Pian olisi edessä muutama pienimuotoinen tilaisuus, jossa olisi tarkoitus soittaa painoa jännittämättä...Niin varmaan.
Joten olisiko jotain pieniä vinkkejä miten saan suurimman jännityksen pois ennen esitystä?
Vaikka olen esiintynyt todella monta kertaa, jännittäminen ei vaan tunnu loppuvan ja välillä jopa pilaa muuten hyvin valmistellun esityksen:(
Nämä tulevat esiintymiset ovat nyt niin tärkeitä etten halua pilata niitä jännittämisellä...
Joten olisiko jotain pieniä vinkkejä miten saan suurimman jännityksen pois ennen esitystä?
Vaikka olen esiintynyt todella monta kertaa, jännittäminen ei vaan tunnu loppuvan ja välillä jopa pilaa muuten hyvin valmistellun esityksen:(
Nämä tulevat esiintymiset ovat nyt niin tärkeitä etten halua pilata niitä jännittämisellä...
Vastaukset 10
Vanhimmat
itse kun aloin esiintymää vuosi.vuosia taakseppäin.minä jännitin aivan hirveästi ennen esitystä.joskus soitto meni pieleenn enkä ollut tyytyväinen itseeni.joskus satuin kysymään yhdeltä ammattilaiselta olisiko mitään keinoa päästä jännityksen yli.hän neuvoi että kysy lääkäriltäsi peettasalpaa se auttoi minua hyvin paljon. uskon että monet ammattilaiset käyttävät myös samaa lääkettä ne eivät vain kehtaa sanoa sitä.puhuminen auttaa myös paljon kerro jollein kaverillesi että jännittää hirveesti. se jotenkin laukaisee tilannetta kun nämä kaksi asiaa yhdistät esiintymisesi onnistuvat ja itseluottamus kasvaa.hyviä esiintymisiä .olis kiva kuulla miten kävi jos noudatit neuvoa .t.bab
myös beetasalpaajia. Ne ovat vaarattomia ja poistavat hengitykseen, vapinaan ja mm. kasvojen punoitukseen liittyvät oireet. Jännittää kyllä vieläkin, mutta oireet pysyvät sen verran kurissa, ettei esitys mene pieleen. Ymmärtääkseni järjestetään myös esiintymisjännityksen hallintaan liittyviä kursseja. Parempi tietysti olisi, että voisi ihan luomuna esiintyä.
Ne tyypit, jotka joutuvat käyttämään salpaajia tai muita huumeita ovat lahjattomia ja muusikon työhön soveltumattomia. Lääkkeiden lotkijoilla on huono hermorakenne. Muusikolla täytyy olla hyvä hermorakenne. Tutisijoiden ei kannata edes haaveilla esiintyvän muusikon työstä.
...En voinut olla vastaamatta tähän vaikka kirjoitit ajatuksesi jo puolitoista vuotta sitten.
Taidat olla omasta mielestäsi kerrassaan täydellinen ihminen. En voi olla ajattelematta...minkälaisia henkisiä / psyykkisiä vaurioita sinulla on? Jyrkkyydessäsi ei näy empatiaa eikä ymmärrystä. Pelkäänpä pahoin, että kärsit itse jostakin vaikeasta ongelmasta. Ongelmasi saattaa olla niin vaikea ja syvällä, että sinulle ei lääkehoidosta ole juurikaan apua.
Ja muille kirjoittajille....
Käyttäkää vain esiintyvät taiteilijat ja muutkin esiintymään ja sosiaalisiin tilanteisiin joutuvat jännityksestä kärsivät ihmiset beta-salpaajia ja tarvittavia muitakin lääkkeitä. Ne avaavat meille uuden mahdollisuuden. Ihmisen ei tarvitse kärsiä eikä rajoittaa elämäänsä.
