Jos joku laulaisi enkelistä esimerkiksi ja pukeutuisi enkeliksi. Joku fanaattinen joukko väittäisi, ettei se ole enkeli, eikä se laula enkelistä, vaikka siellä on sana enkeli, ei se tarkoita enkeliä. Samoin väittäisivät, ettei se näytä enkeliltä vaan on joku esitysasu vain. Ja ettei se laulu tarkoita mitään. PIMEETÄ!
Lordi on pukeutunut paholaiseksi ja laulaa paholaisesta. Fanaatikot väittävät, ei esitä paholaista, eikä ne sanat tarkoita mitään, eikä ole mitään. PIMEETÄ!
Terkoitatteko, että joku vain laulaa jostain asiasta ilman, että se perustuu johonkin, mistä lauletaan.
USKOMATONTA SOKEUTTA LORDIN KANNATTAJILLA!
Lordi on pukeutunut paholaiseksi ja laulaa paholaisesta. Fanaatikot väittävät, ei esitä paholaista, eikä ne sanat tarkoita mitään, eikä ole mitään. PIMEETÄ!
Terkoitatteko, että joku vain laulaa jostain asiasta ilman, että se perustuu johonkin, mistä lauletaan.
USKOMATONTA SOKEUTTA LORDIN KANNATTAJILLA!
Vastaukset 36
Vanhimmat
lauloi enkeleistä ja hänellä oli jopa siivet selässä. En minä häntä enkelinä pitänyt.
minäkään. :)
Sillanpää on ihan eturivin enkeli..... :)
heh..
Ei Sillanpää kieltänyt, ettei laulanut enkeleistä. Lordi kieltää laulavansa saatanasta!
Näytä minulle Lordin euroviisukappaleesta sana "saatana" tai ole hiljaa. Lordin muihin kappaleisiin tällä palstalla ei ole mitään puuttumista.
Niin ja muuten, minua ei ainakaan häiritse yhdestäkään satuhahmosta laulaminen lainkaan. Älkää pitäkö turhaa meteliä, ne ovat vain laulu/show/naapurivaltionnuoleskelukilpailut! :D
oikein sönkötät siellä. Eihän tosta sun sepustuksesta saa erkkikään selvää. Yritätkö kenties vakuutella itsellesi jotain mahrotonta?
KISS -bändi saatananpalvontabändi? Siinähän on vielä Gene Simmonsin lempinimi "devil"...
Voi kauheeta, jos nyt Lordin jollakin jäsenellä sattuis olemaan NÄIN saatanallinen nimi, niin siitähän se vasta äläkkä nousis.
En muista että Kiss-bändiä olis koskaan mainittu saatanapalvontapiireissä. Miks Lordi sotketaan siihen? Ei ole kunnon perusteluja tälle väitteelle vieläkään näkynyt!! Ihmiset on kateellisia ja on vain kiva mustamaalata muita. Pitäiskö kattoa peiliin?
Gene Simmons on siis "Demon" eikä "Devil". Mut joka tapauksessa.
...sitten Marko Haavisto ja Poutahaukat – siinähän soittaa Devil Virtanen! Voikauheeta!
Mutta Kiss on kyllä sotkettu saatananpalvontaan, esim. nimi oli mukamas lyhenne sanoista Kings In Satan's Service. Jep.
nimet (KISS ja DEMON) voivat viitata saatananpalvontaan, mutta onko KISSiä oikeesti koskaan pidetty missään piireissä saatananpalvontabändinä? En ainakaan muista..
On esim. helluntailaispiireissä, joskus 80-luvun puolivälissä. Ainakin mua ahkerasti silloin heidän taholtaan valistettiin, että Kissiä, WASPia ja AC/DCtä ei saa kuunnella, koska ne on saatananpalvojia ja levyillä on takaperinviestejä, jotka vaikuttaa alitajuntaan.
Kai ne vaikuttikin, kun mä täällä nyt riehun saatanallisen Lordin takia :)
Ei ollut kysymys nimestä, vaan mitä esittää ja minkä näköisenä. Korreloikaa oikein!
sit ollaan samassa veneessä.... taidanpa sit olla saatananpalvoja kun kuuntelen just samoja bändejä... meidän 6-vuotias poikammekin muuten tykkää KISSistä, notta verissä menee tää "pahan palvonta"..... :)
Kohta nää rupeaa puhumaan teidän pojasta "lapsiuhrina"...
Mutta täytyy vielä tunnustaa, että onhan mulla yksi levy, jossa on takaperinviesti: Tarotin The Spell of Iron
kyllä se lordi palvoo pahaa ette vaan tajua kun se vie mukaan.katso alas!!!
