Olen parikymppinen totaalinen aloittelija urheilussa enkä ole harrastanut liikuntaa moneen vuoteen. Olen sopusuhtainen kropaltani joten ylipainorasitteita ei ole. Ongelma on haaste Naisten kympille. Miten pystyn sen vetämään läpi ilman että kuukahdan matkalle?
Naisten kymppi
Hip
3557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
joskus koululiikunnassa lukiossa meidän pakotettiin osallistumaan mokomaan. Maksettiin siitä vielä. Käveltiin se sitten läpi ihan hiljaseen tahtiin, eikä oltu viimesiä. Liikkaope veti jossain ekoissa maaliintulijoissa.
Hei. Naisten kymppi tai Nice run (espoossa 5km) on hyvä aloittaa. Nuo massatapahtumat ovat kivoja ja iloisia tapahtumia jossa saa sellaista ekstrapontta harrastaa sitä liikuntaa sitten muutenkin. Tuon kympin voit tehdä niin että juokset osan ja kävelet välillä. Monet tekevät niin ja monet kävelevät jopa koko matkan. Se käveleminen ei ole mikään häpeä, tärkeää on olla mukana ja osallistua. Minulla naisten kymppi oli aikoinaan myös ensimmäinen aikuisiällä tehty juoksutapahtuma. Siellä on paljon aloittelijoita ja hyvin keskikuntoisia ihmisiä. Sen jälkeen onkin ollut kaikenlaisia muita juoksutapahtumia. Tärkeää ei ole tulla ekana maaliin vaan se juoksemisen ilo minkä tuosta saa kun ryhmässä vipeltää.
...on kaiken kuntoista porukkaa juoksemassa. Eli ei tarvi hävetä jos ei jaksakaan juosta kokomatkaa. Pistät ensi vuodeksi tavoitteeksi juosta pari kilometriä enemmän tai jopa kokonaan. Vauhdillakaan ei niin väliä. Itsekin olen lähdössä vain kävelemään erään joukon kanssa. Juoksisin jos saisin... ehkä ensivuonna... :)