Peugeot boxer

Olisin kiinnostunut kuulemaan kommentteja 1.9D peugeot boxerista, vuosimalli on -96. Millanen peli, mitä tyyppivikoja?

kiitos jo etukäteen
1016537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Katoppa keskustelu Ducato 1.9TD.Yleensä niissä on sama kone(=PSA).1.9 Ducatoa joskus nakee Fiatin omalla koneella(harvinaisuus!)

Äänestä

Niissa on Peugeotin leimoilla kone;siis PSA.Kone on kestävä.Mulla pelannut 200000km huonollakin huollolla.Korissa voi olla vaihteleasti ruostevikoja.Etupään joustintuet(yläpää laakeri) kestää railakkammalla ajolla 30-40000km.Yleensä oik puoleinen huonompi.Koeajossa kun kaartaa oik.lle,niin esiintyy jotakin vemppaa tai erilaisia ääniä.Itse olen kokeillut asiaa moottoritiellä,jossa sileät asfaltit.Pyöränlaakerit yleensä myös lyhytikäisiä.Sikäli kinkkinen juttu että vialliset laakerit menee katsastuksestakin täysin priimana läpi,Vaikkei välystä niin laakeri ihan p.....a.Oikein asennetussa Boxerin pyörässä on pien akselinsuuntainen välys.Sähkövikoja voi olla,yleensä yksinkertaisia ,jos löydetään,johtuu liitosten hapettumasta.
Noissa etupään laakeri-joustin-vioissa tulee paljon työtunteja ja sikäli vähän arvokkaita
Autossa on paljon hintaansa nähden hyviä puolia.joten voisi suositella ostamista,mutta kokeile esim ym asoita

Äänestä
  • Kiitoksia noista tiedoista, onpahan jotain mitä ruveta tutkailemaan...

    Äänestä

Huomasin että meille tuli töihin uusi peugeot boxer ja alkoivat jo suu pielet vetää ylöspäin kun ei enää "vanhalla" hiacella tarvi ajella, mutta täytyy kyllä sanoa että ensivaikutelma autosta oli että ostaako joku todella näitä vehkeitä,ei nimittäin minäänlaisesta laatuvaikutelmasta tietoakaan, hansikaslokeroakaan ei tarvi aukasta jos sieltä jotain ottaa kun valehtelematta luukku irvistää varmaan pari senttiä, no koeajolle täytyi kuitenkin lähteä mutta sen jälkeen kun ilmeisesti jossain pompussa se kuskin penkin alla oleva paneeli irrottuaan ilmestyi jarrutustilanteessa jarrupolkimen väliin (onneksi ei ollu autoa liikennevaloissa edessä) niin päätin ajaa takaisin tallille ja tyytyä vanhaan "laatuhiaceen" jolla ajettu jo 250tkm ilmaan minkäänlaista v...umaista kommervenkkiä joka ei mielestäni kuulu varsinkaan uuteen autoon vaikka olisikin kuinka markkinoiden "edullisin".
Tekniikan kestävyydestä en sen kummemmin tiedä kommentoida mutta päätelkää itse >>tällä hetkellä boxerissa on 80000 mittarissa ja siihen on jo tehty pumppu ja venttiili remontti sekä vaihdettu jos jotakin osaa, hintaa (pumppu/venttiili-)remontilla 10000 mummonmarkkaa joka tosin saatiin sovittua jotenkin takuun piiriin...

Äänestä
  • eli vettä tihuttaa, eli onks taka koppi nii tiivis et vesi joteski haihtuu lattiasta ja tiivistyy kattoon jonka jälkeen sataa alas... eli mitä tehtävissä, pitäiskö porata reikii johonki vae lisälämppäri vae, kattoluukku vae, eiks muilla muka oo samanlaist ongelmaa:O?

    Äänestä

  • miksi näin kirjoitti:

    eli vettä tihuttaa, eli onks taka koppi nii tiivis et vesi joteski haihtuu lattiasta ja tiivistyy kattoon jonka jälkeen sataa alas... eli mitä tehtävissä, pitäiskö porata reikii johonki vae lisälämppäri vae, kattoluukku vae, eiks muilla muka oo samanlaist ongelmaa:O?

    hiacea on tullu ikävä monta kertaa

    Äänestä

Kertokaapa nyt tähän samaan ketjuun myös kokemuksia Peugeot Boxer 2,5 turbodiesel 1996-2000 vuosimalleista !

Olisi tarkoitus päivittää isompaan ja uudempaan vanha Mitsu L-300

Kiitos jo etukäteen keskusteluun osallistujille

Äänestä
  • Susi koko paska, tyyppivikana esim huohottimen lämmitin, jäätyy talvella, jonka takia itsekkin olen tässä alakertaremonttia tekemässä.

    Äänestä

Mikä on vikana kun Boxer tubodiesel ei lähde käyntiin startilla..
Ajettu.250tkm.Ei vaikuta onko moottori kylmä tai kuuma.

Vaikka kuinka starttaa.. Sitten kun laittaa ilmanputsariin tököttiä niin kyllä
pärähtää käymään..Ja hyvin käy sitten.

Startatessa kokeiltu tulisiko suuttimien paluuputkista mitään..
Ei tullu polttoainetta.

Polttoaine puolenvika?
Ruiskupumppu?

Äänestä

Boxser Ei tartata virtaavaita käännettäessä valot himmenee eikä muuta tapahdu, kojelautaan jää palamaan merkki valoja sammuu puolenminutin päästä kun joku tele napsahtaa .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nahvetti kirjoitti:

Olisin kiinnostunut kuulemaan kommentteja 1.9D peugeot boxerista, vuosimalli on -96. Millanen peli, mitä tyyppivikoja?

kiitos jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu