Jazzviulistit!

Onko täällä ketään konsalla pop/jazz puolella opiskellutta viulistia? Millaista oli opiskelu? Oliko klassinen tausta? Mitä tutkintoja suoritettuna?
1468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen viulisti joka on opiskellut pop/jazzia, tosin AMK:n puolella. Mulla on klassinen tausta, nyt olen pop/jazzin puolelta muusikko (AMK) eli tein B-tutkinnon. Yhdellä sanalla sanoen opiskelu oli kivistä, enkä voi sanoa olevani oikea jazziviulisti, vaikka sitä siellä treenasinkin välillä ihan tosissaan. Olin jazzista innoissani sinne mennessä, mutta aika hyvin siellä osattiin lyödä halolla päähän. Nyt kun koulut on takana olisi taas ihan kiva treenata jazziakin. Koulun paras puoli oli kontaktit, ja yleiskatsaus rytmimusiikkiin. Jazzin opetuksen tyyli on mielestäni yhtä ahdasmielistä kuin klassisen musiikin. Poppia en juuri oppinut, painotus oli jazzissa, bebopissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Onko täällä ketään konsalla pop/jazz puolella opiskellutta viulistia? Millaista oli opiskelu? Oliko klassinen tausta? Mitä tutkintoja suoritettuna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu