Miten keskittyisin?

tyhmämies

Kertokaa mulle, miten saisin itseni keskittyneeksi jooga harjoitukseen? Ongelma on suurimmaksi osaksi juuri aurinkotervehdyksissä. Jotenkin minulla menee keskittyminen harjoitteeseen juuri aurinkotervehdys b:n kohdalla, jolloin alan miettiä huomista työpäivää, mitä ostaa kaupasta, miltä näytän tässä asanassa ja laskemaan toistojen määrää, tyyliin "vielä tää, niin sitten pääsen asiaan". Ryhmässä vedän sarjan tietenkin loppuun, mutta en keskittyneesti. Kotona monesti jätän harjoitteen kesken. Miksi mä oon näin levoton ja miten voisin parantaa keskittymistäni ja saada lisää puhtia harjoitteeseen?

2

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei. Muistan että itselläni oli sama ongelma aikidossa. Alussa tehtiin hieman joogamaisia verryttely- ja venyttelyharjoituksia, ja niiden aikana tunsin erityisen selvästi kuinka sekaisin mieleni oli. En pystynyt juuri hetkeksikään keskittymään tekemääni liikkeeseen, ruumiiseni yms. vaan olin hermostunut ja mieleni vaelteli jossain muualla.

      Ongelmasi luultavasti helpottaa vähän ajan myötä, kun joogaharjoituksesi syvenee. Voisit myös kokeilla jotain yksinkertaista istumameditaatiota, esim. hengityksen tarkkailua. Se voi auttaa pysymään tässä hetkessä ja vähentämään mielen sekavuutta.

    • siinäpä

      hyvä kysymys: miten keskittyä? Vastauksen siihen jokainen löytää itsestään.
      Joogan avulla sitä harjoitellaan. Hyvä keino ajatusten harhailuun, on keskittyminen hengitykseen. Ajan mittaan ja harjoituksen kanssa oppii paremmin keskittymään ja sulkemaan muut asiat mielestään ja kuuntelemaan itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      17
      2573
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      92
      2445
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1344
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1228
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1221
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      17
      971
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      949
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      54
      840
    Aihe