Mikä neuvoksi kun vieras ihminen pysäköi kotona minun pihalle? Eikai sellainen voi olla laillista, mutta poliisit ei halua tehdä sille mitään.
Tätä harrastetaan myös toisessa kaupungissa, jossa käyn töissä. Ne tahtoo välillä pysäköidä minun ostetulle parkkipaikalle siellä. Mitä tälle sitten voi tehdä?
Jos v-mäinen olisin, niin laittaisin renkaisiin ajonestolaitteet Saksan tyyliin, mutta se taitaa olla jo laitonta.
Tätä harrastetaan myös toisessa kaupungissa, jossa käyn töissä. Ne tahtoo välillä pysäköidä minun ostetulle parkkipaikalle siellä. Mitä tälle sitten voi tehdä?
Jos v-mäinen olisin, niin laittaisin renkaisiin ajonestolaitteet Saksan tyyliin, mutta se taitaa olla jo laitonta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Soita hinausliike hinaamaan auto pois.
Tai pysäköi autosi ko. väärin pysäköidyn auton taakse. Kyllä ne soittelee kun pois lähtevät.
Hyväksi havaittu konsti on seuraava:
Avaa väärinpysäköidyn auton kahdesta renkaasta venttiilit juuri sen verran auki, että hiljakseen vuotavat ilmaa ulos. Auto ehtii lähteä, ennenkuin gumit ovat tyhjät. Molemmat renkaat tyhjenevät takuuvarmasti ajon aikana ja koska autossa on vain yksi vararengas (jos sitäkään), ei siitä ole mitään apua. Hyvällä onnella renkaiden lisäksi myös vanteet kärsivät melkoiset vahingot, sillä moni typerys ajaa tyhjillä renkailla huoltamolle tms.
Jos sama auto ilmestyy uudestaan parkkiin, toista em. temppu. Varo, ettei kukaan näe sinua puuhissasi.
Toimii polkupyörissä.
Miten venttiilihatun aukaseminen muka tyhjentää kumit? Vai onko niissä jotain muutakin ruuvattavaa?
Ei kukaan puhunut venttiilihatusta vaan venttiilistä. Venttiilin ruuvaamiseen tarvitaan siihen tarkoitettu ruuvari. Niitä saa vaikka Biltemasta...
semmonen.
Sinä itse tai poliisikaan ei saa viedä sitä autoa siitä pois. Näin poliisi minulle kertoi, kun kysyin kyseistä asiaa.
Isännöitsijälle kuuluu hinaajan tilaaminen ja auton pois vienti, mutta tuskin hänkään ihan heti siihen ryhtyy.
Jos mahdollista niin parkkeeraa autosi toisen auton perään, antaa hänen odottaa että olet lähdössä. Mitäs ajelee toisten paikoille.
Estät sen auton lähtemisen ruudusta jollakin sopivalla konstilla. Ei tietenkään mitään laitonta, vaan esim. toinen auto niin viereen parkkiin, ettei autoon kertakaikkiaan pääse sisälle, tai sitä ei voi peruuttaa ruudusta.
Sitten kun kuljettaja alkaa huutelemaan pihalla tai soittaa sinulle, sanot että tulet ehkä ensi viikolla siirtämään autosi.
se että motitat auton siihen on laitonta (niin tyhmälle kun se kuulostaakin). tulee syyte jostain vapaudenriistosta vai mitä olikaan.
Auton vapauden riisto ???
laiton se on siinä mielessä että rikkoo pysäköintisääntöjä. eli pysäköintisakko tulee ellei sitten muuten haittaa liikennettä yms.
