eikö ole jännä

ei aukaissut rajojaan ulkomaisen työvoiman suhteen koska työttömyys on suuri ja samaan aikaan suomi avaa rajat ulkomaiselle työvoimalle vaikka työttömyys on yhtä kova tai kovempikin(riippuen tilastoista)...idiotismia parhaillaan ;))
2295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomessa on hauskat ajatukset. Luulevat, että puolalainen, joka kotimaassaan saa 2 euroa tunti palkkaa, tulee ilomielin tänne Suomeen tekemään työt samalla palkalla. Eivät älyä, että ehkä se puolalainen haluaakin sitä palkkaa niin paljon, että Suomessa kalliiden elinkustannusten jälkeen jää käteen enemmän kuin kotimaassaan. Eivät ne ulkomaalaisetkaan halua tulla tänne hyväntekeväisyystyötä tekemään.

Tämä juttu meni vasemmalla kädellä touhutessa väärän otsikon alle alunperin. No tämä "teen nopeasti ja tulee huolimattomuusvirheitä" on suurin ongelmani. Siksi en voi hakea töitä, joissa vaaditaan pikkutarkkuutta, vaan suunnittelu ja pohdinta on minun hommaani.

Äänestä
  • vaan meidän edunvalvojamme Ammattiliitot ja Työsuojelutarkastajat pitävät sitä huolen että he saavat saman palkan kuin Suomalaiset.Ei täällä halpatyövoimaa voi käyttää. Ja eteläsuomen työmaille tulee tunnistekortit, tosin harmaan työvoiman käytöstä , minkä verran niistä mahtoikaan olla Suomalaisia,epäillä sopii.Muistanette kuinka kävi kiinalaisille kivityömiehille.niitä kyllä kusetettii vähä liian röyhkeesti.Ei täällä mitää halpatyövoimaa voi käyttää. Mutta täytyy vain ihmetellä poliitikkojen matematiikkaa kuinka edullista se ulkomainen työvoima on. Edullisempaa on pitää suomalaisia työttömänä. Ulkomaisista jää ainakin vuokratulot tietyille Eteläsuomen gryndereille.Piiri pieni puörii,polski siellä hyörii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


että saksa kirjoitti:

ei aukaissut rajojaan ulkomaisen työvoiman suhteen koska työttömyys on suuri ja samaan aikaan suomi avaa rajat ulkomaiselle työvoimalle vaikka työttömyys on yhtä kova tai kovempikin(riippuen tilastoista)...idiotismia parhaillaan ;))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu