Keräätteko mielummin aitoja cd:eitä vai poltettuja? Poltetulla saa halvemmalla jonkun tuotannon esim. mut sit taas aito on erilainen ku sillä voi sit joskus olla tunnearvoa toisin ku poltetulla. mitä mieltä ite olette
Aito vai Poltettu
12
1150
Vastaukset
- jooooo-..
Niitä mielummin keräilen. Tietokone on täynnä musaa, mutta en koskaan polta niitä cdlle, koska tulen kuitenkin ostamaan suurimman osan niistä ihan aitoina. En tiedä mikä siinä on, että haluan omistaa bändien aidot cdeet, ne tuntuu vaan jotenkin arvokkaammilta..Tai jotain :)
- ...joku
poltettujakin levyjä ? kuulostaa ihan hölmöltä. eihän niissä mitään keräilemistä edes ole.
- Ihminen
Kyllä mielummin aitoja ottasin mutta aika paljon maksaa niinpä koneela yleensä kaikki musa ku ei varaa ostaa :(
- kunniaan
Aito metallisti kuuntelee aitoja formaatteja, LP-levyjä, CD-levyjä ja C-kasetteja. Ei ole mitään järkeä mp3-kertakäyttökulttuurissa.
- Fallen disciple
suosin kyllä aitoja ja niitä suurin osa levyistä onkin mutta kyllä joskus tulee poltettuakin levyjä jos joku levy ei ole "ostamisen arvoinen" mutta muutama kuunneltava kappale löytyy.
levyn tulee olla aito!! Kyllä mä levyjen polttamisen hyväksyn tietyissä rajoissa. Esim jos haluaa säilyttää levynsä hyvässä tallessa ja järjestyksessä, niin voi parhaat levyt polttaa esim auto- tai vaikka mökkikäyttöön. Mutta jos aina imuttaa netistä kaikki levyt, polttaa ne cd:ille, eikä koskaan osta aitoja, niin se on typerää. Ite en oo koskaan imuttanu netistä yhtä ainutta biisiä.
On tasan tarkkaan kolme poltettua levyä joissa on jotain sekalaista metallimusaa. Eli aitoja vaan suosin minä.
Kyllä näitä Venäjän piraattilevyjä löytyy hyllystä melkoinen pino, eikä minulla ole mitään piratismia vastaan. En ainakaan viitsi maksaa CD-levystä jotain 15-20 euroa, jos se on mahdollisuus saada myös piraattijulkaisuna. Yleensä ostan CD-levyni divareista käytettynä, koska en viitsi maksaa levyistä 10-euroa enempää.
Tosin joidenkin bändien tuotanto koostuu minulla melkein pelkästään aidoista levyistä, sillä ne niin sanotut "legendaariset levyt" on hieno hankkia aitoina versioina. Levyhyllystäni löytyy melkein koko AC/DC:n tuotanto ja niistä kaikki on yhtä piraattia lukuunottamatta aitoja levyjä. Iron Maidenin ja Metallican levyt koostuvat myös pääasiassa aidoista levyistä.- hahahahah
DarkFear kirjoitti:
Kyllä näitä Venäjän piraattilevyjä löytyy hyllystä melkoinen pino, eikä minulla ole mitään piratismia vastaan. En ainakaan viitsi maksaa CD-levystä jotain 15-20 euroa, jos se on mahdollisuus saada myös piraattijulkaisuna. Yleensä ostan CD-levyni divareista käytettynä, koska en viitsi maksaa levyistä 10-euroa enempää.
Tosin joidenkin bändien tuotanto koostuu minulla melkein pelkästään aidoista levyistä, sillä ne niin sanotut "legendaariset levyt" on hieno hankkia aitoina versioina. Levyhyllystäni löytyy melkein koko AC/DC:n tuotanto ja niistä kaikki on yhtä piraattia lukuunottamatta aitoja levyjä. Iron Maidenin ja Metallican levyt koostuvat myös pääasiassa aidoista levyistä.Osaat olla melkoisen naurattava tyyppi.
- in flames
millä kaikki bändit eläisi jos kaikki ostaisi vain piraatteja ja lataisivat netistä?
- hevi
tietysti aitoja. kyllä ennen tuli poltettua mutta se on loppu nyt. kyllä aidot tuntuu paljon arvokkaammilta ja kannet on paremman näkösiä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1821800
- 108997
- 94884
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19703- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m172534Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä26511Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466