Olenko lihava?

Hei,

Auttakaa, kertokaa olenko ylipinoinen kun painan 65 kiloa, olen 168 cm pitkä? Olen nainen, 40 vuotias. Olen viime vuoden aikana lihonut 5 kg, hirvittää.
3749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ylipainoinen, mutta et ole kyllä normaalipainoisen alarajoillakaan. Suunta on kyllä huolestuttava, jos olet viisi kiloa lihonut yhden vuoden aikana. Se kertoo siitä, että syöt kulutukseesi nähden liikaa (määrällisesti ja laadullisesti).

Itse kyllä sinuna aloittaisin painonhallinnan vaikkapa siitä, että kirjaisin kaikki syömäni ateriat ylös ja miettisin jokapäiväisiä ruokailutapojani. Missä menee vikaan? Myös tämän palstan asiantuntijat osaavat nopeasti menyysi perusteella kertoa, miksi lihot.

Eli vähintäänkin kehitys kannattaisi pysäyttää, koska jos jatkat samaan malliin, painat parin vuoden päästä kymmenen kiloa nykyistä enemmän.

Äänestä
  • Et ole ainakaan painoindeksin mukaan ylipainoinen mutta mittahan on se minkä itse koet hyväksi ja näet peilistä, eikös?

    Ikää meikäläisellä 38v ja 168/62 tällä hetkellä, ainakin itselläni tuli mitta täyteen kun 65 kilosena parikuukautta sitten aloitin tämän lievän "laskusuunnan", ei muuten mutta kun eivät enään vaatteet mahtuneen päälle ja kaverit hieman vihjaisivat potrasta olemuksestani niin oli pakko ottaa itseään niskasta kiinni, vielä pari-kolme kiloa ja tavoite on saavutettu :)

    Liikunnan otin myös mukaan kuvioihin joten kiinteytystä on kyllä tapahtunut enemmän kuin mitä vaaka näyttää tiputusta.

    Äänestä

Olet normaalipainoinen ja ikääsi nähden jopa hoikka. 40-vuotiaalla on hyvä olla hieman rasvakerrosta, sillä vaihdevuosien tullessa estrogeenituotanto vähenee ja sehän on riippuvainen rasvamäärästäkin, joka naisella on.

Toki kannattaa katsoa mitä suuhunsa laittaa ja harrastaa liikuntaa, mutta mihnkään dieettiin ei ole aihetta.

Minä olen 168 pitkä ja painan 73kg. Vaatekoko on 40. Myös vartalotyyppi vaikuttaa. Itse olen isorintainen ja lihaksikas ja lihashan painaa enemmän kuin läski.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näillä mitoilla kirjoitti:

Hei,

Auttakaa, kertokaa olenko ylipinoinen kun painan 65 kiloa, olen 168 cm pitkä? Olen nainen, 40 vuotias. Olen viime vuoden aikana lihonut 5 kg, hirvittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu