Aito vai Poltettu

suomi24

Keräätteko mielummin aitoja cd:eitä vai poltettuja? Poltetulla saa halvemmalla jonkun tuotannon esim. mut sit taas aito on erilainen ku sillä voi sit joskus olla tunnearvoa toisin ku poltetulla. mitä mieltä ite olette

12

1144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooooo-..

      Niitä mielummin keräilen. Tietokone on täynnä musaa, mutta en koskaan polta niitä cdlle, koska tulen kuitenkin ostamaan suurimman osan niistä ihan aitoina. En tiedä mikä siinä on, että haluan omistaa bändien aidot cdeet, ne tuntuu vaan jotenkin arvokkaammilta..Tai jotain :)

      • ...joku

        poltettujakin levyjä ? kuulostaa ihan hölmöltä. eihän niissä mitään keräilemistä edes ole.


    • Ihminen

      Kyllä mielummin aitoja ottasin mutta aika paljon maksaa niinpä koneela yleensä kaikki musa ku ei varaa ostaa :(

      • kunniaan

        Aito metallisti kuuntelee aitoja formaatteja, LP-levyjä, CD-levyjä ja C-kasetteja. Ei ole mitään järkeä mp3-kertakäyttökulttuurissa.


    • Fallen disciple

      suosin kyllä aitoja ja niitä suurin osa levyistä onkin mutta kyllä joskus tulee poltettuakin levyjä jos joku levy ei ole "ostamisen arvoinen" mutta muutama kuunneltava kappale löytyy.

    • levyn tulee olla aito!! Kyllä mä levyjen polttamisen hyväksyn tietyissä rajoissa. Esim jos haluaa säilyttää levynsä hyvässä tallessa ja järjestyksessä, niin voi parhaat levyt polttaa esim auto- tai vaikka mökkikäyttöön. Mutta jos aina imuttaa netistä kaikki levyt, polttaa ne cd:ille, eikä koskaan osta aitoja, niin se on typerää. Ite en oo koskaan imuttanu netistä yhtä ainutta biisiä.

    • On tasan tarkkaan kolme poltettua levyä joissa on jotain sekalaista metallimusaa. Eli aitoja vaan suosin minä.

      • Kyllä näitä Venäjän piraattilevyjä löytyy hyllystä melkoinen pino, eikä minulla ole mitään piratismia vastaan. En ainakaan viitsi maksaa CD-levystä jotain 15-20 euroa, jos se on mahdollisuus saada myös piraattijulkaisuna. Yleensä ostan CD-levyni divareista käytettynä, koska en viitsi maksaa levyistä 10-euroa enempää.

        Tosin joidenkin bändien tuotanto koostuu minulla melkein pelkästään aidoista levyistä, sillä ne niin sanotut "legendaariset levyt" on hieno hankkia aitoina versioina. Levyhyllystäni löytyy melkein koko AC/DC:n tuotanto ja niistä kaikki on yhtä piraattia lukuunottamatta aitoja levyjä. Iron Maidenin ja Metallican levyt koostuvat myös pääasiassa aidoista levyistä.


      • hahahahah
        DarkFear kirjoitti:

        Kyllä näitä Venäjän piraattilevyjä löytyy hyllystä melkoinen pino, eikä minulla ole mitään piratismia vastaan. En ainakaan viitsi maksaa CD-levystä jotain 15-20 euroa, jos se on mahdollisuus saada myös piraattijulkaisuna. Yleensä ostan CD-levyni divareista käytettynä, koska en viitsi maksaa levyistä 10-euroa enempää.

        Tosin joidenkin bändien tuotanto koostuu minulla melkein pelkästään aidoista levyistä, sillä ne niin sanotut "legendaariset levyt" on hieno hankkia aitoina versioina. Levyhyllystäni löytyy melkein koko AC/DC:n tuotanto ja niistä kaikki on yhtä piraattia lukuunottamatta aitoja levyjä. Iron Maidenin ja Metallican levyt koostuvat myös pääasiassa aidoista levyistä.

        Osaat olla melkoisen naurattava tyyppi.


    • in flames

      millä kaikki bändit eläisi jos kaikki ostaisi vain piraatteja ja lataisivat netistä?

      • Bändit elävät keikoilla pääosin, ainakin Suomessa


    • hevi

      tietysti aitoja. kyllä ennen tuli poltettua mutta se on loppu nyt. kyllä aidot tuntuu paljon arvokkaammilta ja kannet on paremman näkösiä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      133
      4640
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      203
      3888
    3. 210
      3132
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      2999
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      66
      2797
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      118
      1615
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      6
      1574
    8. 60
      1306
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      1143
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      138
      1079
    Aihe