Ex-mieheni on patologinen valehtelija. Näin jälkeen päin sattuu ihan v**usti, kun kuulen kaikki ne valheet mitä hän suustaan päästi. Hän valehteli minkä sylki suuhun toi niin taitavasti että sokeana rakkaudesta uskoin sen. (tosin uskoisit sinäkin jos kuulisit sen taidon puhua...) Mies on puhunut minusta paljon paskaa, pettänyt, keksinyt naurettavia syytöksiä ja suunnitelmia. Ja kun sain hänet kiinni näistä kaikista eromme jälkeen, hän vain pokkana väittää edelleen vastaan vaikka minulla on todisteitakin. len järkyttynyt siitä kuinka sokea saatoin olla ja tunsin erittäin suurta vihaa tätä miestä kohtaan. Varsinkin kun häneltä ei vielä koskaan ole löytynyt lainkaan sympatiaa sille kuinka hän leikki tunteillani. Mutta kun selvisi kuinka hän keksii valheita jokaisesta mahdollisesta asiasta, alan jopa sääliä häntä. Hän sitten valitti vielä kuinka paljon paskaa hänestä kaupungilla puhutaan, mutta onko koskaan tullut miettineeksi miksi? Oiskohan siksi, että hän itse puhuu kaikista muista vielä enemmän samaa paskaa... En enää tiedä tajuaako hän enää itsekään mikä on totta ja mikä valhetta hänen elämässään. Sattuu vaan niin prkl:sti se kaikki ja luottamus miehiin on mennyt (anteeksi yleistäminen) ainakin hetkeksi. Miten voisin itseäni auttaa saamaan elämäni takaisin ilman tätä miestä? (vaikken häntä enää takaisin halua)
sairas ex-mies
typykkä__
5696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aikaa, aikaa... Ja tärkeää on ymmärtää, että se mies oli sairas. Vika ei siis ole sinussa, muista se! Helposti lähtee vierittämään syytä iselleen, meninpä helppoon jne, mutta tuon tyypin ihmiset osaavat manipuloinnin, ovat siinä jopa todella hyviä! Helppo olla hyvä, kun ei tarvitse ajatella miltä toisesta tuntuu, ajetaan vaan omaa etua. Siis, tällainen tapaus on kykenemätön tuntemaan empatiaa. Luonnevikainen.. Katsopas netistä vaikka narsisti- haulla mitä löytyy. Voit yllättyä :).
Älä menetä uskokasi ihmisiin tuollaisen jämäihmisen takia! Minä olen kyllä nykyään varovaisempi, mutta yritän silti uskoa, että ihminen, jonka kanssa juttelen, on pohjimmiltaan hyvä :).
Vasta sitten kuin pääset eksästäsi lopullisesti eroon, voit jatkaa elämääsi. Vihakin on valitettavasti tunne ja niin kauan kun tunnet jotakin eksääsi kohtaan, et hänestä eroon pääsekään.
Vahingoista viisastuu. Kaikki luottamus miehiin mennyt, mutta kannattaako ihmisiin yleensäkään liikaa luottaa? Ne kaikkein parhailta ja luotettavimmilta kuulostavat, kun yleensä ovatkin huijareita. Jokainen voi mennä itseensä ja miettiä miksi.
kuulostaa tutulta??
Ja mennyt naimisiinkin. Kerran itsekin kuulin kun hän valehteli äidilleen musta päin namaa. Tuntuu ettei osaa puhua totta. Kaikesta pitää valehdella!
Narsistinen persoona oli. Ei pysty kokemaan empatiaa ja oikeasti rakastamaan...
Teki mustakin sairaan pitkäksi aikaa ellei loppuelämäksi. Unohda jos voit! Muuten et voi elää.
mies selitteli niin tosissaan että häntä vain pelottaa että petän häntä jos lähden ulos kavereiden kanssa... ja hän itse petti!!
koko suhteen ajan hän selitteli kuinka ei todellakaan ollu kanssani vain seksin takia... ja kaikki ystävilleen ja tutuilleen oli sanonut kuinka suhteemme on vain seksisuhde!!
toiset väitökset olivat niin naurettavia ettei kukaan ole tähän mennessä ymmärtänyt logiikkaa...
mutta kiitos kaikille ns tuesta. oli pakko sanoa tästä jollekin/jonnekin, etten tuntis olevani ihan yksin asian kanssa.