Ambulanssikuskin palkkaus

jooooni

Morjesta!

Olen kohta kotiutuva reservin lääkintämies, jolla on hälytysajoneuvolupa. Palveluksessa kiinnostuin todella paljon kenttäsairaanhoidosta, ja varsinkin kun se yhdistetään ambulanssiin, kuljetukseen ja sen toimintaan.

Millaista palkkaa nauttiin ambulanssikuski? Yksityisellä sektorilla? Entä kaupungin listoilla?

4

14683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bulanssi

      Palkathan ovat erilaisia eri kunnissa mutta tässä noin palkat Tampereelta:

      Kunnallisen sektorin ns. päiväsairaankuljettajat n. 1600 €.

      Palomies-sairaankuljettaja vuorotyössä lähtöpalkka 1450 40 % lisiä.

      Mene pelastusopistoon niin pääset edes jonkinmoisille ansioille tai sitten joku lähihoitaja tms. tutkinto on kyl melkein pakollinen tänä päivänä .

    • ei ole siviilissä.

      Normaali B ajokortti riittää ambulanssille.
      Hoitopuolen koulutus on kuitenkin käytännössä pakollinen.

    • ...

      Lähihoitajan tutkinto on tosiaan ensimmäinen aivan käytännössä pakollinen pykälä päästä lanssiin töihin. Luonnollisesti suuntautumiselta ensihoidon suuntaan, ei mielellään lastenhoitoon...

      Ajokorttiin sen verran mainintana, että B ei käytännössä riitä, vaan vaaditaan ainakin täällä Etelä-Suomen muutamissa suurissa kaupungeissa aika poikkeuksetta C-kortti. Ambulanssit kuitenkin ovat painoltaan ja kooltaan sen verran isoja, että ilmeisesti jo menee ihan lainkin edessä C-korttiluokan puolelle helposti.

      Sitä en tiedä onko se suora vaatimus, mutta ilmeisesti ainakin paikkojen toivomus...kaveri juuri meni ambulanssiin töihin ja hakiessaan pariin paikkaan sanottiin molemmissa, että ajokortti pitäisi käydä "päivittämässä" C-kortiksi. Nyt töissä ollessaan on sanonut C:n olevan aika pakollinen työssä kyllä.

      Loogista tosin tietty senkin puoleen, että henkilökuljetushan vaatii muutenkin "Ammattiajoluvan mukaiset terveysvaatimukset". Toisinsanoen tietyt kohdat katsotaan tarkemmin terveystarkastuksessa. Koskee b-kortilla tehtävästä ajosta käytännössä tietty vain takseja ja ambulanssia. Eipä noissa nyt mitään suuria eroja muutoin ole vaatimuksissa, mutta oleellinen on lähinnä se jos on ollut esim. tajunnanhäiriöitä jotka on laitettu epilepsian tms. mahd. aiheuttamaksi. Henkilöautoa saa kyllä ajaa yksityisajossa ja muutenkin esim. jakelutyössä tms. mutta juuri henkilönkuljetus ja kaikki C-kortin vaativat ja siitä yli menevät ajoneuvoluokat voivat ajamisen puoleen olla pannassa loppuiänkin uuden eu-lain myötä.

      Tosin tuota lakia tulkitaan melko vapaasti, mutta eiköhän ambulanssityössä ole aika kerrasta poikki -linja. Tuskin epileptikkoa kovin hanakasti päästetään ambulanssin ruoriin luonnollisesti.

    • Ambu&Lance

      Yli 7 vuotta ns hoitotason lanssissa takana, kaikki mahdollinen inhimilliseen elämään liittyvä nähtynä ja ainoa asia mitä voin sanoa teille alasta haavelijoille: älkää nyt helvetti näihin hommiin alkako! Palkkaus on pilkantekoa työn vaativuustasoon nähden, leikitään pikkulääkäreitä max sh:n palkkauksella. Opiskelkaa jotain aivan muuta, niin minäkin teen.Lisää vettä kiukaaseen ja hirttäkää kerettiläis-sovinistina, mutta kokemuksen perusteella olen myös sitä mieltä, että naiset soveltuvat tähän työhön valitettavan harvoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe