Palkat nousee

Taneli

Kyllähän jokaisen työtätekevän palkka nousee joka vuosi. Duunareilla vähemmän, mutta nousee kumminkin.

Itse IT-puolen hemmona voin todeta palkan nousseen joka vuosi vähintään 5 prosenttia. Joten eiköhän tässä koronnousun kanssa selvitä.

Lainaa 150k€, eikä maailmanloppu tule vaikka korot kasvattaisi kuukausierän tuplaksi.

4

1398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksu

      Noin minäkin kuvittelin aiemmin. Kun tuo 5000€/kk liksa tuli mittariin, niin hidastui prosentuaalinen kasvu. Mutta totta turiset, että liksat vain kasvaa ja hyvä niin.

    • kun fudut

      on nokialaisen toimesta haalareiden takamuksessa niin jonkinmoinen tulotason elenema lienee edessä.

    • ceeviisi

      Olen viimeiset 10-vuotta työskennellyt saman työnantajan palveluksessa tietoliikenteen parissa. Tulin töihin -96 keväällä (vielä opiskelijana), ja syksyllä valmistuin DI:ksi.
      En ole varsinaisesti johtavassa asemassa, vaan asiantuntijatehtävissä toimiva ylempi toimihenkilö. Peruspalkka (töihin tullessa 12.000 mk) on 10v aikana noussut yli kaksinkertaiseksi. Mutta kokonaisvuosiansio huomattavasti enempi - esim. viimevuonna bonukset ja muut kannustinpalkkiot toivat lähes 20% peruspalkan päälle.

      Että kyllä myös minä suhtaudun luottavaisesti tulevaisuuteen, ja kykyyni suoriutua jäljelläolevasta asuntolainasta. Kiinnityksiäkin (OKT) on käräjäoikeudelta kaksinverroin nykyinen lainapääoma. Kiinteistön päivän arvo tontteineen varovaisesti arvioiden linee 3 kertainen lainamäärään verrattuna, joten asuntojen pienet hintamuutoksetkaan eivät vie yöunia, kun on tarkoitus asua eikä keinotella. Ja jos nykyiset työt loppuisivat, niin kysyntää olisi esim. koulutuspuolella - Cumlauden verran kun on kasvatustieteen opintojakin tullut suoritettua.

      Joo, ei taida hirveästi kuulua palstan aihepiiriin, mutta suokaa tämä minulle anteeksi ystävät hyvät. Nyt jaksan taas pakertaa tämän päivän, kun sain kaiken tämän jakaa kanssanne;-)

    • Juuso

      Moi
      Jos sulla on lainaa 150 000€ ja laitat varmaankin korkoihin lyhennyksiin n.1000€/kk
      Jos meinaat tuplata tämän eikä se hetkauta sinun talouttasi, niin kerropas minulle kuukausipalkkasi.
      Laskin tuon 1000€/kk jossa laina-aika on 15 vuotta ja korko 3%. Ei tämän pidempään kannata asuntoa maksaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4806
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      175
      4319
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      134
      3977
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3711
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3528
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3074
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2514
    Aihe