Miksi jotkut juoksee tyhjällä vatsalla aamuisin? Mihin se auttaa?? eli syö vasta lenkin jälkeen..
myymary75
Tyhjäl masul juoksu
4489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
muuhun kuin siihen että vatsa ei mene sekaisin lenkin aikana. itse en pysty edes täysin tyhjällä vatsalla juoksemaan, alkaa heikottaa. siksi syön aina jotain pientä jos aamulla lähden lenkille, esim. jugurtin tai banaanin.
Mieleen tulee kaksi syytä.
Ensiksin toiset eivät voi juosta kun vatsassa on ruokaa vaan syömisen jälkeen pitää olla parikin tuntia taukoa ennen lenkkiä. Tällöin voi olla helpompaa juosta maha tyhjänä.
Toiseksi aamulla juostessa, yön paaston jälkeen, elimistö käyttää energiana enemmän rasvaa kuin hiilareita ja joku voinee ajatella tätäkin laihdutus keinona.
se on, että se polttaa paremmin rasvaa.
Tyhjä vatsa; ei ole kertynyt päivän aikana syötyä energiaa, joten elimistö ei käytä kaloreiden polttoon energiaa.
Erittäin tehokasta. Ja nimenomaan yli puolen tunnin lenkit. Siitä vain herätyskello aikasemmin päälle ja suihkun kautta töihin :)
Tämä on kyllä kumma harhakäsitys, tämä tyhjällä vatsalla juokseminen. Siitä olen samaa mieltä Parrujalan kanssa, että en minäkään oikein jaksa juosta, jos on syönyt pari tuntia aikaisemmin.
Energiaa ei oteta vatsassa olevasta ruoasta. Se otetaan joko lihaksissa ja maksassa olevasta glykogeenista tai rasvakudoksessa olevista rasvahapoista.
Glykogeeniä riittää noin 90 minuutin juoksuun. Sen jälkeen on pakko siirtyä rasvahappoihin, kun muutakaan ei ole. Mitä hitaammin juoksee, niin sitä enemmän SUHTEELLISESTI otetaan juoksun aikana energiaa rasvahapoista. Näin syntyy väärinkäsitys "rasvanpolttosykkeestä". Energian kulutus kuljettaessa vaikka 10 km on sama, meni sen sitten juoksemalla tunnissa tai kävelemällä kahdessa tunnissa. Kaloreita meni saman verran. Elimistö suojelee itseään. Se korjaa heti puuttuneet glykogeenit tai puuttuvat rasvahapot, siinä järjestykseessä kumpia on poltettu enemmän.
Kannattaa kumminkin käyttää glykogeenejä, sillä silloin kun niistä on pulaa, niin elimistä korvaa niitä uusilla. Näin LENKIN JÄLKEEN poltetaankin rasvakudosta useita tunteja, kun elimistö koittaa palauttaa glykogeenejä oikealle tasolle.
Eli kannattaa kysyä itseltään, onko eroa laihtuuko klo 7:00 vai 10:00?