Jes, motittakaa nuo idiootit!
ei se ole vapaudenriisto, mutta en nyt muista mikä oli oikea nimike. asia tuli esille, kun firman paikoille pysäköidään jatkuvasti noin ja johtoporras halusi laittaa pysäköijät kettingillä 'talteen', mutta eipä sitten käynytkään tämän 'vapaudenriiston' takia. olisiko ollut joku liikkumavapauden rajoittaminen tai vastaava...
soitto pysäköinninvalvojalle riittää. Liisa käy laputtamassa myös yksityisalueella. Ainakin reilu vuosi sitten toimi kun joku vihtiläinen hemmo keksi ruveta säännönmukaista pysäköintiä pihallamme harrastamaan.
Tee styroxista "betoniporsas",maalaa samalla värillä ja laita se pysäköintipaikallesi.Ei sitä kukaan viitsi lähteä siirtämään.
Omalle pihallesi portti, harmi jos sellainen ei ole mahdollista.
Työmaallesi parkkiruudun eteen kyltti jossa ilmaiset asian hyvin yksinkertasesti. Kuten vaikka että laitat siihen kellon ajat jolloin tarvitse sitä parkkiruutua jos sulla on kiinteät ajat. Se on vähän että vaikka on esimerkiksi virranottotolppa niin se ei paljoa merkkaa joillekkin että siihen ei saisi pysäköidä koska ne on varattuja ruutua vaikkain ne on tyhjillään melko pitkiä aikoja jossakin vaiheessa vuorokautta.
Kun ne on aina eri ihmisiä, tuntemattomia, käyvät kerran elämässään siinä sinun parkkuruudussa niin ei ole mitään apua siitä että laittelee jotakin lappua muistuttamaan väärästä pysäköinnistä. PArempi keino on siis hyvin selkeästi ilmaista kyltillä se asia, jos ei parkkiruutukohtaisesti niin sitten parppkiruutujen viereen kyltti niin että se varmasti näkyy. Jos sen jälkeen ei mene viesti perille niin sitten voi jo niitä ilkeitä keinoja alkaa käyttää, kuten jätät autosi niin että se väärin pysäköidä ei saa autoaa pois, renkaat tyhjiksi, liimaa ovet kiinni tjsp.
Auttaako?
Kun en oikein tiedä minkälainen ongelma tuo sinun pihaasi pysäköinti on niin paha mennä neuvomaan enempää. On se aika törkeää jos tosiaan aivan omalle pihallesi ajetaan pysäköimään.
Muutamia riskiä kaveria apuun ja kiikuttelee auton keskelle tietä. Silloin käy poliisiakin jo liikuttamaan auton liikuttelu.
Lukion päätyttyä kiikuttelivat erään "mukavan" -opettajasedän pikku pugin takapihalle. Ilme oli ihan näkemisen arvoinen, kun äijä tapittaa avain kourassa tyhjää parkkiruutua.
Suosittelen!
Asun suomessa maaseudulla ja lähimpään naapuriin on matkaa 6 km ja poliisikin käy paikkakunnalla vain pyydettäessä.
Mitä teen, kun mailleni (n. 188 ha) tulee etelästä exdream-matkustelemaan porukkaa, joiden auto jää siihen tielle, enkä pääse sitä nelivetotraktorillani kiertämään?
Ps. Traktorissani melkoisesti voimaa ja takana ns. paskapiikit...
Et voi tehdä mitään, ellet halua vastata seurauksista. Pienen jäynän toki voi aina tehdä riippuen kuinka sairasta huumoria harrastat, =)
Eikö olisi sitten aika alkaa hieman tyhjentämään navetan kellaria. Ja kuinka sattuikin että se lantavaunu menee päälle ihan väärässä paikassa....
Kokeiltiin joskus ja autoista tulee aikas likaisia ja haisevat pitkään vaikka peseekin.
Siinä niillä on sitten hauskuutta kun autolleen tulevat.
oletkohan lapsiparka ikinä päässyt sieltä kehäkolmosen sisältä johonkin, missä on oikeaa elämää? Kaiken kaikkiaan: väärinpysäköijille älköön olko mitään armoa, kaikki mitä noille idiootelle tehdään, olkoon luvallista ja sallittua.