kelkkareitit

Löytyyköhän netistä kelkkareittejä kemin alueelta??? oon viikonloppuna tulossa kallin kelkkakisoihin ja ei löydä mistään reittejä sinne? mitähän kautta sinne kannattas ajaa ku tulee simosta päin???
53295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos kelkkakisoihin oot menossa niin virallinen kelkkareitti kallille lähtee Tupasvillan takaa. Jos tiedät Tupasvillan (huoltoasema keminmaan teollisuusalueella). Sieltä ei voi eksyä kun lähtee vain yksi kelkkareitti.
Kemin reiteistä vois joku muu vastata...

Äänestä
  • ensin pääsee sinne tupasvillaa, kun on outo ja uusi alue eikä ole kaikista reiteista vielä tietoa ,sillä on net niin hyvin "merkitty" ihan näkymättömästi, vai kokoaako joku reittimerkit pois???????????????????VAI täytyykö ensin ajaa autolla typasvillalle????????????????????????

    Äänestä

  • http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=109316&lan=FI

    Tuolla jonkinlaista karttaa. Huoltoasemilta saa värikartan 2€ hintaan.(mm. Kemissä Esso ja TB)

    Suorin reitti: Simosta merta pitkin Kemin Hepolaan, josta lähtee heti meren rannasta virallinen reitti kohti Keminmaata maita pitkin. Keminmaassa Isohaaran voimalaitoksen yläpuolelta n. 5 km:ä jokea ylöspäin ja Väyrysen Tähtirannan kohdalta tien yli kohti Keminmaata. Reitti vie kutakuinkin Kallille(Jos et harhaudun Tornioon tai Tupasvillaan vievälle uralle).Koko pätkä virallinen ja merkitty reitti.

    Äänestä

Jos oot Simolainen et todennäköisesti löydä sinne ollenkaan...kjeh.heh=)

Äänestä

Heippa! itse asun kemissä ja moottorikelkalla tulee ajeltua useimmissa paikoissa.. minun tiedon mukaan kemin ja simon välillä ei ole kunnollisia kelkkareittejä että mitä nyt ihmiset ovat kelkoilla ajelleet metsien ja tienlaitoja pitkin.. mutta kemistä keminmaahan kallille itse aina ajan jäätä pitkin.. siis ajan Botnian läheltä ja koukkaan kemijoelle ja tupasvillan takaa menee kelkkareitti suoraan kallille. MUTTA MUISTA ETTÄ ÄLÄ AJA HIIHTOLATUA PILALLE, SIITÄ KEMINMAALAISET KUNTOILIJAT OVAT HYVIN AGRESSIIVISIA!!!!!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


polaris kirjoitti:

Löytyyköhän netistä kelkkareittejä kemin alueelta??? oon viikonloppuna tulossa kallin kelkkakisoihin ja ei löydä mistään reittejä sinne? mitähän kautta sinne kannattas ajaa ku tulee simosta päin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu