Polkupyörä ylipainoiselle

137kg

Olen ajatellut hankkia polkupyörän työmatkoille sekä kuntoiluun. Hybridi olisi mieluisin, mutta millainen pyörä kestää nimimerkin mukaisen painon? Olen katsellut Tunturi T310:ä jota mainostetaan vankkarakenteiseksi, mutta onko kuitenkaan näin? Kokemuksia kuulisin mielelläni.

7

7333

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pullero 200

      osta joku tosivankka runko hyppyjä
      kestävä siihen DH renkaat ja vanteet
      2.5 --3 tuumaset renkaat xt navat yns
      Kyllä pyörän saa kestämään
      vaikka 300 kiloselle sumopainijalle
      mutta suoraan kaupan hyllystä harvemmin

      • 4x36

        kyllä pyörän runko kestää painon. Vanteet on aina eri asia. Varsinkin takavanne, kannattaa kysyä kun ostaa pyörää niin siihen kunnon vanteet. itsellä 4:jään pinnatut teräsvanteet ja kyllä kestää vaikka
        ei olisi yhtään ilmaa.


      • testivoittaja *****,
        4x36 kirjoitti:

        kyllä pyörän runko kestää painon. Vanteet on aina eri asia. Varsinkin takavanne, kannattaa kysyä kun ostaa pyörää niin siihen kunnon vanteet. itsellä 4:jään pinnatut teräsvanteet ja kyllä kestää vaikka
        ei olisi yhtään ilmaa.

        Insera, saattaisi olla sinun ongelmaasi ratkaisu!


      • joo.
        testivoittaja *****, kirjoitti:

        Insera, saattaisi olla sinun ongelmaasi ratkaisu!

        Unohdit vain mainita että kyseessä on halpapyörien testivoittaja, joka ei ole ratkaisu vaan ongelma.


    • 137kg

      Ostin Tunturin H310:n myyjä väitti, että se kestää kun on kaksoisseinämävanteet jne. ja onhan niissä takuu jos paikat hajoaa. Ihan hyvältä tuntui, kun kävin koittamassa.

    • Monark 28 tuumanen 3v

      Tosi hieno sininen miesten runkopyörä.Kierrätyskeskuksen vaihtolavalta kiskottu muutamia vuosia sitten.Biltemasta kumit ja satula.Ilmaa oli vielä talven jälkeen riittävästi.Nyt se taas alkaa.Pyöräilykausi.

    • Harmaakarhu.

      Tuskin Tunturi huono vaihtoehto on.Siinä on vain yksi semmoinen seikka,mikä hiukan arveluttaa.Nimittäin ne hillitsimet(siis jarrut).
      Kas kun meikäkään ei ole ihan niitä sadan kilonkaan karpaaseja,vaan menee yli ehkä kolmella kympillä?
      Minulla on juuri Helkama Trekking 24-hybridi lähdössä vaihtoon.Tuskin vaihtaisin muuten,mutta kun nyt on kehitetty turvallisemmat jarrut näihin maastopyöriin.Meinaan hankkia Feltin 620:sen.Siis sen levyjarrullisen maastopyörän.Se edeltävä malli,siis mod 600 on moninkrtainen testivoittaja,enkä ole kuullut moitteen sanaa vielä tuosta 620:stäkään.Minua nimittäin rupesi kerran hirvittämään yhdessä alamäessä,että;perhana,jos tuolta joku hyökkää eteen,enkä saa vauhtia yhtään hiljennettyä,niin siinä vaiheessa mennään pitkälle ja kovaa ja se pysähdys sattuu aivan takuulla.Nimittäin ne v-jarrut ei välttämättä ole kaikkein turvallisimmat.Sinne kun menee vettä väliin siihen vanteen ja jarrupalan väliin,niin pito kärsii takuulla.Samoin on,jos pyörä joutuu seisomaan pitemmän aikaa,niin jarrupalat kovettuvat entisestään ja pito varmastikin kärsii myös silloin.Jos minulta kysytään,niin joko naparullajarru,tai levyjarrut,niin pito on ainakin varmempaa.Levyjarrun jarrupala ei varmastikaan lasitu samalla tavalla,kuin kumisen jarrupalan?
      Cresentissä pitäisi olla ihan kelvollinen jarrusysteemi?
      Ja hei!Se Suomen kesä on lyhyt ja vähäluminen...Sen vuoksi liikkeelle heti,kun kelit sen sallii...Siinä se vyötärö lyhenee...Toivon mukaan???Itselläni on sama ongelma ja sitten kun vielä on ehkä hiukan laiskan puoleinen,niin se on vielä vaikeampaa.Satun olemaan työeläkkeellä,joten vapaata aikaa ainakin pitäisi olla riittävästi???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe