p.... ukon kanssa? Olen aina tätä ihmetellyt. Miksi en tätä ymmärrä? Monet elävät aivan järjettömässä suhteessa täysin alistuneena, miksi? Kertokaa mulle. Eihän siinä ole mitään järkeä. Maailma on mahdollisuuksia täynnä.
Mikä saa naisen
elämään
121609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olen miettinyt tätä monen monituista kertaa,että miksi en lähde suhteesta mikä ei anna enää mulle mitään.Olen monesti kyllä yrittänyt,mutten kait voi sen takia,etten kestäisi toisen tuskan näkemistä.Olen siis liian kiltti.Ehkä jos elämääni tulisi uusi todellinen jalat alta vievä rakkaus,joka tekisi lähtemisen helpommaksi,ehkä sitten voisin..Olen uhrannut tavallaan jo eletyn elämäni.Säälittävää,eikö totta..
Haluaisitko SINÄ, että toinen kokisi uhraavansa elämänsä sinun takiasi? Minusta olisi kamalaa, jos joku uhraisi elämänsä minun takiani. Jos ajattelisit kumppanisi parasta, eikö sinun tulisi antaa hänelle edes mahdollisuus löytää todellinen rakkaus päästämällä hänet vapaaksi?
että kaikesta huolimatta ajattelen kuitenkin vain itseäni.Sanotaan nyt sitten niin,että olemme kyllä keskustelleet asiasta ja tietyllä tavalla tilanne on molempien valinta.Minä olen sanonut hänelle suoraan,että sun olis parempi jonkun muun kanssa.Mutta kun hänelle ei voi olla kuulemma ketään toista.On monenlaisia muitakin syitä,joiden vuoksi lähteminen olisi vaikeaa.En voi sitä syytä sanoa tässä.
Kumppanisi siis todella haluaa, että uhraat elämäsi vain, jotta hänellä olisi mukavaa?
Kyllä tiedän, että nämä on monisyisiä juttuja. Mutta elämähän on...
Tämä oli kuitenkin se juttu, joka minut sai aikoinaan havahtumaan. Voihan se olla vain itselleen selittelyä, mutta minusta todella tuntui siltä, että sille toiselle todella oli parasta, että minä lähdin, vaikka hän ei olisi niin halunnutkaan.
Toinen tajuamiseni oli se, että minulla tosiaankin on vain tämä yksi elämä (nyt tällä kertaa). Tietenkin näin on, mutta kun sen todella sisäisti, niin alkoi sisintään kuunnella ihan eri tavalla.
ja olen nainen itsekin. Tottahan suhde vaatii kompromisseja mutta se menee niin sickiksi jos uhrautuu täysin.
Kai se että rakastaa toista.
Ja joillekin on vaikeaa löytää uutta tai oikeaa siis, joutuu olemaan ehkä pitkään yksin. Varsinkin jos on ronkeli, ja samantyyppistäkään ei tule vastaan.
Väkivaltaisessa suhteessa, voi tappamisella uhkailu saada jäämään, hetkeksi. Itse en jäisi.
Meitä on niin monin tavoin sielultamme vammautuneita. Jos itsetunto on viety jo syntymälahjana ja kasvatus ollut samansuuntaista, ei ihminen välttämättä pysty aikuisena vaatimaan itselleen hyvää. P.. ukko voi olla parempi kuin ajatus itsestä ajelehtimassa täysin ilman kiinnekohtaa.
Terveen aikuisen on helppo arvostella heikompia, ei voi itse kuvitella millaista elämä on, kun on tottunut koko ikänsä tavallaan pyytelemään olemassaoloaan anteeksi.
Parempaa seuraa löytää aina. Miksi se ei sitten kelpaa näille alistetuille naisille? Ovatko he masokisteja? En tiedä. Välillä tuntuu että oikein keksimällä keksitään tekosyitä miksi roikutaan paskassa suhteessa.
Ennenkuin parempi seura löytyy voi joutua yksin seikkaileen pitkäänkin. Oikea ei noin vain hypähdä aina eteen. Siksi on vaikeaa hypätä tuntemattomaan. Vielä kun kaikenlaista vastaavaa mononkuluttajaa on liikkeellä, eli ongelmia voi tulla siltikin...
Jos rakastaa jotakin... ja jos tuntuu että on oikea... Suuri osa miehistä haluaa kuitenkin hallita naisia, naisen sana ei paina mitään -jos ei käy niin tai näin -jätetään... tervetuloa nykysuomeen.
Itse voin mennä tuntemattomaan jos pakko. Mutta tietty jos oikea on niin ... se voi olla eri juttu
Otsikossahan se pääpiirteittäin näkyy. Naiset rakastaa renttuja vaikka kuinka saisivat turpaansa, tulisivat petetyksi..jne
NICE GUYS FINISH THE LAST niin se on aina menny ja tulee aina menemään...