Mutta köyhyys passivoi enemmän tutkimus uutinen:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id31586.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id31586.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen aina ollut sitä mieltä, että nimenomaan köyhyys passivoi. Nyt se on sitten tutkittua tietoa.
Sehän on selvä, että köyhyys passivoi, kun elämästä menee suuri osa sen miettimiseen, miten onnistuu selviämään taloudellisesti niin, että ruokaa riittää joka päivälle.
Riittämätön ja yksipuolinen ruoka masentaa ja heikentää terveyttä, mistä seurauksena väsyminen ja jaksamattomuus.
Kun ei ole varaa kunnollisiin vaatteisiin, ei kehtaa mennä minnekään saati sitten, miten se vaikuttaa työhönottajaan, jos työnhakija tulee resuisena työnhakuun.
Kun ei ole varaa mihinkään, jäävät harrastukset jms.
Ei köyhyys vaan riittävä taloudellinen "selkänoja" passivoi!
Näköpiirissä ei ole mitään sellaisia tarpeita tai tavoitteita joiden vuksi täytyisi ponnistella.
Kunnossa oleva ja pysyvä talous oli ainakin minulla vahvimmin passivoiva tekijä työttömyysvuosieni ja nyt työttömyyseläkkeeni aikana.
Aikaisemmin, kun oli asuntovelat niskassa ja lapset, vaimon lisäksi elätettävänä, olin hyvin hanakka lähtemään marginaalimarkkojenkin perään mihin päin tahansa.
Kun ei ole taloudellista pakkoa niin eipä ole aktiivisuuttakaan!
Hyvä näin!
saan ansiosidonnaista verojen jälkeen huikeat noin 650 euroa kuussa, hahah. puolipäivätyöstä, siis. onpa siis tosi paljon!