Ensinnäkin, mitä eroa on mikrohionnalla ja mikrokuorinnalla? Ja toisekseen, kuinka pitkäaikainen näiden hoitojen vaikutus on? Nyt siis haluaisin päästä lopullisesti eroon kasvoilla olevista finnien aiheuttamista arvista, punaisista "laikuista" ja muista epätasaisuuksista. (Noiden laikkujen luulen olevan oikeasti puristettuja tai juuri kuolleita finnejä.) Nuo mun ihon epätasaisuudet eivät ole kovinkaan syviä tai siis näkyviä, koska en ole mikään ongelmatapaus. Senpä takia voisin olettaa, että nämä minun kasvojen epätasaisuudet ja pienet arvet on täysin mahdollista hoitaa. Tiedoksi vielä, että olen mies (siltä varalta, että jos miehille ja naisille tehdään tämä hionta/kuorinta eri tavalla etcetera).
Mikäli nuo em. toimenpiteet eivät poista epätasaisuuksia, arpia yms. lopullisesti, niin tiedättekö, onko edes olemassa mitään hoitoa, jolla olisi niihin pysyvä vaikutus?
Mikäli nuo em. toimenpiteet eivät poista epätasaisuuksia, arpia yms. lopullisesti, niin tiedättekö, onko edes olemassa mitään hoitoa, jolla olisi niihin pysyvä vaikutus?
Vastaukset 1
Vanhimmat
olen naishenkilö, mulle on hiontaa tehty sarjana useita kertoja. Kyl se tasottaa arpia ja hionnan tekee kosmetologi. Se pitää huomioda,että paras aika hionnnalle on syksy. Sitä ei ainakaan sarjana mielellään tehdä keväällä eikä kesällä, koska aurinko herkistää ihoa. Ehkä jonkun yksittäisen kerran voi tehdä. Toinen hyvä on ultraääni-ihonpuhdistus,sitä voidaan tehdä myös sarjahoitona ja sarjana tehtynä tulokset ovat aina paremmat. Mutta käy kosmetologin juttusilla hoitolassa,hän osaa antaa parhaat neuvot. Hiontaa eivät kuitenkaan tee kaikki hoitolat,laitetta ei välttämättä ole kaikilla. Riippuu tietysti siitä missä asut eli asutko maaalla pienellä paikkakunnalla vai isossa kaupungissa,mutta ota selvää.