Ei sitten osata vastata siihen, mitä aloittaja kirjoitti. Kirjoitetaan asian vierestä ja venkoillaan sinne tänne. Ilmeisesti Lordin kannattajien logiikka ei toimi.
Mutta kun, ette te kuitenkaan mitään halua ymmärtää.
Lordi ei pukeudu paholaiseksi, kukaan ei tiedä miltä paholainen näyttää ja Lordi ei näytä edes siltä, miltä paholaisen oletetaan näyttävän.
Lordi näyttää örkiltä eli lähinnä fantasia maailman pahalta. Siellä olevia örkkimörkkejä ei todella kannata sekoittaa mihinkään saatanan palvontaan, koska saatana on kristinuskon oma hahmo. Näitä Jumalan pikku kätyreitä, joista paholainen on hyvin pahansisuinen.
Örkkien suomenkielinen vastine on sana "hiisi", joita käytetään ainakin, joissain LOTR:n suomennoksissa.
Lordi laulaa langenneista enkeleistä ja tosi uskovista, tässä euroviisu kappaleessa, kannattaa lukea sanat. Saatanaa ei siellä käsketä palvomaan ja Lordilla on myös biisi "Devil is a Loser(and his my bitch", eli jos minä olisin Saatana, repisin Lordin kappaleiksi tästä hyvästä.
Lordi on bändi, joka tekee showta. He ovat ilmeisesti itsekkin sanoneet ihannoivansa kauhuelokuvia ja KISS:siä. Lordin puvut siis ovat suoraa seurausta siitä. Eikä niihin liity mitään Saatanan palvontaa, lähinnä halua tehdä 80-lukulaista "ruma on siistiä" ja harjoittaa käsityötä.
Tämä on viimeinen Lordin puolustus puheeni, kun te ette vaan suostu tajuamaan mitään. Vanha koira ei opi uusia temppuja, mutta tyhmä koira ei opi mitään.
Lordi näyttää juuri sellaiselle saatanalle kuin meille on esitetty kirjallisuudessa, elokuvissa, julkaisuissa, kaikessa.
Ihan sama kuin väittäisit, että joulupukki-asuinen ei ole joulupukkia esittävä.
Niistä sanoista. Ne on sellaiset, että kukin voi käännellä niitä mieltäen vähän noin ja näin.
Ilmeisesti logiikkaasi sotkee fanaattisuus.
Minä en henkilökohtaisesti, ole ikinä missään nähnyt Lordin näköistä saatanaa. Ainut Lordin piirteissä Saatanan omaista ovat siivet. Lepakonsiivet, jotka Saatanalla olisivat punaiset. Lordilla lepakon mustat.
Joulupukki, joka pukeutuu mustiin, ei ole joulupukki. Muistuttaa enemmänkin sitä suomalaista versiota.
Sinä itse väännät asioita ja maustat aatteitasi liialla uskonnollisuudella. Uskonnollinen fanaattisuutesi ilmeisesti sotkee logiikkasi.
Logiikkasi pettää siinä vaiheessa, kun perusteet, joita esitit, olivatkin fiktiota. Fiktiolla voi perustella mitä vain. Fakta kertoo totuuden.
Itse vastustan Lordia, mutta teen sen oikeista syistä.
Vastustan myös kirjallisuutta, elokuvia, julkaisuja ja kaikkea.
Muut ovat vääriä Lordin vastustajia.
Sokeudessa ei hyväksytä totuutta.
Pimeetä porukkaa tuo Lordin kannatusjoukko on, että ei muka ole saatanallinen vaikka näyttää saatanalta ja laulaa saatanasta.
Sinullako on kissa, mut se ei ole kissa, vaan hevonen.
niinkuin kaikki uskoisivat sellaiseen satuhahmoon kuin saatana?
Niin ja ihan ohimennen, Lordi mainitsee kappaleessaan enkelit useammin kuin saatanan. Tästä siis päätellään että Lordi on enkeli? Ei tietenkään, koska asiat pitää aina väännellä niin että löytyisi jotain valitettavaa.
Tältä keskustelupalstalta saa aina parhaat naurut xD
Tarkistin juuri Lordin uusimman levyn kaikki sanoitukset ja "devil" mainittiin kolme kertaa ja "demon" kerran. Voin jopa laittaa tähän yhteydet: "don't you mess with the devil's bride", "she's a demon in heat", "witness my rebirth from the devil's churn" ja "backward masking gives the devil a voice". En näe näissä mitään saatanallisuuteen viittaavaa. Ja te, jotka Lordia syytätte ties mistä, niin voisitte saman tien olla syyttelemässä joka ikistä kauhuelokuvan tekijää ja näyttelijää, kun kehtasivat osallistua sellaiseen. Myös Tolkien pannaan jne.
