Aloitin kylmävesiuinnin viime syksynä. Aluksi innoitteena oli kipeät polvet, joihin tulikin helpotusta. Ilman saunaa en olisi voinut kuvitellakkaan pulahtavani. Kävin vedessä neljästä kuuteen kertaan ja välillä saunassa.
Pikkuhiljaa alkoi nälkä kasvamaan ja aloin lokakuussa uimaan 25m matkaa saunomisien välissä. Joulukuussa matka venyi jo 50 metriin. Helmikuussa uin jo ennen saunaa menoa 50m ja ihan lopuksi myös.
Maaliskuun alussa kokeilin 50m avantouintia kokonaan ilman saunaa. Olin aivan haltioissani. Mahtava tunne ja piristysruiske arkeen töiden jälkeen.
Nyt käyn joka päivä kotimatkalla uimassa 50m ilman saunaa. Jätän kaikki työvitutukset avantoon ja jatkan pirteänä matkaa kotiin.
Vaikea sanoa kumpaa avanto hoitaa enemmän, ruumista vaiko sielua. Molemmat voivat jokatapauksessa nyt hyvin. Ihmettelen, kuinka olen voinut ennen elää ilman avantouintia!
Siunattu hulluus
2
980
Vastaukset 2
- mhe
Moikka
Luin viestisi avantouinnin vaikutuksesta sinuun. Jäin ihmettelemään matkaa, jonka sanoit uivasi joka päivä. Mitä sinulla menee aikaa kyseiseen suoritukseen ja eikö sinun kädet ja jalat ala kangistua niin pitkän suorituksen aikana.
Itse olen harrastanut avantouintia jo 5 vuotta ilman saunaa ja saunassa välillä käyden. Kerran olen osallistunut avantouinti kilpailuihinkin.
Tunne avantouinnin jälkeen on mahtava, mutta sinun matkasi kyllä jää ylittämättä.- riippuvainen
En ole tarkkoja aikoja mittaillut suorituksesta, mutta jossain puolentoista minuutin kieppeillä se varmaan on. Kyllähän 50m matka jo aika kovasti kangistaa jäseniä ja loppumatka onkin huomattavasti hitaampi uida kuin alku. Alkujaan uinti oli ehkä itseni voittamista, mutta nyt se on pelkkää nautintoa. Käytän kylläkin neopreenitossuja, mukavuuden perään kun olen.
Meidän seurassa aika monet uivat 50m matkaa, joten en suinkaan ole mikään kummajainen täällä päin. Tosin sitä en tiedä uiko kukaan muu sitä kokonaan ilman saunaa. Saunamme uintipaikka on käsitykseni mukaan aika hyvä ja oikein innostaa matkauintiin. Ainakin minua on innostanut. Heh, viime kesänä en oikein edes kesällä rohjennu järvessä uida kun oli niin kylmää vettä :-)
Muutama kuva saunalta ja uintipaikasta.
http://janza.myphotoalbum.com/view_album.php?set_albumName=album07
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom701123- 64882
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66866- 190861
- 53858
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70735Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72712- 42706
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal206700Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki34663Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S54579Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26578- 42558
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47474- 18468
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12427Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9394J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32382