tuohon on väittää vastaankaan. Kun osakkeet ovat koko ajan pörssissä, ei ole johdon vallassa päättää, kenelle ne myydään. Ostivat myös itse omia osakkeitaan eli äänivaltaa, mikä tukee tätä ajatusta.
UPM:n nurkanvaltaamisessa ei olisi nykyisessä tilanteessa mitään järkeä. Paperintuotannossa on ylikapasiteettia. Kukaan ei lähde ostamaan isoa siivua UPM:n kokoisesta firmasta ja sitten aja alas tuotantolaitoksia. Toiseksi markkina-arvon puolen miljardin nousu ei pelasta nurkanvaltaukselta.
Teoria valtausyrityksestä on tahallaan julkisuuteen levitetty huhu, jolla yritetään lieventää irtisanomisista noussutta kohua. Kyse ei ollut mistään muusta kuin sijoittajien voiton maksimoimisesta ja johdon henkilökohtaisista eduista.
Siis kun UPM potkaisee Voikkaan väen kilometritehtaalle, se saa siitä korvauksen rahassa! Tämä jos mikä on todella sairasta...
Voikkaa ajettiin alas nimenomaan a) ylikapasiteetti syistä b) sen tuottanto per työntekijä oli surkea.
Ihan normaalia, että tiukassa kilpailutilanteessa ostetaan kilpailija pois ja leikataan kapasiteettiä ->kannattavuus. Ei ole järkevää, että kaikki tuottavat tappiolla.
Kyllä tuossa tehtiin muutakin kuin kohotettiin markkina-arvoa. Näin kauppatieteilijänä selvä strateginen liike suojata yhtiö valtaukselta.
Näin taisi tapahtua ja tänään uutisissa enson laajentuminen, joka tukisi tuota uparin valintaa suojata yhtiötä ja suojata.