Suomi - USA livenä nyt!

nostattaja

...tosin vain nettiradiossa englanniksi. "Sjyllainmuai and Sula are conferensing..." Uusipaavalniemi yllättäen kuulostaa ihan oikealta, mutta yleensä kuuluu vain "uusis".

http://66.243.7.142:8000/index.html

3

1452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nostattaja

      Suomihan sitten voitti pelin, joka pelkästään kuunneltunakin oli todellinen jännitysnäytelmä. Peli oli Suomelle elintärkeä jatkon kannalta.

      Selostajat, jotka ilmeisesti ovat huipputason curlingmiehiä itsekin, pitivät Uusipaavalniemeä todella korkeassa arvossa. Kiiskinen taas sai kovaa kritiikkiä muutamista epäonnistuneista heitoista parin pään ratkaisuvaiheissa. Spekulointia oli siitä, miksei Uusis upealla pelillään pelaa viimeistä paikkaa, vaan kolmantena. Uusiksen käsihän on kipeänä, mutta silti Suomen peli varmasti paranisi, jos Uusis olisi ratkaisuheitoissa mukana.

      • nostattaja

        Eurosportilla ratkaisukivet joka päässä, tosin kuvataan Ruotsi-Saksa-matsia pääosin.


      • ...

        http://www.wcc2006.org/podcast/ sivulta löytyy haastatteluja ja peliselostuksia (Uusistakin on haastateltu jo useampaan kertaan). Viimeisestä haastattelusta (The Leaderboard Filters Out) jää se kuva, että tarkoituksena on antaa arvokasta kokemusta muille (erityisesti Kalle Kiiskiselle). Jotenkin jo alusta on välittynyt se kuva, että kisat ovat joukkuelle välikisat, esim. tulokset eivät vaikuta seuraaviin olympialaisiin pääsyyn (ei silti, etteikö joukkue olisi lähtenyt pelaamaan ihan tosissaan).

        Kyllähän se vähän niin on, että Suomen curling osaaminen lepää tällä hetkellä Uusiksen harteilla ja tämä ei tulevaisuuden kannalta ole pelkästään hyvä asia eli uusia taitajia pitää saada mukaan, niin että tulevaisuudesakin tulee menestystä. Parempihan se on, että sitä kokemusta kerätään tällaisista "välikisoista".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1469
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1255
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      226
      1235
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      203
      1233
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1059
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1019
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      946
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      923
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      80
      826
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      808
    Aihe