Hyvin harvassa on muusikoita, jotka eivät jännitä. Itse valmistaudun kuvittelemalla esitystilannetta etukäteen ja harjoittelemalla sitä tilannetta. Se on vaikeaa, täytyy olla niin varma soitostaan ettei jännitys pilaa esitystä ja psyykata itseään hyväksymään jännitys.
Itse käyttäisin mieluummin näitä keinoja kuin beetasalpaajia tms.
Helppoa se ei kuitenkaan ole, eikä jännitykseen koskaan totu, se on vain hyväksyttävä!
Tervehdys,
älkää hyvät ihmiset käyttäkö betasalpaajia. Esiintymiseen liittyvät jännityksen tunteet ovat täysin normaaleja sekä osa esiintymistä ja musiikkia. Jännityksen kanssa pitää oppia elämään ja nauttimaan siitä. Jokaisessa meissä piilee pieni extremisti, eikö? Jännitys kiehtoo. Otetaan esimerkiksi Vladimir Horowitz, joka jännitti jokaista esiintymistä suunnattomasti lavalle pääsyyn asti.
Petteri I.
kyllä jollakin esiityjillä tuntuu olevan helppoa esiintyä.mutta ei ainakaan minulla.sydän hakkaa.olkapäät jännittyvät.sormet jäykistyvät.ajatukset harhailevat.soitto on epävarmaa pelkää että pieleen menee koko esiintyminen.olen lukenut monista ammatti muusikoista,toiset ovat saaneet apua hypnoosin avulla .muistan lukeneeni jostain pianistista joka oli omistanut kappaleen joka oli auttanut häntä hypnoosin avulla en muista nimeä. mielestäni jokainen tekee niin kun parhaakseen näkee. jokainen esiintyjä on kuitenkin erillainen. kyllä on helppoa sanoa että älkää käyttäkö peettasalpaa tai muita konsteja.mun mielestäni esiintyjä kun menee esiintymään ennen konserttia syököön vaikka tietokoneen näppäimistön jos se helpottaa jännitystä.t.bab.
voisit kieltää vaikka masennuslääkkeiden käytön periaatteella "kyllä ongelmat selviävät kun vain ryhdistäydyt ja otat itseäsi niskasta kiinni".
Ei se näin mene. Yritäpä itse laulaa, kun hengitys on ensiarvoisen tärkeää ja se onkin noussut ylös niin että koko "tukesi" on hävinnyt. Ääni väpättää ja polvet lyövät loukkua. Naama ja kaula ovat punalaikulliset, mikä näkyy kivasti kun on avokaulainen esiintymisasu päällä. Voit laulaa muutaman minuutin ja äänesi on finito, käheä koko loppukonsertin ajan ja alaäänet hävinneet, koska laulat kurkulla.
Toisilla jännittäminen on tosi patologista ja siihen on varmasti monia syitä. Beetasalpaajat eivät ole vaarallisia eikä niihin synny riippuvuutta kuten esim. psyykelääkkeisiin. Itse en esiintyisi ollenkaan, jollei salpaajia olisi, niin hirveästi jännitän. Esiintyminen on minulle kammottavaa varsinkin alussa, enkä siksi koskaan pystyisi olemaan suuri taiteilija. No salpaajilla pystyn kuitenkin saamaan pahimmat oireet kuriin.
Tunnen myös esim. kitaristeja, jotka hikoilevat niin että sormet lipsuvat kieliltä. Soita siinä sitten.
Täällä se taas todistettu: kaikista ei ole kaikkeen.
Ja yhtä hyvin voisi vaihtaa sitten alaa johonkin helpompaan? Tulee mieleen, että onko muusikosta sitten mihinkään, jos ei pysty ilman "huumetta" esiintymään missään? Ryhdy yrittäjäksi tai kauppiaaksi tms, ei tartte jännittää! Muusikkoja koulutetaan muutenkin ihan liika. 60% jää työttömiksi! Joten onko järkeä edes yrittää, jos jännittää esiintymistäkin?