Sä oot just sellainen wannabiiLordi fani. Juuri se pienen lordifaniryhmän pienen pieni osa. Ilman teitä tätä soppaa ei olisi syntynyt, vaan bändi ei olisi koskaan myynyt yhtään levyä. Etkä kuuntelisi heidän musiikkiaan jos heillä ei olisi hassuja vaatteita päällään piste
Näinhän sen täytyy olla kun sinä kerran niin sanot. Tiedoksi vaan, että en kuuntele Lordia asujen vuoksi. Aluksi en muistaakseni edes pitänyt niistä asuista. Musiikki taas oli hyvää joten ostin Get Heavyn sen perusteella. Ja tätä soppaa, johon viittasit ei olisi syntynyt, jos sinunlaisesi ihmiset olisivat antaneet asian olla. Teidän ei olisi Lordia tarvinnut kuulla kuin viisuiltana, ja olisitte sitten voineet unohtaa koko bändin ja antaa niiden, jotka siitä tykkää kuunnella sitä jatkossakin ilman saarnojanne. Nyt kuulostaa siltä kuin Lordin edustus pilaisi elämänne tyystin.
Tässä on jo trollin makua.
Usko pois, maailmassa on yhä ihmisiä jotka välittävät musiikissa muustakin kuin ulkoisista seikoista (toisin kuin sinä). Et olisi noin paljon Lordia ja Lordin kappaletta vastaan ellei heillä olisi yllään kovalla työllä ja taidolla tehtyjä pukuja, jotka ovat kunnianosoitus kauhuelokuvaperinteelle ja täydentävät Lordin musiikkia hienosti.
Pitääpä muistaa seuraavan kerran musiikkia ostaessani, etten varmasti nauti yhdestäkään kappaleesta joka ei ehkä miellytä jokaista Suomen kansalaista. Näin en vain saata Suomen loistavasta maineesta nauttivaa euroviisukansaa häpeään.
silloin aamutv-haastattelussa, että vaikka hän esittää saatanaa, ei häntä saa samaistaa saatanaksi. Kummallinen tyyppi, kun esittää jotain ja sit ei kuitenkaan halua esittää. Siinä näkee, missä Lordin vasstuu on, ei seiso edes omien tekojensa takana.
mitähän nämä kamalat teot, joista Lordi ei mielestäsi "ota vastuuta"? Euroviisuedustus? Lordi on esittänyt kappalettaan ja vastaillut kysymyksiin haastettaluissa. Mitähän ovat nuo teot joista hänen pitäisi mielestäsi kantaa jonkinlainen vastuu? Enemmän vastuuta pitäisi kantaa niiden ihmisten, jotka täällä haukkuvat ja tuomitsevat törkeästi muita näkemättä metsää puilta.
Logiikkasi tuntuu vedenpitävältä. Arvaa keitä nämä ihmiset ovat:
Gabriel Byrne
Harvey Keitel
Robert DeNiro
Al Pacino
Peter Stormare
Elizabeth Hurley
Jack Nicholson
Viggo Mortensen
asuissa sitä esiinnytäänkin ;)
Niin ne lordin asuthan teitä kaikista eniten riepoo, naurettavaa polemiikkia yhdestä ainoasta euroviisusta. Annetaan nyt vaan lordin keskittyä tulevaan ja katsotaan miten käy, kinataan sitten viisujen jälkeen taas.
kaikenmaailman noidat ovilla risuineen hakkaamassa,
mitä ne oikeasti on ja mitä ne edustaa, minun lapseni pelkäävät niitä, ne pitäisi kieltää.
Länsi-Suomalaiset nuutipukit! :D
Mitäköhän ne edustavat?
Aina hauskaa olla pittää, kesät talvet!
"Jos joku laulaisi enkelistä esimerkiksi ja pukeutuisi enkeliksi."
Onko tuo osa jotain esitystä vai käyttäytyykö kyseinen henkilö noin siviilissä?
olet varmaan ollu aikas humalassa kun oot kirjottanu ton juttus,kun en tajunnu siitä yhtikäs mittään:)
Al Pacinokin on SAATANA... hänhän esitti sitä itseään elokuvassa Paholaisen asianajaja... ja tarkemmin ajateltuna varmaan ainakin puolet näyttelijöistä on SAATANOITA... moni on usein esittänyt SAATANAA elokuvissa... APUA, RUKOILKAA, NIITÄ EI OLEKKAAN VAIN YHTÄ, NIITÄ ONKIN MONTA JA JOKA PUOLELLA!!!
Kumma jutska, Lordin kannattajat kieltää Lordin olevan saatanan asussa ja Lordi itse sanoo olevansa saatanan asussa eikä mikään mönkiäinen. Häh, pysykää tosiasioissa!