jos venyttelen 6 päivänä viikossa n. 40 min ja harkoittelen spagaattia, kuinka pitkän ajan jälkeen saan sen tehtyä? tiedän että se on yksilllistä mutta suunnilleen. kuinka kauan teillä meni ja miten/paljonko harjoittelitte?
jos teen näin
3
709
Vastaukset
- niin saanko
niin ja saako kylmille lihaksille venytellä vai pitääkö lämmitellä ne ja siiten vasta venytellä.
- Milla_90
Ite en varsinaisesti ees venytelly.. Koitin vaan joskus iha huviks ja jäi joku sellane 10cm.. Sitte venyttelin muutaman päivän ja sitte se siitä meniki pohjaan =) Kyllä säki sen saat ku vaan venyttelet.. Jotku saavat vähäisellä venytyksillä sen ja jotku joutuvat venyttelemään enemmän.. Niin ja ei kannata alkaa runnomaan väkisi pohjaan, silloi voi lihakset revähtää, että kannattaa kyllä lämmitellä ja venytellä pikkuhiljaa..
- mekaanikko valkku
Reliteetit kannattaa miettiä tavoitteiden suhteen ensin.
Ihmisen keho taipuu periaatteessa hyvin joka suuntaan jokaisesta nivelestään. Silti esim. selän toimivuus on hyvin erilainen eri ihmisillä ja on olemassa myöskin luontaisesti avoin -lantio tyyppisyys. Ihmisen luurangan toimintaa määrittelee myös mm. jänteet ja lihasten koko ja tyyppi.
On olemassa juuri kasvuiän ohittaneita nuoria ihmisiä, jotka ovat kankeita, eivätkä välttämättä kovalla työlläkään voi tätä enää määrättömästi muuttaa. Mitä vanhemmaksi ihminen käy, sitä vakiintuneemmaksi tilanne käy.
Esim. huippuvoimistelun ihannetyyppi on olemassa, jolla on ne edellytykset, jotka laji vaatii.
Silti on hyvä, että voimistelussakin voi tavoitella harrastaen niitä rajoja, jotka itselle ovat mahdolliset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.662982Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91781- 1111646
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2201212- 123945
- 93933
- 60914
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil65897Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6815- 34790