Onko kellään kokemuksia kuntosaliohjaajan / personal trainerin tekemästä kuntosaliohjelmasta? Missä olisi hyviä ohjaajia? Haluaisin aloittaa salitreenaamisen mutta tahdon myös ohjelman olevan minun tarpeisiini.
Kuntosaliohjelma
mistä?
44036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mene kirjastoon ja lainaa asiaa käsitteleviä kirjoja.
Itselleni on kuntosaliohjaaja tehnyt kuntosaliohjelman, johon sain itse esittää "toiveita", esim. pepun kiinteytyminen :) Suosittelen ohjaajan tekemää ohjelmaa, varsinkin, jos on esim. selkävaivaa tms, osaavat ottaa senkin huomioon.
Lisäksi, jos käy samalla salilla pidempään, osaa ohjaaja tehdä sellaisia ohjelmia että koko ajan kehittyy eteenpäin ja kuntoilussa on jatkuvuutta ja kehitystä. :)
Tsemppiä!
Moi. Kuntosaliohjelma tehdään aina niin, että aloitetaan täyttämällä asiakkaan kanssa esitietolomake, missä asiakas kertoo, mitkä ovat hänen kiinnostuksen kohteensa ja reenauksen tarpeensa. Tietojen pohjalta kuntosaliohjaaja tekee yhdessä asiakkaan kanssa tietynlaisen kuntoslaiohjelman, jota käytetään about 2-3kk. Tämän jälkeen voi teetättää aina uuden ohjelman tai sitten asiakas tekee itse ohjelman kun tietous ja reenauksen tarve on jo tiedossa. Neuvoja saa aina kuntosaleilla kun kysyy henkilökunnalta.
Hälytyskellojen pitäisi soida silloin jos kuntosaliohjauksen esitietolomaketta ei "muka" tarvita eikä ole konsultoitu ollenkaan asiakkaan kanssa siitä, millaisia toiveita ja tarpeita hänellä on. Käytäntöjä on varmasti useita mutta tästä pitäisi lähteä.
Kuntosaliohjelmia tehdään kai nyt jo lähes kaikilla saleilla.
Jos käyt kuntosalilla, jossa ohjaaja. Heiltäkin saat hyvän ohjelman ja he myös opastaa&näyttää miten tehdään ja millä painoilla..