Osaisiko joku kertoa miksi en laihdu? Syön säännöllisesi noin 1500kcal päivässä ja käyn kolme kertaa viikossa kuntosalilla. Paino pirulainen vaan jumittaa paikallaan ja kesä lähestyy uhkaavasti..
Mitä voisin tehdä tehostaakseni laihtumista/kiinteytymistä??
Kiitos neuvoista jo etukäteen! =)
Mitä voisin tehdä tehostaakseni laihtumista/kiinteytymistä??
Kiitos neuvoista jo etukäteen! =)
Vastaukset 15
Vanhimmat
kasvikunnan tuotteita!
Mikä sun paino on tällä hetkellä? Jos olet kovinkin pitkään jo laihduttanut, keho saattaa olla säästöliekillä, eli säästelee vähäisiä kaloreita jatkuvaa nälänhätää varten ;)
Katso myös www.kalorilaskuri.fi, saat tietää sieltä painosi mukaisen kulutuksen ja sen, paljonko kaloreita voit syödä laihtuaksesi.
Kiitos,täytyy mennä laskeskelemaan..Olen 170cm pitkä ja painan 64kg. Kesäksi haluaisin kovasi saavuttaa viitosella alkavat lukemat.
On aivan normaalia, että normaalipainoisen laihdutus kestää ajallisesti muita kauemmin. Jumituskaudet voivat olla pitkiäkin. Rasvaa silti palaa koko ajan, mutta niin hitaasti, ettei sitä välttämättä vaaálla huomaa, koska rasvan palaminen häviää nestevaihteluiden alle.
Kuinka kauan olet jo laihduttanut? Minulla on mennyt yhden kilon pudottamiseen reilu kuukausi (olen normaalipainoinen) eli tahti on valitettavasti aika hidas. Silti kannattaa jatkaa. Joku päivä se näkyy vaaállakin. Ja jos liikut, niin joka tapauksessa todennäköisesti vyötärösi ja reitesi kaventuvat eli käytä myös mittanauhaa laihdutuksen mittarina.
Ei sun tosiaan tarvi mitään laihduttaa, oot ihan hyvissä mitoissa. :) Jos haluat timmimmäksi, lisää lihaskuntotreeniä ohjelmaan.
kiitti tämä kirjoitus toi hyvän olon sikäli että vaaka on näyttänyt samaa lukemaa jo 2kk, mutta aamulla otin vyötäröstä mitan ja hämmästyin -3cm ilmeisesti on menossa "kiinteysvaihe" just mahan seutuvilta pitäiskin vielä "tiivistyä"
nopein (mutta ei helpoin) tapa on pitää muutaman päivän mehupaasto. Taatusti lähtee liikkeelle kaikki nesteet.
Multa lähti kolmessa päivässä kolme kiloa eli kilo per päivä. Jatkoin siitä sitten tavallisella laihiksella, joka olikin helppoa mehujen juonnin jälkeen.
Jos olet jo valmiiksi normaalipainoinen, niin ei sinun kuulukaan laihtua! :) Liikunnalla ja hyvällä ruokavaliolla kyllä kiinteydyt, mutta älä turhaan mieti laihduttamista äläkä tuijota liikaa painoasi. Lihaksikas ja hoikka saattaa painaa saman verran kuin joku pyöreämpi henkilö, sillä lihas painaa enemmän kuin rasva!
kalorilaskurin mukaanaika lähellä oikeaa kalorimäärääsi, jos olet nainen kuten oletan.
Miksilaihtuisit?
Liikunta voisi olla keino, mutta sitä tet jo aika tavalla. Se antaisi pientä laihdutusta ja kiinreyttäisi samalla.
laskee aivan helvetisti alakanttiin, sillä itse olen ap.n kanssa saman pituinen ja painoinen, ja laskennallinen kulutukseni päivässä on 2300 luokkaa sen suuremmitta liikuntasuorituksitta.
se laskuri sanoi jos kevyt liikunta 170 cm , nainen ja 64 kg. Kysymys oikeastaan olisi, kuinka kauan olet siellä salilla käynyt; lihasten kasvu taitaa olla nyt syynä.
Kesään mennessä jos ei 4-5 kg niin ainakin kaks-kolme ja kiinteämpi kroppa tulee,jos luvut kun annoit on oikeita ja käyt salilla säännöllisesti
Katso laskuri itse. www. kalorilaskuri.fi
voipi sanoa mitä tahtoo, mutta 64 kiloisella alle kolmikymppisellä menee rapiat alle 1500 jo elintoimintojen päivittäiseen ylläpitämiseen. Jos päivän kokonaiskulutus olisi 1600kcalin luokkaa, pitäisi ihmisen suurinpiirtein nukkua 20 tuntia vuorokaudessa ja viettää loput neljä tiukasti perse penkissä.
sitä surta eroa joka on miesten ja naisten välillä noissa laskureissa. Ymmärrän sen että naiset on sirompia kuinmiehet ja saman pituinen mies on painavampi, mutta jos otat samanpituisen ja painoisen miehen ja naisen, on ero kauhean iso. Itte miehenöä helepotuksesta huokaan, mutta en osaa kylläkään aivan totena pitää noita, jos toden sanon.
Jos taas katsoo mitä naiset ja tytöt esim tällä palstalla kertoo kaloreistaan, niin näyttäisi siltä että ne tyttöjen luvut on oikein. Kasvavat on tietty eri asian. Mutta miesten pitäisi sitten kai olla bodareita tai metsureita kaikkien?
http://www.expressen.se/index.jsp?a=467186
Vaikka oikeastaan ein ole kyse dieetistä vaan tavasta syödä erilailla.
painosi kuulostaa todella hyvältä ja normaalilta. Kun vielä ottaa huomioon, että treenaat noinkin aktiivisesti kuntosalilla, lihaksesikin painavat jotakin. Vaikken tietenkään tiedä ruumiinrakennettasi enkä aikuisiällä tapahtuneita painonvaihteluita, tällä tietoudella sanoisin heittämällä, että sinun kuuluukin painaa jonkin verran yli 60 kg.
Ethän halua jo tässä vaiheessa pilata aineenvaihduntaasi totuttamalla kroppaasi pärjäämään liian vähäisellä ravinnolla? Se kaduttaa myöhemmin, kun ihan oikeasti "lihoo jo wienerleivän näkemisestäkin".
Mieluummin sinuna keskittyisin treenaamiseen, johon olet näyttänyt saavan hyvän rutiinin, ja luottaisin siihen, että kun ruoka on laadultaan pääosin hyvää ja vähärasvaista (täysjyvätuotteita, kasviksia jne. runsaasti), paino kyllä asettuu järkeviin ja luonnollisiin lukemiinsa kesään mennessä :).