Henkinen työsuojelu

Ollessani työelämässä, olin useita vuosia työsuojelutoimikunnan jäsenenä.

Yritimme keskustella kiusaamisesta otsikon 'Henkinen työsuojelu' alla. Hampaattoman toimikunnan toimesta ei saatu aikaan muuta kuin merkintä kokouspöytäkirjaan.

Pahimmat kiusaajat olivat esimiehiä. Ei heille kukaan mitään mahtanut.

Työsuojelutoimikunta olisi mielestäni oikea elin tekemään jotakin. Sille pitäisi voida kannella, jos joku tulee kiusatuksi.
2625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Näin asia usein menee, henkinen työsuojelu ei täytä joidenkin mielestä työsuojelun mittoja.
Työsuojelu ymmärretään usein vain fyysiseksi suojeluksi, vaikka henkinen suojelu on ollut työsuojelulaissa jo useamman vuoden.

Myös työnantajan asenne henkiseen työsuojeluun on monesti vähättelevä.
Lisäksi työpaikalla tapahtunutta henkistä väkivaltaa on vaikeaa todistaa, eikä uhri monestikaan ole sellaisessa terveydentilassa, että hän edes pystyisi todisteita keräämään tai ajamaan asiaansa.

Tähän auttaisi lain muutos, jolla todistusvastuu henkisen väkivallan tapahtuessa siirrettäisiin työnantajalle, tällöin TA:lle syntyisi tarve huolehtia, ettei henkistä väkivaltaa suvaita työyhteisössä, koska TA:n vastuuseen joutuminen henkisestä väkivallasta olisi ilmeinen.

Äänestä
  • Niinpä niin, esim. yhdenvetaisuus- eli syrjintälaissa todistustaakka on vastaajalla.

    Työsuojeluviranomainen on määrätty lainvalvojaksi, mutta työsyrjintä epäilyä työsuojelupiirit eivät suostu tutkimaan muuten kuin kysymällä työnantajalta, onko työnantaja havainnut syrjintää. Jos työnantaja kietää havainneesa syrjintää asia on työsuojeluviranomaisen taholta loppuun käsitelty. Eli käytännössä syrjintälakia ei valvo kukaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Per Saukko kirjoitti:

Ollessani työelämässä, olin useita vuosia työsuojelutoimikunnan jäsenenä.

Yritimme keskustella kiusaamisesta otsikon 'Henkinen työsuojelu' alla. Hampaattoman toimikunnan toimesta ei saatu aikaan muuta kuin merkintä kokouspöytäkirjaan.

Pahimmat kiusaajat olivat esimiehiä. Ei heille kukaan mitään mahtanut.

Työsuojelutoimikunta olisi mielestäni oikea elin tekemään jotakin. Sille pitäisi voida kannella, jos joku tulee kiusatuksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu