ootteko tehny ite lävistyksii ja jos ootte ni mihin? sattuuko enemmä ku lävistäjällä ? Oon ite ajatellu et jos madonnalävistyksen ite tekisin. tiiän et onhan se aika tyhmää ite niitä läväreitä alkaa säheltää mut rahaakaa ei oo eikä noit lävistysliikkeitä täs lähel et pääsisin ottaa. Oon koht 15 vuotta ja tragukses on jo läväri.
ite tehdyistä lävistyksistä
tyttöö.
9899
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
oon tehny vaikka kuinka monta lävärii itte. tein yhelle kaverille madonnan ja se onnistu iha hyvin :) kannattaa ostaa apteekista kanyylineula (se neula mil läväreitä tehään liikkeessäkin, se on paksu ja sen päällä on semmonen putki) tai joku muu paksu neula. kanyylineulalla se on tietysti helpoin tehä kun siinä on se putki mihin se koru sitten laitetaan kun neula on pistetty ihosta läpi ja otettu pois putkesta. lopuksi vaan nykäiset putken pois niin että koru jää tekemääsi reikään ja pyörität vaan sen pallon sitten siihen korun päähän :) noin mä ainaki oon noita huulikoruja tehnyt.. onnea yritykselle!
kiitti :> sellasta vielä et kuinka paljo nää neulat sit apteekis maksaa? ja myykö ne ihan kelle vaa niitä vai onks niis joku ikäraja?
no en oikeestaan tiiä.. ei ainakaa täällä meiän peräkylän apteekissa ees semmosia myyty mut luulisin et ne maksaa korkeintaan 1€ kappale :P itte käytin semmost ns. paksuu "huumeneulaa" ja se ei kyl ollu mikää paras mahollinen. mut uskon et kyl niit kanyylineuloi saa apteekist kuka vaan :)
mennä lävistäjälle tekemään tulee varmasti oikeeseen kohtaan laitettua se lävistys jne.
sattuu vähä enemmän ei se oo hullu tähä itä läväri
Ite tehdyt sattuu enemmän, epäonnistuu useimmin ja tulehdusriski suurempi.
Sinuna säästäisin rahaa lävistykseen ja matkaan jos ei lähellä ole liikettä. Itekkin menin 65 kilometrin päähän ottamaan madonna-lävistyksen ja kyllä kannatti!
Ennemmin liikkeessä kuin itse. Lävistäjä osaa laittaa lävistyksen oikeaan kohtaan, lävistää sen oikeassa asennossa, antaa tarvittavat ohjeet ja kertoa muuta hyödyllistä.
Mikä ihme siinä on kun itse pitää lävistää..huuli on muutenkin erittäin tuntoherkkä, joten ihan ammattilaiselle kyllä menisin ja meninkin.
itse olen tehnyt huuleen ja muualle.. ei satu kyllä sen enempää ku liikkeessäkään.. nyt pari päivää sitte kaveri teki kieleen eikä sekään tuntunut juuri miltään. tai tulehtunut tai vastaavaa.. kun osaa vaan..
lävistetäänkö huuli sisä- vai ulkopuolelta???
mut olen itte tehny mm. poskeen, ylähuuleen, alahuuleen ja ylähuulen jänteeseen (smiley). kyllä se melkeinpä sattuu enemmän, koska (minulla ainakaan!) ei ole näitä pennington-pihtejä (noinkohan kirjoitettiin?), eikä lävistettävää ihonkohtaa näin ollen saa tarpeeksi kireälle. myöskään neulan paksuus tuskin vastaa oikeiden lävistysneulojen paksuutta.