Pojalla on monivaihteinen Atala polkupyörä.Vaihteisto ei kestä,monenlaista remppaa on takana.(raju käyttäjä :-D )Voisiko tuollaisen vaihdepyörän rempata ihan karvalakkimalliseksi 1-3 vaihteiseksi sillä runko on hyvä.
Atala
8
4851
Vastaukset
- niin se on
kannattaa, muistelen markka aikaan Shimanon napavaihteen maksaneen toistatonnia plus työ ja pinnat ja ketju.
- tollo
OIKEASTA pyöräliikkeestä tai korjaamosta. Kaikki on periaatteessa mahdollista. Napavaihteessa tuskin järkeä, yksi voi jopa olla realistinen vaihtoehto.
- Anonyymi
Itselläni on ATALA Clever 8.1 man sähköpyörä.
Olen nyt ajanut sillä 5045 km.
Ei minkäänlaista ongelmaa..., siis ei mitään..
Käy kuin Sveitsiläinen kello.
Voin lämpimästi suositella. 🚲👍- Anonyymi
Onko yhtä hyvä kuin Fitnord?
- Anonyymi
Voit harkita sinkulaksi laittamista. Rataspakan tilalle yksi sinkularatas ja spacerit ja vaihtaja veks. Muttavaatii ketjukiristimen ja mahdollisesti ja eturattaan uusiminen.
Aloittajan viesti on 19v. takaa, joten eikähän tuo ole jo hänelle "selvinnyt" mitä tekee pyörän suhteen.
Hyvin mahdollisesti kyseistä pyörää ei enään välttämättä ole olemassakaan...- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Aloittajan viesti on 19v. takaa, joten eikähän tuo ole jo hänelle "selvinnyt" mitä tekee pyörän suhteen.
Hyvin mahdollisesti kyseistä pyörää ei enään välttämättä ole olemassakaan...Miksei olisi? Vasta noin reilu 20v ikäinen ja runkokin oli mieleinen. Se on pyörän tärkein komponentti. Paljon vanhempiakin pyöriä näkee liikenteessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksei olisi? Vasta noin reilu 20v ikäinen ja runkokin oli mieleinen. Se on pyörän tärkein komponentti. Paljon vanhempiakin pyöriä näkee liikenteessä.
Vanhoja pyöriä on liikenteessä. Esim. minulla on reilut 27 vuotta vanha 21-vaihteiden pyörä ja ajomatkat yleensä 100-150 km viikossa, kerran reilusti yli 200. Tämän kestän tavoite on 2000 km eli vielä muutama viikko. Shimano Alivio on oikeasti hyvä vaihteisto, on alkuperäiset vaihtajat käytössä eikä niitä ole tarvinnut edes säätää kertaakaan. Lisäksi en ole kertaakaan käyttänyt sitä huollossa vaan olen tehnyt kaiken itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341962Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651890Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3821792Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921123
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95765
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698- 32674
Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47665