Polkupyörä ylipainoiselle

137kg

Olen ajatellut hankkia polkupyörän työmatkoille sekä kuntoiluun. Hybridi olisi mieluisin, mutta millainen pyörä kestää nimimerkin mukaisen painon? Olen katsellut Tunturi T310:ä jota mainostetaan vankkarakenteiseksi, mutta onko kuitenkaan näin? Kokemuksia kuulisin mielelläni.

7

7176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pullero 200

      osta joku tosivankka runko hyppyjä
      kestävä siihen DH renkaat ja vanteet
      2.5 --3 tuumaset renkaat xt navat yns
      Kyllä pyörän saa kestämään
      vaikka 300 kiloselle sumopainijalle
      mutta suoraan kaupan hyllystä harvemmin

      • 4x36

        kyllä pyörän runko kestää painon. Vanteet on aina eri asia. Varsinkin takavanne, kannattaa kysyä kun ostaa pyörää niin siihen kunnon vanteet. itsellä 4:jään pinnatut teräsvanteet ja kyllä kestää vaikka
        ei olisi yhtään ilmaa.


      • testivoittaja *****,
        4x36 kirjoitti:

        kyllä pyörän runko kestää painon. Vanteet on aina eri asia. Varsinkin takavanne, kannattaa kysyä kun ostaa pyörää niin siihen kunnon vanteet. itsellä 4:jään pinnatut teräsvanteet ja kyllä kestää vaikka
        ei olisi yhtään ilmaa.

        Insera, saattaisi olla sinun ongelmaasi ratkaisu!


      • joo.
        testivoittaja *****, kirjoitti:

        Insera, saattaisi olla sinun ongelmaasi ratkaisu!

        Unohdit vain mainita että kyseessä on halpapyörien testivoittaja, joka ei ole ratkaisu vaan ongelma.


    • 137kg

      Ostin Tunturin H310:n myyjä väitti, että se kestää kun on kaksoisseinämävanteet jne. ja onhan niissä takuu jos paikat hajoaa. Ihan hyvältä tuntui, kun kävin koittamassa.

    • Monark 28 tuumanen 3v

      Tosi hieno sininen miesten runkopyörä.Kierrätyskeskuksen vaihtolavalta kiskottu muutamia vuosia sitten.Biltemasta kumit ja satula.Ilmaa oli vielä talven jälkeen riittävästi.Nyt se taas alkaa.Pyöräilykausi.

    • Harmaakarhu.

      Tuskin Tunturi huono vaihtoehto on.Siinä on vain yksi semmoinen seikka,mikä hiukan arveluttaa.Nimittäin ne hillitsimet(siis jarrut).
      Kas kun meikäkään ei ole ihan niitä sadan kilonkaan karpaaseja,vaan menee yli ehkä kolmella kympillä?
      Minulla on juuri Helkama Trekking 24-hybridi lähdössä vaihtoon.Tuskin vaihtaisin muuten,mutta kun nyt on kehitetty turvallisemmat jarrut näihin maastopyöriin.Meinaan hankkia Feltin 620:sen.Siis sen levyjarrullisen maastopyörän.Se edeltävä malli,siis mod 600 on moninkrtainen testivoittaja,enkä ole kuullut moitteen sanaa vielä tuosta 620:stäkään.Minua nimittäin rupesi kerran hirvittämään yhdessä alamäessä,että;perhana,jos tuolta joku hyökkää eteen,enkä saa vauhtia yhtään hiljennettyä,niin siinä vaiheessa mennään pitkälle ja kovaa ja se pysähdys sattuu aivan takuulla.Nimittäin ne v-jarrut ei välttämättä ole kaikkein turvallisimmat.Sinne kun menee vettä väliin siihen vanteen ja jarrupalan väliin,niin pito kärsii takuulla.Samoin on,jos pyörä joutuu seisomaan pitemmän aikaa,niin jarrupalat kovettuvat entisestään ja pito varmastikin kärsii myös silloin.Jos minulta kysytään,niin joko naparullajarru,tai levyjarrut,niin pito on ainakin varmempaa.Levyjarrun jarrupala ei varmastikaan lasitu samalla tavalla,kuin kumisen jarrupalan?
      Cresentissä pitäisi olla ihan kelvollinen jarrusysteemi?
      Ja hei!Se Suomen kesä on lyhyt ja vähäluminen...Sen vuoksi liikkeelle heti,kun kelit sen sallii...Siinä se vyötärö lyhenee...Toivon mukaan???Itselläni on sama ongelma ja sitten kun vielä on ehkä hiukan laiskan puoleinen,niin se on vielä vaikeampaa.Satun olemaan työeläkkeellä,joten vapaata aikaa ainakin pitäisi olla riittävästi???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2648
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1678
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1232
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      67
      871
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe