metsät

pistäkää vaan metsät sileeks lapista ,niin ei törmäillä niihin jurrissa ,etelän rikkaat!
4368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Varmaan ne laitettais kumoon, mutta kun siellä Lapissa puuston kasvu on niin heikkoa ja puut muutenkin pieniä ettei taida kannattaa.

Lisäksi saataisiin tuo Greenpeace niskaan aivan turhan takia

Äänestä
  • Porot viihtyvät aarnimetsissä paremmin kuin hakatuissa metsissä, joten turisteille ei jäisi Tunturi-Lapissa mitään ihailtavaa ympärivuotisesti, jos porot häviäisivät alueelta metsähakkuun seurauksena.

    Hakkuut rikkovat sekä pohja- että kenttäkerroksen kasvillisuuden, joten poroille ei jäisi mitään ruokaa hangen alle. Näin ollen hakkuut eivät saa kohdistua liikaa poronhoitoalueelle, vaan kohtuullisesti korkeintaan.

    Äänestä

  • kaalto kirjoitti:

    Porot viihtyvät aarnimetsissä paremmin kuin hakatuissa metsissä, joten turisteille ei jäisi Tunturi-Lapissa mitään ihailtavaa ympärivuotisesti, jos porot häviäisivät alueelta metsähakkuun seurauksena.

    Hakkuut rikkovat sekä pohja- että kenttäkerroksen kasvillisuuden, joten poroille ei jäisi mitään ruokaa hangen alle. Näin ollen hakkuut eivät saa kohdistua liikaa poronhoitoalueelle, vaan kohtuullisesti korkeintaan.

    ...eiköhän ne kuitenkin ole porot, jotka ovat hävittäneet esim. cladonia stellariksen Lapista lähes kokonaan. Kun löydät Lapista poroilta aidatun alueen, niin johan jäkälää löytyy. Samoin Pohjois-pohjanmaalla, jossa poroja ei ole, puun korjuuta kylläkin!

    Äänestä

Hyödyttäiskö se muka....eihän "etelän rikkaat" muutenkaan osaa ajaa kelkoilla :)
Voitais vetää vaarat ja tunturit kanssa mataliksi, niin ei olisi niin möykkyistä "etelän rikkaitten" ajella....niin ja niistä jäävä maa-aines voitaisiin kipata suomenlahteen niin etelän rikkaat spuget voi kävellä hakemaan halpaa prenkkua Tallinnasta ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumoon kirjoitti:

pistäkää vaan metsät sileeks lapista ,niin ei törmäillä niihin jurrissa ,etelän rikkaat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu